Procreate’de Birden Çok Katman Nasıl Seçilir

Procreate’deki katmanlar genellikle birkaç, hatta yalnızca bir nesneyi tutar. Birkaç öğeyi aynı anda ayarlamanız gerektiğinde, her biri ayrı bir katmanda olabilir. Katmanlar üzerinde birer birer çalışmak özellikle üretken değildir. Birden fazla katman seçmek, bu sorunun mükemmel cevabıdır. Birkaç katman seçtikten sonra, ayarlamalarınız her katmana yansır. Şans eseri, Procreate’de katman seçimi basittir. Bu makale, hem iPhone […]

Procreate’de Birden Çok Katman Nasıl Seçilir

Procreate’deki katmanlar genellikle birkaç, hatta yalnızca bir nesneyi tutar. Birkaç öğeyi aynı anda ayarlamanız gerektiğinde, her biri ayrı bir katmanda olabilir. Katmanlar üzerinde birer birer çalışmak özellikle üretken değildir. Birden fazla katman seçmek, bu sorunun mükemmel cevabıdır. Birkaç katman seçtikten sonra, ayarlamalarınız her katmana yansır. Şans eseri, Procreate’de katman seçimi basittir.

Bu makale, hem iPhone hem de iPad sürümlerinde Procreate’de birden çok katmanın nasıl seçileceğini açıklayacaktır. Ayrıca, kopyalayıp yapıştırma veya silme dahil olmak üzere, seçilen katmanları manipüle etmenin farklı yollarını da okuyacaksınız.

Bir iPhone’da Procreate’de Birden Çok Katman Nasıl Seçilir

 1. Gitmek Katmanlar paneline gidin ve seçmek istediğiniz katmanları bulun. Mavi rengiyle gösterildiği gibi, katmanlardan birinin zaten seçili olduğunu göreceksiniz. Bu varsayılan olarak olur.
 2. Bir katmanı seçmek için onu sağa sürüklemeniz yeterlidir. Katman maviye dönüştüğünde, seçildiğini anlayacaksınız.
 3. Ek katmanları seçmek de bir o kadar kolay olacaktır. Her katman için önceki adımı tekrarlayabilirsiniz. Yeni katmanlar seçildikçe öncekilerin seçimi kaldırılmaz.

Bir iPad’de Procreate’de Birden Çok Katman Nasıl Seçilir

Bir iPad’de Procreate’te birden çok katman seçmek, bir iPhone ile aynı işlem olacaktır. Anlaşılır olması için yöntemi burada özetleyeceğiz.

 1. üzerine dokunun Katmanlar katmanlar menüsünü getirmek için panel. Halihazırda seçili olan katmanların bir listesini göreceksiniz. Mavi renkle vurgulanacağı için seçilen katmanı tanıyacaksınız.
 2. Seçmek istediğiniz katman boyunca parmağınızı sağa doğru sürükleyin. İşlem doğru yapılırsa katman maviye döner.
 3. Seçmek istediğiniz ek katmanlar için 2. adımı tekrarlayın. Bunu istediğiniz kadar katman için yapabilirsiniz – yeni katmanları seçmek öncekilerin seçimini kaldırmaz.

Seçilen Katmanları Kopyalama ve Yapıştırma

Procreate’de tek bir katmanı kopyalayıp yapıştırmak nispeten basittir. Ancak, bunun için kullanılan en hızlı teknik, seçilen birden çok katmanda çalışmaz. Bunun nedeni, kopyala ve yapıştır ayarlarını açmak için bir katmana dokunmanız gerekmesidir. Bu şekilde yapıldığında, yöntem tüm katmanlara uygulanmaz.

Aynısı Çoğalt seçeneği için de geçerlidir. Bu araç, tek bir katmanda sola kaydırmanızı gerektirir. Bu, bu yöntemi kullanarak birkaç katmanı çoğaltamayacağınız anlamına gelir.

Birden çok katmanı kopyalayıp yapıştırmak için yeni bir tuval oluşturmanız ve katmanları oraya sürüklemeniz gerekir. İşte böyle yapılır.

 1. Yeni bir tuval oluşturun ve düzgün biçimlendirildiğinden emin olun. Orijinal tuval ile aynı formatı kullanmak en iyisidir çünkü bu, katmanlardaki nesnelerin bozulmamasını sağlayacaktır.
 2. İstediğiniz katmanları seçtiğiniz orijinal tuvale geri dönün. Birden fazla katman seçmediyseniz, şimdi bunun için iyi bir zaman olabilir.
 3. Seçilen herhangi bir katmana dokunun ve basılı tutun. İşlem, tüm seçim için geçerli olacaktır.
 4. Seçimi tuttuktan sonra, diğer elinizi kullanarak üzerine dokunun. Galerisol üstte bulunur.
 5. Galeri açıkken, galeri içinde boş bir alana ulaşana kadar seçili katmanları sürüklemeye başlayın. Seçimi henüz serbest bırakmayın.
 6. Seçili katmanları tutarken, 1. adımda oluşturduğunuz yeni tuvali açın.
 7. Son olarak, katmanları yeni tuvalin ortasına konumlandırın ve parmağınızı kaldırın. Bir yükleme ekranı görünürse, katmanların içe aktarıldığını anlayacaksınız.

Seçilen Katmanları Gruplayarak Kopyalama ve Yapıştırma

Yukarıda özetlenen yönteme alternatif bir yöntem, kopyalamak istediğiniz tüm katmanları gruplandırmak olacaktır. Bu, aynı tuval üzerinde çalışmaya devam etmenizi sağlar, ancak bir dezavantajı vardır.

Birden çok katmanı birleştirmek, tek tek katmanlar üzerinde çalışmayı imkansız hale getirir. Bunun yerine, Procreate’de tek bir nesneyi temsil edecekler ve onda yaptığınız tüm değişiklikler bütüne yansıyacaktır.

Artı tarafta, bu yöntem çok daha basit olacak ve size projenizin yedek bir sürümünü sağlayacaktır.

 1. İçinde Katmanlar panelinde sağa kaydırarak kopyalamak istediğiniz her katmanı seçin.
 2. Birden çok katman seçildiğinde, Katmanlar panelinin üst kısmında “Sil” ve “Grupla” olmak üzere iki seçenek görürsünüz. Kullan Grup seçenek. Bu adımın katmanları birleştirmediğini unutmayın.
 3. Bu noktada, grubu kopyalayabilirsiniz. Bu seçenek, grup eylemleri altında mevcut olacaktır. Kopyalamayı seçer seçmez, panelde “Yeni Grup”un göründüğünü göreceksiniz.
 4. Grup kopyalandıktan sonra, içindeki her bir katman kullanılabilir olmaya devam edecektir. Tüm katmanları tek bir katmanda birleştirmek istiyorsanız, bunu gruplanmış durumdayken yapabilirsiniz.
 5. Katmanları birleştirmek için, düzleştirmek seçenek. Birleştirmeden sonra tek tek katmanlar üzerinde çalışmanın mümkün olmayacağını unutmayın.

Tüm Katmanları Seçme

Procreate, katmanlar söz konusu olduğunda “Tümünü Seç” seçeneğine sahip değildir. Tuvalinizdeki her katmanı otomatik olarak seçemeyeceksiniz.

Bu, seçimi manuel olarak yönetmeniz gerekeceği anlamına gelir. Bunun yöntemi çok basit olsa da – tek yapmanız gereken her katmanı sağa kaydırmak – çok sayıda katman üzerinde çalışıyorsanız zaman alıcı olabilir.

Tamamlanan katmanları birleştirme alışkanlığı kazanırsanız, işlemi biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin, daha fazla çalışma gerektirmeyen iki nesneli iki katmanınız varsa, bu katmanları gruplandırabilir ve sonra düzleştirerek tek bir katman oluşturabilirsiniz.

Seçim yöntemi yine de her katmanı manuel olarak seçmenizi gerektirecek, ancak daha az katmanı işleyebileceksiniz.

Seçilen Katmanları Silme

Tüm katmanları seçmenin aksine, Procreate’de birden çok katmanı silmek yalnızca mümkün değil, aynı zamanda oldukça kolaydır. Bunu iki farklı yöntem kullanarak yapabilirsiniz: seçimi silmek veya grupları silmek.

Bir katman seçimini nasıl sileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Her birinin üzerinde sağa kaydırarak silmek istediğiniz katmanları seçin.
 2. Katmanlar seçilir seçilmez, Katmanlar panelinin üst kısmında “Sil” ve “Grupla” seçeneklerini göreceksiniz. seçme Silmek seçili katmanları kaldıracaktır.

Katmanlar bir grupta olabilir veya birkaç katman grubunuz olabilir. Bu durumda, süreç daha da kolay olacaktır.

Tek katmanlı bir grubu, bir katmanı sildiğiniz gibi silebilirsiniz.

 1. Katmanlar paneline gidin ve grubu bulun.
 2. Menüyü ortaya çıkarmak için sola kaydırın. Kilitle, Çoğalt ve Sil seçeneklerini göreceksiniz. dokunmak isteyeceksiniz Silmek. Bunu yaptığınızda grup ve içindeki tüm katmanlar silinecektir.

Birden çok grubunuz varsa, bunları silme işlemi, birden çok katmanı silme işlemiyle aynı olacaktır.

 1. Katmanlar panelinde sağa kaydırarak silmek istediğiniz grupları seçin. Ek ayrı katmanları da seçebileceğinizi unutmayın.
 2. üzerine dokunun Silmek sağ üstteki seçenek.

Procreate’de Katmanların ve Grupların Seçimini Kaldırma

Birden çok katman seçmek çok yararlı bir işlevdir, ancak bunun tersini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, katmanların seçimini kaldırın.

Birden fazla katmanda çalışmak kafa karıştırıcı olabilir ve yanlış katmanları seçebilirsiniz. Bu durumda, ilerlemeden önce eylemi nasıl tersine çevireceğinizi bilmek isteyeceksiniz. Procreate’de katmanların seçimini kaldırmak pratik olarak zahmetsizdir.

Bir katmanı, seçtiğiniz şekilde, katmanın üzerinde sağa kaydırarak seçimini kaldıracaksınız. Bu yöntem gruplar için de aynı şekilde çalışacaktır.

Birden Çok Katmanla Çalışırken Projenizi Güvende Tutma

Birden çok katmanda yaptığınız değişikliklerin en iyi durumda tersine çevrilmesi karmaşık veya en kötü durumda kalıcı olacaktır. Bu, bir şeylerin ters gitmesi durumunda bir yedeğe ihtiyacınız olacağı anlamına gelir.

Birden çok katmanla çalışmaya başlamadan önce projenizi yedeklemenin en iyi yolu, tüm projenin bir kopyasını oluşturmak olacaktır. Bunu yaptığınızda, herhangi bir sert önlem almakta özgür olacaksınız ve önceki sürüme geri dönebileceğinizi bilerek kendinizi güvende hissedeceksiniz.

Katman Seçimi Olanaklarının Kilidini Açın

Birden çok katmanı seçme ve bunlarla çalışma konusunda ustalaştığınızda, Procreate’deki çeşitli işlemler çok daha hızlı hale gelir. Birkaç katmanı aynı anda manipüle ederek, büyük bir zaman yatırımı yapmadan resminize önemli değişiklikler uygulayabileceksiniz.

Bu makalede, birden çok katmanla çalışmak için gerekli tüm araçları size verdik. Size katmanları nasıl seçeceğinizi, katmanların seçimini nasıl kaldıracağınızı, kopyalayıp yapıştıracağınızı ve silmeyi gösterdik. Procreate’deki diğer araçlarla birlikte bu bilgi, yaratıcı çabalarınız için güçlü bir varlık olduğunu kanıtlayacaktır.

Birden çok katman seçmeyi başardınız mı? Seçimi ne yaptın? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory