Google Chrome’da Sayfa Nasıl Çevrilir?

Bazen web’de gezinirken İngilizce olmayan bir web sitesiyle karşılaşabilirsiniz. Pencereyi kapatıp devam etme eğiliminde hissedebilirsiniz. Ancak Google Chrome kullanıyorsanız buna gerek yoktur. Çeviri söz konusu olduğunda tarayıcı mükemmel özelliklere sahiptir. Varsayılan olarak, kullanıcılara tarayıcının ana dilinde olmayan sayfaları çevirme olanağı sunar. Bu yazıda, Google Chrome ile sayfaları nasıl çevireceğinizden ve sizin için en iyi şekilde […]

Google Chrome’da Sayfa Nasıl Çevrilir?

Bazen web’de gezinirken İngilizce olmayan bir web sitesiyle karşılaşabilirsiniz. Pencereyi kapatıp devam etme eğiliminde hissedebilirsiniz.

Ancak Google Chrome kullanıyorsanız buna gerek yoktur. Çeviri söz konusu olduğunda tarayıcı mükemmel özelliklere sahiptir. Varsayılan olarak, kullanıcılara tarayıcının ana dilinde olmayan sayfaları çevirme olanağı sunar.

Bu yazıda, Google Chrome ile sayfaları nasıl çevireceğinizden ve sizin için en iyi şekilde çalışmasını nasıl ayarlayacağınızdan bahsedeceğiz. Karşılaşabileceğiniz potansiyel sorunları da çözeceğiz.

Google Chrome’da Sayfa Nasıl Çevrilir?

Kendinizi örneğin bir ürün satın almak istediğiniz yabancı bir web sitesinde bulduysanız, bu, özellikle ödeme bölümünde bir soruna neden olabilir.

Web sitesi aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla dil sunmuyorsa, Google Chrome imdada yetişir. PC’nizi, dizüstü bilgisayarınızı veya mobil cihazlarınızı kullanarak bir sayfayı çevirebilirsiniz; biz de size tüm adımlarda rehberlik edeceğiz.

İlk olarak, Chrome kullanan Windows ve Mac kullanıcıları, yabancı dilde bir web sayfası açtıklarında ekranın sağ üst köşesinde “Çevir” penceresinin açıldığını göreceklerdir.

Sayfanın Chrome’un varsayılan diline çevrilmesini seçebilir veya üç dikey noktaya dokunup “Başka bir dil seç”i seçebilirsiniz.

Web sayfası hemen seçtiğiniz dile çevrilecektir. Farklı bir dilde başka bir web sitesi açsanız bile, Chrome yeni seçilen dili sunacaktır.

iPad’de Google Chrome’da Sayfa Nasıl Çevrilir?

iPad’inizde bir şey okurken tesadüfen bilgisayarınızda yabancı dilde bir sayfa açarsanız iOS Chrome uygulamasıvarsayılan olarak, tarayıcı sayfayı çevirmeyi teklif eder.

Bu seçeneği ekranın alt kısmında görebileceksiniz. Küçük bir panel açılır ve yabancı dili otomatik olarak algılar. Chrome ayrıca, tarayıcınızın ayarlı olduğu dile tıklama seçeneği de sunacaktır.

Ve üzerine dokunursanız, sayfayı anında çevirecektir. Bundan sonra panel derhal kaybolacaktır. Ancak, sayfayı başka bir dile çevirmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek değiştirebilirsiniz:

 1. Chrome’un sunduğu varsayılan dili değiştirmek için ekranın alt kısmındaki panelde bulunan dişli çark simgesine dokunun.
 2. “Diğer diller”i seçin ve dil listesinde gezinin ve aradığınızı seçin.

Google Chrome otomatik olarak seçtiğiniz dile geçiş yapacak ve tüm sayfayı çevirecektir.

iPhone’da Google Chrome’da Sayfa Nasıl Çevrilir?

iPhone kullanıcıları, iPad kullanıcılarının yaptığı gibi Google Chrome uygulamasındaki bir sayfayı çevirebilir. Mobil uygulama tarayıcısı, hem iOS tabletlerde hem de akıllı telefonlarda aynı şekilde çalışır.

Ayrıca, bir mobil uygulamada bu özelliğe erişirken, “Diğer diller”i seçip Chrome’un sunduğu bir tekliften diğerine geçiş yapmak yalnızca bir kez yapabileceğiniz bir şeydir. Ayarlarda varsayılan dili değiştirmediğiniz sürece.

Android’de Google Chrome’da Bir Sayfa Nasıl Çevrilir?

Web sayfalarını çevirmenin inanılmaz derecede kullanışlı özelliğine gelince, Android kullanıcıları dışarıda bırakılmaz. Bir Android tabletiniz veya akıllı telefonunuz varsa, ihtiyacınız olan tek şey, üzerinde bulabileceğiniz Chrome mobil uygulamasıdır. Oyun mağazası. Optimum performans için güncellenmiş sürüm olduğundan emin olun.

Android’de Google Chrome’da bir sayfanın nasıl çevrileceğine ilişkin adımlar, iOS cihazlar için olanlarla neredeyse aynıdır. Tek fark, dişli simgesine dokunmak yerine, panelin alt kısmında üç dikey noktanızın olmasıdır.

Google Chrome’da Bir Sayfayı Çevirmeye Zorlama

Yukarıdaki adımları izleyerek Google Chrome’da bir sayfayı çevirmeyi seçtiğinizde ve hiçbir şey olmuyorsa, ilk çare sayfayı yenilemektir. Bazen Chrome’un çeviriyi teslim etmesi için gereken tek şey budur.

Ancak, yabancı dilde bir sayfayla karşılaştığınızda Chrome’un çeviri çubuğunu otomatik olarak göstermediği zamanlar vardır. Belki daha önce o dilde bir çeviri yapmayı tercih etmemişsinizdir, bu nedenle Chrome şimdi bunu önermiyor.

Neyse ki, bir çeviriyi zorlayabilirsiniz. Bir web tarayıcısında, çeviri simgesini adres çubuğunun sağ tarafında bulacaksınız. Tıkladığınızda, çeviri çubuğunun hemen altında göründüğünü göreceksiniz. Hem Android hem de iOS Chrome uygulamasında şuna benzer:

 1. Chrome uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun.
 2. “Çevir…” seçeneğini seçin.

Ekranın alt kısmındaki panel görünecek ve dil seçimine devam edebilirsiniz.

Google Chrome’da Bir Sayfayı Çevirmek İçin Uzantı Nasıl Kullanılır?

En popüler Google ürünlerinden biri Google Çeviri uygulamasıdır. Web sürümü ve mobil uygulama olarak mevcuttur. Ancak Chrome için Google Çeviri uzantısı da var.

Bu uzantıyı yalnızca masaüstü web tarayıcınıza yükleyebilirsiniz. Chrome mobil uygulaması için mevcut değildir. Bulabilirsin burada ve diğer Chrome uzantılarınız arasında hemen kullanın. Bu Chrome uzantısını kullanmanın iki yolu vardır.

İlk yol, bir web sayfasındaki belirli metin bölümlerini seçmek, uzantıyı tıklatmak ve çeviriyi Chrome’un varsayılan diline sağlamaktır. Uzantı, dili otomatik olarak algılar.

Uzantıyı kullanmanın ikinci yolu, Chrome’un varsayılan dilinde olsa bile tüm web sayfasını çevirmektir. Herhangi bir sayfada, Google Çeviri uzantısını tıklayın. Ekranın üst kısmında küçük bir panel görünecek ve açılır menüden bir dil seçebilirsiniz.

Chrome’da Bir Sayfanın Çevrilememesi Nasıl Onarılır

Chrome’daki çeviri özelliğinin düzgün çalışmamasıyla ilgili sorununuz olduğunda, ilk işlem her zaman sayfayı yenilemek olmalıdır. Çoğu zaman, tek gereken budur, ancak daha fazla sorun gidermenin gerekli olduğu durumlar da vardır.

“Bu sayfa çevrilemedi” mesajını alırsanız veya Chrome sayfanın çevirisini tamamlamayı reddederse, eski Chrome web önbelleği durumuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Düzeltmek için Chrome’un önbelleğini ve verilerini temizlemeniz gerekir. İşte nasıl:

 1. Bilgisayarınızda Google Chrome’u açın ve sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun.
 2. “Diğer Araçlar”ı ve ardından “Tarama verilerini temizle”yi seçin.
 3. “Gelişmiş” sekmesine geçin ve “Önbelleğe alınmış resimler ve dosyalar” ile “Çerezler ve diğer site verileri”ni işaretleyin.
 4. “Verileri temizle”yi seçin.

Hepsi bu kadar. Endişelenmeyin, bu, Google hesabınızdaki oturumunuzu kapatmaz ve tüm oturum açma verileriniz ve şifreleriniz kaydedilir.

Chrome mobil uygulaması için telefonunuzda ve Uygulamalar’da Ayarlar’a gidin, Chrome’u bulmayı listeleyin ve önbelleği ve verileri manuel olarak temizleyin.

Chrome’da Varsayılan Çeviri Ayarlarınızı Nasıl Değiştirirsiniz?

Masaüstü için Chrome’da, bir web sayfasını çevirmek için farklı bir dil seçtiğinizde, siz değiştirene kadar o dil aynı kalır.

Öte yandan, mobil cihazlar için Chrome’da bunu manuel olarak yapmanız gerekir. Aksi takdirde önceden ayarlanan dile geçecektir. Android ve iOS cihazlar için Chrome’da varsayılan çeviriyi şu şekilde değiştirebilirsiniz:

 1. Yabancı dilde bir sayfa açtığınızda, Chrome ekranın alt kısmında çeviri panelini isteyecektir.
 2. Android’de üç noktayı veya bir iOS cihazında dişli simgesini seçin.
 3. “Sayfaları her zaman çevir” seçeneğine dokunun. [language]”

Yeni ayarları başlatmak için sayfayı yenilemeniz gerekebilir.

Chrome’da Çeviri Nasıl Açılır veya Kapatılır

Chrome’un farklı dillerdeki sayfaları çevirme hizmetine ihtiyacınız yoksa, bunları kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Chrome’un gelişmiş ayarlarında bir geçiş anahtarına dokunmak. Bunu nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Masaüstünüzde Chrome’u açın ve sağ üst köşedeki üç noktayı seçin.
 2. “Ayarlar”ı ve ardından “Gelişmiş”i seçin.
 3. “Diller” bölümünün altında, “Dil”i tıklayın.
 4. “Okuduğunuz dilde olmayan sayfaları çevirmeyi teklif edin” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Bu özelliği yeniden açmadığınız sürece Chrome’dan sayfaları çevirme istemi almazsınız. Ayrıca, Chrome mobil uygulamasında çeviriyi açma veya kapatma adımları neredeyse aynıdır. Seçmek için “Gelişmiş” olmayacak.

Ek SSS

1. Chrome’da Bir Sayfada Metin Nasıl Aranır?

Bir Windows veya Mac bilgisayar kullanıyorsanız, klavyenizde CTRL + F veya Command + F tuşlarına basarak herhangi bir şeyde metin aramak basitleştirilir. Bu, Chrome ile açtığınız tüm sayfaları içerir.

Ancak, bunu PC’nizde Chrome kullanarak yapmanın başka bir yolu var. Ana menüye (üç nokta) gidin ve “Bul…” öğesini seçin, ardından aradığınız kelimeleri girin ve enter tuşuna basın.

Mobil cihazınızda klavye kısayolunu kullanma seçeneğiniz olmayacak, ancak “Sayfada bul” ifadesi dışında aynısını bulabileceksiniz. Aradığınız kelimeyi veya cümleyi yazın ve oka dokunun.

2. Chrome’da Web Sitesi Çevirisi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Chrome’daki çeviri özelliğini tamamen devre dışı bırakmak için tarayıcının gelişmiş dil ayarlarında gezinmeniz ve özelliği kapatmanız gerekir. Bir Google Çeviri uzantınız varsa onu da kaldırmak isteyebilirsiniz.

3. Bir Web Sayfasını Chrome’da İngilizceye Nasıl Çevirebilirim?

Chrome’unuzun kullanıcı arayüzü zaten İngilizce olarak ayarlanmışsa, farklı bir dilde yazılmış bir web sayfasındayken size otomatik olarak İngilizce sunacaktır. Değilse, varsayılan ayarları değiştirmeniz gerekecektir.

Masaüstü Chrome sürümünde belirtildiği gibi, başka bir dile geçtiğinizde bu değişiklik kalıcı olacaktır. Mobil uygulamada, ayarları manuel olarak İngilizce olarak değiştirmeniz gerekecektir.

4. Chrome’da Çeviri Sayfası Neden Eksik?

Sayfayı çevir özelliğinin Chrome’da bulunmamasının birkaç nedeni olabilir. Devre dışı bırakılmış olabilir, bu da onu manuel olarak etkinleştirmeniz gerekeceği anlamına gelir. Başka bir seçenek de, tarayıcınızın en iyi şekilde çalışmamasıdır ve bunu düzeltmek için çerezleri ve önbelleği temizlemeniz gerekir.

Ancak Google Chrome tarayıcınızı güncellemeniz de gerekebilir. Bu nedenle, kullandığınız tarayıcının hangi sürümünü kontrol ettiğinizden emin olun ve en son sürüm değilse güncelleyin.

5. Chrome’da Sayfa Çevirme Eklentisi Nedir?

Chrome’da çeviri için en iyi eklenti Google Translate’dir. Chrome’un web mağazasında kolayca bulabilir ve ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Size tüm web sayfasını veya yalnızca seçilen paragrafları, cümleleri veya kelimeleri çevirme seçeneği sunar.

6. Google Chrome’da Sayfa Çevirmenin Kısayolu Nedir?

Chrome’daki sayfa çevirme özelliğine hızlı bir şekilde erişmek için, okumadığınız dilin bulunduğu herhangi bir sayfaya sağ tıklayıp menüden “Şuraya Çevir” seçeneğini seçebilirsiniz. [language]”

7. Google Chrome’un Çeviri Sayfası Özelliği Neden Çalışmıyor?

Herhangi bir sayıda neden olabilir. Tarayıcınızın bir güncellemeye ihtiyacı var. Önbelleği ve verileri temizlemeniz gerekebilir. Özellik ayrıca devre dışı bırakılabilir.

Açılır panelden Chrome’un gelecekte belirli bir dili çevirmemesi seçeneğini önceden belirlemiş olmanız ve artık bu seçeneği görmemeniz de mümkündür.

Örneğin, “Fransızcayı asla çevirme”yi seçmiş olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu seçeneğin seçimini kaldırmaktır ve Chrome, onu içeren bir sayfaya bir daha eriştiğinizde Fransızcayı çevirmeyi teklif edecektir.

Google Çeviri Sayfası Özelliğinden En İyi Şekilde Yararlanma

Çoğu kullanıcı, diğer Google ürünleriyle en uyumlu olduğu için varsayılan tarayıcı olarak Chrome’u seçer. Bu nedenle, Google Çeviri uzantısı masaüstü tarayıcıya bu kadar kolay bir şekilde entegre edilebilir.

Chrome’un sayfa çevirme özelliği sorunsuz ve etkilidir, mükemmel olmasa da çeşitli dillerdeki sayfaları çevirir.

Bazı dikkate değer farklılıklar olsa da, hem masaüstü tarayıcı hem de mobil sürüm çok sayıda seçenek ve ayar sunar. Umarız, artık onu gezinirken, okurken veya alışveriş yaparken rahatça kullanabilirsiniz.

Google’ın çeviri özelliklerini ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory