Google, Chrome’un gizli mod davasını çözecek

TL;DR Google, Chrome gizli mod toplu davasında uzlaşmayı kabul etti. Anlaşmaya göre Google’ın yanlış yaptığını kabul etmesi veya gizli modun çalışma şeklini değiştirmesi gerekmeyecek. 2020’deki dava, Google’ın gizli modun ne yaptığı veya yapmadığı konusunda şeffaf olmadığını iddia ediyordu. 2020 yılında küçük bir tüketici grubu Google’a dava açmıştı. Toplu davada, Chrome’un gizli modunun kullanıcıları internet takibinden […]

Google, Chrome’un gizli mod davasını çözecek

TL;DR

  • Google, Chrome gizli mod toplu davasında uzlaşmayı kabul etti.
  • Anlaşmaya göre Google’ın yanlış yaptığını kabul etmesi veya gizli modun çalışma şeklini değiştirmesi gerekmeyecek.
  • 2020’deki dava, Google’ın gizli modun ne yaptığı veya yapmadığı konusunda şeffaf olmadığını iddia ediyordu.

2020 yılında küçük bir tüketici grubu Google’a dava açmıştı. Toplu davada, Chrome’un gizli modunun kullanıcıları internet takibinden tam olarak korumadığı iddia edildi. Grup bunu telefon dinleme yasalarının ihlali olarak nitelendirdi ve şirkete belirtilmemiş zararlar için dava açtı.

Tahmin edilebileceği gibi, Google’ın hukuk ekibi davayı reddetmeye çalıştı. Ancak Ağustos 2023’te Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers bu teklifi reddetti. Şimdi, yalnızca birkaç ay sonra, Google uzlaşmayı kabul etti dava (üzerinden Ars Teknik). Her zamanki gibi bu, davanın ilerlemeyeceği anlamına geliyor; Google’ın herhangi bir yanlış yaptığını kabul etmesi gerekmeyecek ve gizli modun çalışma şeklinin değişmesi gerekmeyecek.

Planlanan çözümün şartları açıklanmadı.

Bu davadaki davacılar, Google’ı, Chrome’un gizli modunu kullanmanın kullanıcı etkinliğinin izlenmesini engellemediği gerçeğini gizlemekle suçladı. Grup ayrıca Google’ın özel tarama etkinliğini izleyebileceğini ve ardından bunu Chrome kurulumuna bağlı kullanıcı profilleriyle ilişkilendirebileceğini söyledi.

Google, gizli bir pencere açtığınızda karşınıza çıkan açılış ekranının (yukarıdaki fotoğrafa bakınız) hizmetin nasıl çalıştığını açıkladığını ve bu davanın suçlamalarından onu koruduğunu savundu. Ancak hakim aynı fikirde değildi. Google’ın bu davayı sonuç olarak halkla ilişkiler açısından bir anlaşmaya göre daha pahalı ve/veya daha zararlı olarak görmesi muhtemeldir, bu da bugünkü kararı açıklayabilir.

Google ve davacılar, Ocak 2024 sonuna kadar anlaşma şartlarını mahkemeye sunacak. Mahkeme, Şubat ayı sonuna kadar nihai onayı verecek.

Google, Chrome’un gizli mod davasını çözecek

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow