FTX kurucusu Sam Bankman-Fried, kripto müşterilerinden milyarlarca doları dolandırmaktan suçlu bulundu

Kripto borsası FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried, müşterilerini yaklaşık 10 milyar dolar dolandırdıktan sonra elektronik dolandırıcılıktan suçlu bulundu. Karar, Perşembe günü Manhattan federal mahkemesinde nispeten kısa bir müzakerenin ardından geldi ve jüri üyeleri Bankman-Fried’ı kendisine yöneltilen yedi suçlamanın tamamından suçlu buldu. İki elektronik dolandırıcılık suçuna ek olarak, bu, elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo […]

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried, kripto müşterilerinden milyarlarca doları dolandırmaktan suçlu bulundu

Kripto borsası FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried, müşterilerini yaklaşık 10 milyar dolar dolandırdıktan sonra elektronik dolandırıcılıktan suçlu bulundu.

Karar, Perşembe günü Manhattan federal mahkemesinde nispeten kısa bir müzakerenin ardından geldi ve jüri üyeleri Bankman-Fried’ı kendisine yöneltilen yedi suçlamanın tamamından suçlu buldu. İki elektronik dolandırıcılık suçuna ek olarak, bu, elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmak, menkul kıymet dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmak, emtia dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmak ve kara para aklamak için komplo kurmak gibi iki suçlamayı içeriyordu.

Eski kripto milyarderi tüm suçlamaları kabul etmedi ve hatta Ocak ayında kamuoyu önünde kendisini savunmak için bir Substack başlattı.

Bankman-Fried şu anda en fazla 110 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya ve cezanın gelecek yıl 28 Mart’ta verilmesi planlanıyor. Gözden düşmüş eski milyardere karşı beş ek suçlamaya ilişkin ikinci duruşmanın da Mart ayında yapılması planlanıyor.

“Sam Bankman-Fried, Amerikan tarihinin en büyük mali dolandırıcılıklarından birini gerçekleştirdi – kendisini Kripto Kralı yapmak için tasarlanmış milyarlarca dolarlık bir plan – ancak kripto para birimi endüstrisi yeni olsa ve Sam Bankman-Fried gibi oyuncular yeni olsa da, Bu tür yolsuzluklar tarih kadar eskidir.” ABD Başsavcısı Damian Williams yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Bu dava her zaman yalan söylemek, hile yapmak ve çalmakla ilgiliydi ve bizim buna sabrımız yok.”

AYRICA BAKINIZ:

FTX, yaklaşık 9 milyar dolarlık müşteri fonunun eksik olduğunu tespit etti

Dramatik çöküşünden önce FTX, dünyadaki dördüncü en büyük kripto para borsasıydı. Ancak kamuoyunun haberi olmadan şirket Müşterilerin milyarlarca dolar değerindeki varlıklarını gizlice Bankman-Fried’ın ticaret şirketi Alameda Research’e ödünç vermek. Bu para, FTX müşterilerinin izni olmadan diğer kripto para birimlerine bahis oynamak için kullanıldı ve bu plan sonunda çöktü. Yaklaşık bir milyon FTX müşterisi şu anda kayıplarla karşı karşıya.

FTX, Bankman-Fried’ın Aralık ayında tutuklanıp ABD’ye iade edilmesinden önce geçen Kasım ayında iflas başvurusunda bulunmuştu.

Avukatı, Bankman-Fried’ın bu haftaki karara itiraz etme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. “Masumiyetini koruyor ve kendisine yöneltilen suçlamalarla güçlü bir şekilde mücadele etmeye devam edecek.” Yine de masumiyetini tartışmaya devam etmek niyetindeyse, önünde zorlu bir mücadele olacak.

Teknory