Gerçekten Daha Fazla ‘Yüzüklerin Efendisi’ Filmine İhtiyacımız Var mı?

İzleyicilerin büyük ekranlar aracılığıyla Orta Dünya’ya getirilmesinin üzerinden 12 yıl geçti. Yüzüklerin Efendisi üçleme. Huzurlu Hobbiton köyünden Mordor’un tehlikelerine kadar, bu üçleme boyunca hayranların nefesi kesildi. Ve insanların bu seriden keyif alması şaşırtıcı değil. JRR Tolkien’in hikayelerinde sağladığı ayrıntı miktarı, film yapımcılarının yazdığı dünyayı yeniden yaratmasını mümkün kıldı. Ancak bu yeni on yılda gerçekten Orta […]

Gerçekten Daha Fazla ‘Yüzüklerin Efendisi’ Filmine İhtiyacımız Var mı?

İzleyicilerin büyük ekranlar aracılığıyla Orta Dünya’ya getirilmesinin üzerinden 12 yıl geçti. Yüzüklerin Efendisi üçleme. Huzurlu Hobbiton köyünden Mordor’un tehlikelerine kadar, bu üçleme boyunca hayranların nefesi kesildi. Ve insanların bu seriden keyif alması şaşırtıcı değil. JRR Tolkien’in hikayelerinde sağladığı ayrıntı miktarı, film yapımcılarının yazdığı dünyayı yeniden yaratmasını mümkün kıldı. Ancak bu yeni on yılda gerçekten Orta Dünya’ya geri dönmemiz gerekiyor mu? Macera bitemez mi?

Warner Bros geçtiğimiz günlerde geri getirmeyi planladığını duyurdu. Yüzüklerin Efendisi dizilerin başarısından sonra filmler, Güç Yüzükleri. dizi, Amazon Studios’a 1 milyar dolara mal oldu ve bu da onu tarihin en pahalı televizyon dizisi yapıyor. Amazon’un ikinci sezonun çekimlerine Ekim 2022’de başladığı ve toplam beş sezon olacağı da doğrulandı. Bu, filmler de dahil olmak üzere tüm Orta Dünya’yı keşfetmek için çok fazla izlenme saati demektir.

Sevilen bir franchise, ancak düşük puanlar

dizi eleştirmenler tarafından övgüyle karşılanırken, ana üçleme sonrası içerikten herkes memnun değil gibi görünüyor. Güç Yüzükleri şu anda yüzde 38’lik düşük bir izleyici puanına sahip ve insanlar “franchise mahvoldu” ve insanların ikinci veya üçüncü bölümde izlemeyi bıraktıklarından şikayet ediyor. İnsanlar bu gösteriye bir şans vermeye çalıştılar ve açık fikirlilikle izlediler, ancak bu onların standartlarına uygun değildi.

için de aynı şey söylenebilir Hobbit üçleme, ana üçlemeden önce geçen prequel filmler. Sırasında Hobbit hikaye hala iyiydi ve Rotten Tomatoes’da iyi bir puan aldı, orijinal üç filmin aldığı sevginin aynısına tam olarak ulaşamadı ve en iyi ihtimalle ortalama 70-80 puan aldı.

Ama bununla ilgili komik olan şey, bunun yeni olmaması. Bu, daha önce diğer büyük franchise’larda da olmuştu ve nedense, yüksek sesle haykırışlara ve hayal kırıklığına rağmen hala başarılılar.

Bir franchise’ı canlandırma kumarı

Yapım şirketleri, yıllar önce sona eren bir seriyi geri getireceğini açıkladığında, bu konuda heyecanlanacak birileri olacağı için hayranlar arasında bir bölünme olur. Bu arada, diğerleri bunun gerekli olduğunu düşünmez ve genellikle “bunu kim istedi” diye sorar.

Ama aynı zamanda yapım şirketlerinin yarı yarıya karşı karşıya kaldıkları bir kumar, başarılı hitler haline geldiler. Ve bazen, sonunda flop olurlar. Örneğin, canlanma Harry Potter franchise. JK Rowling ve Warner Bros, Büyücülük Dünyasını geri getirmeye karar verdi. Fantastik Canavar Newt Scamander’ın hikayesini ve bu “büyüzoolog”un kendisini Gelert Grindlewald’ı durdurmaya nasıl bağladığını anlatan dizi. Filmler, dördüncü ve beşinci filmlerin planlarının rafa kaldırıldığı noktaya kadar gişede iyi performans göstermese de, şu anda çok düşük bir Rotten Tomatoes puanına sahip olan Grindelwald Suçları dışında, Rotten Tomatoes’da yine de iyi performans göstermeyi başardılar. .

için de aynı şey söylenebilir Yıldız Savaşları. Disney, bu uzay hikayesinin geri döndüğünü ve 40 yıl sonra geçeceğini açıkladığında hayranlar şok oldu. Bölüm VI. Ve devam filmi üçlemesinin kalitesi hakkında bir tartışma olsa da, yeni Disney Plus şovlarının, örneğin mandaloryalı Ve Andorgerçekten iyiler ve hayranlar tarafından seviliyorlar.

Yani sonuçta yapım şirketleri bu projelerin başarılı olması için milyonlarca doları çöpe atacak. Ama buna değer mi Yüzüklerin Efendisi? Amazon bu kumarı aldı Güç Yüzükleri Prime Video’nun varlığını haklı çıkarmak için. Warner Bros da davayı takip etmeli mi?

Bir filme ihtiyacımız yok… henüz

Tarafsız görüşüme göre, Warner Bros.’un yatırım yapması gerektiğini düşünmüyorum. Yüzüklerin Efendisi Daha şimdi. Yeni başlayanlar için şirketin, bu Marvel rakibinin yönetimini devralması için James Gunn ve Peter Safran’ı işe aldıktan sonra DCU’nun yeniden canlanmasına öncelik vermesi gerekiyor. Ayrıca, insanların birinci sezonu nasıl gördüklerine bağlı olarak Güç Yüzükleribaşka bir potansiyel üçlemeye daha fazla para yatırmadan önce ikinci sezonun izleyicilerin ve hayranların yanında olmasını beklemek muhtemelen en iyisidir.

Ama sonra tekrar, geri getirmek Yüzüklerin Efendisi veya herhangi bir popüler franchise, yapım şirketlerinin alması gereken bir risktir. Hayranlar yüzünden değil, başarılı olmak için yalnızca isme güvenemeyeceğini kanıtlaması gerektiğinden. Ayrıca iyi bir hikaye sunması ve hayranların yıllar önce sahip olduğu hissi geri getirmesi gerekiyor. Warner Bros bunu yapabileceğine inanıyorsa, o zaman kumar oynayın.

Teknory