FTX Çöküşü Açıklandı: Gerçekten Ne Oldu?

Her şey kötüye gitmeden önce Bankman-Fried, görünüşe göre tüm Binance anlaşmasının sonuçları konusunda tuzluydu. Tarafından görülen iç iletişime göre New York Times, FTX şefi çevresine Binance’in muhtemelen “asla anlaşmayı gerçekten planlamadığını” söyledi. Bankman-Fried’in Alameda’yı yöneten arkadaşı Caroline Ellison da çalışanlara mevcut durumdan dolayı üzgün olduğunu söyledi. “Alameda’nın kredi aldığını ve parayı diğer harcamaların yanı sıra […]

FTX Çöküşü Açıklandı: Gerçekten Ne Oldu?

Her şey kötüye gitmeden önce Bankman-Fried, görünüşe göre tüm Binance anlaşmasının sonuçları konusunda tuzluydu. Tarafından görülen iç iletişime göre New York Times, FTX şefi çevresine Binance’in muhtemelen “asla anlaşmayı gerçekten planlamadığını” söyledi. Bankman-Fried’in Alameda’yı yöneten arkadaşı Caroline Ellison da çalışanlara mevcut durumdan dolayı üzgün olduğunu söyledi.

“Alameda’nın kredi aldığını ve parayı diğer harcamaların yanı sıra risk sermayesi yatırımları yapmak için kullandığını” itiraf ettiği bildirildi. Önceki raporlar, müşteri fonlarının kötüye kullanıldığını ve diğer FTX grup girişimlerini finanse etmek için kullanıldığını aşağı yukarı tespit ettiğinden, kabul gerçekten gizli değildi.

Saat gibi çalışan ve Binance gibi cebi derin bir kurtarıcı olmadan 8 milyar dolarlık bir açığı bekleyen FTX iflas başvurusunda bulundu. Bankman-Fried görevinden istifa etti, ancak bu muhtemelen hikayenin sonu olmayacak. FTX ve Alameda araştırmalarına yönelik soruşturmalar, ilkinin yalnızca en büyük 50 alacaklısına 3 milyar doların üzerinde borcu olduğunu ve bir veya birkaç milyar dolar değerinde varlığın herhangi bir yerde iz bırakmadan kaybolduğunu gösteriyor.

Bankman-Fried’in yokluğunda, John J. Ray III, iflas işlemlerine yardımcı olmak için yeni CEO olarak görevi devraldı. Bununla birlikte, birçok haber kaynağı, önemli FTX rakamlarına karşı cezai soruşturmayı tetikleyebilecek kanıt parçalarının zaten belirlendiğini ve sunulduğunu bildirdi. İlginç bir şekilde, sistem manipülasyonu ve hatta bir hack olasılığı da araştırılıyor.

Teknory