Google, Android Konum İzleme Anlaşmasında Yaklaşık 400 Milyon Dolar Ödeyecek

“Şimdiye kadarki en büyük başsavcı liderliğindeki tüketici mahremiyeti anlaşması” olduğu söylenen anlaşma, şirketin suçlamayı yönetmesi için Oregon eyaletine yaklaşık 14 milyon dolar ödemesini sağlayacak. Google, 2014’ten beri kullanıcıları nerede olduklarını takip etme konusunda aldatmanın yanı sıra, konum takibinin gerçek boyutunu anlayamamaları ve kolayca kapatmaları için kafalarını karıştırması için de hedef alındı. Oregon Başsavcısı Ellen Rosenblum,… Okumaya devam et Google, Android Konum İzleme Anlaşmasında Yaklaşık 400 Milyon Dolar Ödeyecek

Google, Android Konum İzleme Anlaşmasında Yaklaşık 400 Milyon Dolar Ödeyecek

“Şimdiye kadarki en büyük başsavcı liderliğindeki tüketici mahremiyeti anlaşması” olduğu söylenen anlaşma, şirketin suçlamayı yönetmesi için Oregon eyaletine yaklaşık 14 milyon dolar ödemesini sağlayacak. Google, 2014’ten beri kullanıcıları nerede olduklarını takip etme konusunda aldatmanın yanı sıra, konum takibinin gerçek boyutunu anlayamamaları ve kolayca kapatmaları için kafalarını karıştırması için de hedef alındı.

Oregon Başsavcısı Ellen Rosenblum, Google’ın davranışıyla ilgili olarak “Yıllardır Google, kullanıcılarının gizliliğinden çok kâr elde etmeye öncelik verdi. Kurnaz ve aldatıcıydılar.” Anlaşmanın ardından, Google’a ayrıca konum izleme konusunda daha açık davranması ve kullanıcıları belirli bir coğrafi konum günlüğü özelliğini devre dışı bırakmanın gerçek etkisi hakkında net bir şekilde bilgilendirmesi talimatı verildi.

Buna ek olarak, şirketten kullanıcılar için “konum takibi ile ilgili önemli bilgileri kaçınılmaz hale getirecek” ilgili değişiklikler yapması istendi. Son olarak, Google ayrıca, konum izlemenin tüm kapsamını, bu verilere ne olduğunu, başka hangi varlığın bu verilere erişimi olduğunu ve daha fazlasını ifşa edecek olan Konum Teknolojileri adlı özel bir gösterge tablosu ile gelecek. Bu kontroller 2023’te geniş çapta kullanıma sunulacak.

Teknory