Google, hatanın Mesajlar uygulamasının gizlilik kontrol panelinde görünmesine yol açtığını söylüyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Kullanıcılar, Google Mesajlar uygulamasının Play Store’un gizlilik kontrol panelinde göründüğünü keşfetti. Uyarıda uygulamanın konum verilerini üçüncü taraflarla paylaştığı belirtildi. Google, uygulamanın gizlilik kontrol panelinde kazara göründüğünü ve konum verilerini paylaşmadığını söylüyor. Verilere erişen uygulamaları, hangi izinlerin kullanıldığını ve bu erişimin ne zaman gerçekleştiğini gösteren bir özellik olan Play Store’un […]

Google, hatanın Mesajlar uygulamasının gizlilik kontrol panelinde görünmesine yol açtığını söylüyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Kullanıcılar, Google Mesajlar uygulamasının Play Store’un gizlilik kontrol panelinde göründüğünü keşfetti.
  • Uyarıda uygulamanın konum verilerini üçüncü taraflarla paylaştığı belirtildi.
  • Google, uygulamanın gizlilik kontrol panelinde kazara göründüğünü ve konum verilerini paylaşmadığını söylüyor.

Verilere erişen uygulamaları, hangi izinlerin kullanıldığını ve bu erişimin ne zaman gerçekleştiğini gösteren bir özellik olan Play Store’un gizlilik kontrol paneli, Android 14 piyasaya sürüldükten sonra bir “Konum için veri paylaşımı güncellemeleri” özeti ekledi. Kısa süre önce bu kontrol panelinde görünen Google Mesajları, uygulamanın konum verilerini paylaştığını gösteriyordu ancak bir hata yapılmış gibi görünüyor.

İlk kez fark edilen 9to5Google, Google Mesajlar uygulamasının gizlilik kontrol panelinde bulunduğuna dair raporlar vardı. Kontrol paneli, kullanıcıları “Konum verileriniz artık üçüncü taraflarla paylaşılıyor” konusunda uyardı. Altında Veri Güvenliği bölümü Play Store’un yaklaşık ve kesin konumunuzun diğer şirket veya kuruluşlarla paylaşılabileceği yazıyor.

Bu keşif birçok Google Mesaj kullanıcısını kesinlikle şok etse de, bu gizlilik ihlalinin aslında gerçekleşmediği görülüyor. Google, çıkışa yaptığı açıklamada, uygulamanın geliştirme ekibinin yanlışlıkla yanlış Veri Güvenliği kutusunu işaretlediğini iddia ediyor. Bu hatanın sonucunda uygulama, gizlilik kontrol panelinden bir uyarı tetikledi.

Şu anda gizlilik kontrol panelinde başka hiçbir önemli Google uygulaması görünmüyor. Bu sadece bir hataysa, Google Mesajlar büyük olasılıkla yakında gizlilik kontrol panelinden kaldırılacaktır.

Google, hatanın Mesajlar uygulamasının gizlilik kontrol panelinde görünmesine yol açtığını söylüyor

Teknory