Toyota Prius’un Kısa Tarihi

Prius bir konsept olarak 1993’ten beri var, ancak ilk üretim versiyonu 1997’de Japon pazarı için ve 2001’de Amerika Birleşik Devletleri için ortaya çıktı. Dönemin Toyota Echo’suna çok benziyordu ve bugün nervürlerin çoğunu alan yuvarlanan dişçi muayenehanesine pek benzemiyordu. İlk yinelemesinde bile Prius, EPA tarafından tahmin edilen galon başına 41 kombine mil ile etkileyici bir yakıt […]

Toyota Prius’un Kısa Tarihi

Prius bir konsept olarak 1993’ten beri var, ancak ilk üretim versiyonu 1997’de Japon pazarı için ve 2001’de Amerika Birleşik Devletleri için ortaya çıktı. Dönemin Toyota Echo’suna çok benziyordu ve bugün nervürlerin çoğunu alan yuvarlanan dişçi muayenehanesine pek benzemiyordu. İlk yinelemesinde bile Prius, EPA tarafından tahmin edilen galon başına 41 kombine mil ile etkileyici bir yakıt ekonomisi elde etti. A 2001’den Araba ve Sürücü incelemesi Prius’un, Zastava Yugo gibi bir şeyden yalnızca biraz daha hızlı, 13 saniyenin sıfırdan 60’a kadar katı bir süreye sahip olduğunu tahmin etti. Çeyrek mili tamamlamasının tek hızlı yolu, bir helikopterden atılmasıydı.

İlk olarak 2003 yılında satışa çıkan ikinci nesil Prius, iyisiyle kötüsüyle herkesin dikkatini çekmeye başladığı yerdi. Bu nesil, arabanın gerçekten kendine geldiği ve çevreye duyarlı olmakla eşanlamlı bir popüler kültür hissi haline geldiği zamandı. Prius, sadece tuhaf görünümlü bir Echo’nun aksine artık daha Prius şeklindeydi ve o zaman için olağanüstü yakıt ekonomisine sahipti ve galon başına tahmini 46 mil yaptı. Hatta piyasada ortaya çıkan diğer hibritleri geride bıraktı. Aynı yıldan bir Honda Civic Hybrid, galon başına yalnızca 40 mil toplayabiliyordu.

Prius alışılmadık bir görünüme sahipti ve hiç de bir performans arabası değildi, ancak araba satın alan halka hibrit teknolojinin işe yaradığını ve pompada size epey para kazandırabileceğini öğretti.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow