Gerçek Bir Arka Süspansiyona Sahip İlk Harley-Davidson Motosikleti

1950’lerden önce, bir Harley-Davidson’ın arka süspansiyonu, üzerinde yaylar bulunan bir koltuktan oluşuyordu (üzerinden Nasıl Çalışır?). 1958 Harley-Davidson Duo-Glide, motosiklet sürerken bir tümseğe çarpacak kadar talihsiz olan herkesin tüm dişlerini titretmeye dayanmayan gerçek bir arka süspansiyona sahip ilk Harley idi. Yeni kurulum, bir arka salınım kolundan ve ardından son teknoloji bobin üzerinden şoklardan oluşuyordu. Salıncak, arka […]

Gerçek Bir Arka Süspansiyona Sahip İlk Harley-Davidson Motosikleti

1950’lerden önce, bir Harley-Davidson’ın arka süspansiyonu, üzerinde yaylar bulunan bir koltuktan oluşuyordu (üzerinden Nasıl Çalışır?). 1958 Harley-Davidson Duo-Glide, motosiklet sürerken bir tümseğe çarpacak kadar talihsiz olan herkesin tüm dişlerini titretmeye dayanmayan gerçek bir arka süspansiyona sahip ilk Harley idi. Yeni kurulum, bir arka salınım kolundan ve ardından son teknoloji bobin üzerinden şoklardan oluşuyordu. Salıncak, arka tekerleğin yol boyunca tümsekleri eski sabit çerçeveli bisikletlerden önemli ölçüde daha iyi emmesini sağladı. Ulusal Motosiklet Müzesi.

1950’lerin sonlarından itibaren, büyük fabrika Harley’leri, sürüş sırasında vücudunuzdaki her kemiği sallamayan, uzun mesafeler için konforlu, pratik bir araç haline geldi. Sonunda Duo-Glide, 1965’te elektronik çalıştırma mekanizmasının eklenmesiyle (Ulusal Motosiklet Müzesi aracılığıyla) Electra-Glide oldu. Harley Davidson hala sunuyor Electra-Glideilk lansmanından on yıllar sonra.

Teknory