FTC’nin Activision Devralma Konusunda Microsoft’a Karşı Antitröst Davası Açması Bekleniyor

Görünüşe göre Microsoft’un sorunları artık kendi iç pazarında kök salmış durumda. “Konu hakkında bilgisi olan üç kişinin” yer aldığı söz konusu raporda, ajansın komisyon üyelerinin konuyla ilgili henüz oylama yapmaması nedeniyle yaklaşan dava planlarının henüz taşa yazılmadığına ve ayrıca bir görüşme yapmadıklarına dikkat çekiliyor. Henüz her iki şirketin yasal temsilcileri. Bununla birlikte Politico, “anlaşmayı inceleyen […]

FTC’nin Activision Devralma Konusunda Microsoft’a Karşı Antitröst Davası Açması Bekleniyor

Görünüşe göre Microsoft’un sorunları artık kendi iç pazarında kök salmış durumda. “Konu hakkında bilgisi olan üç kişinin” yer aldığı söz konusu raporda, ajansın komisyon üyelerinin konuyla ilgili henüz oylama yapmaması nedeniyle yaklaşan dava planlarının henüz taşa yazılmadığına ve ayrıca bir görüşme yapmadıklarına dikkat çekiliyor. Henüz her iki şirketin yasal temsilcileri. Bununla birlikte Politico, “anlaşmayı inceleyen FTC personelinin şirketlerin argümanlarına şüpheyle baktığını” da ekliyor ki bu Microsoft için pek de iyiye işaret değil.

FTC şu anda anlaşmanın etkisini araştırıyor ve şimdiden Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Activision Blizzard’ın düşmüş şefi Bobby Kotick ile görüşmeler yaptı. Rapor, FTC’nin antitröst davasının önümüzdeki ay en kısa sürede açılabileceğine dikkat çekiyor. Birincil endişe, Microsoft’un Activision Blizzard gibi bir oyun devini satın alarak oyun segmentinde haksız bir avantaj elde etmesidir.

Rakip Sony, Microsoft’un ileride Xbox ve Windows platformlarına özel “Call of Duty”, “World of Warcraft”, “Diablo” ve “Overwatch” gibi popüler Activision oyunlarını çevireceğini savunuyor. Microsoft’un Xbox bölüm şefi Phil Spencer ise oyunları uzun vadede Sony’nin PlayStation’ı da dahil olmak üzere mümkün olduğunca çok platformda dağıtmaya istekli olduğunu ifade etti.

Teknory