Google Mesajlar uygulaması, grup sohbetleri için uçtan uca şifreleme sunmaya başlar

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Google’ın Mesajlar uygulaması artık grup sohbetleri için uçtan uca şifreleme sunuyor. Özellik şu anda beta sürümünde mevcut. Google, Mesajlar uygulamasını grup sohbetleri için uçtan uca şifreleme ile donatıyor. Bu, siz ve alıcılar dışında hiç kimsenin, hatta Google’ın veya herhangi bir üçüncü tarafın grup görüşmelerini engelleyemeyeceği anlamına gelir. Veriler cihazlar […]

Google Mesajlar uygulaması, grup sohbetleri için uçtan uca şifreleme sunmaya başlar

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google’ın Mesajlar uygulaması artık grup sohbetleri için uçtan uca şifreleme sunuyor.
  • Özellik şu anda beta sürümünde mevcut.

Google, Mesajlar uygulamasını grup sohbetleri için uçtan uca şifreleme ile donatıyor. Bu, siz ve alıcılar dışında hiç kimsenin, hatta Google’ın veya herhangi bir üçüncü tarafın grup görüşmelerini engelleyemeyeceği anlamına gelir.

Veriler cihazlar arasında dolaşırken, metinleri ve tüm dosyaları veya ortamları da dahil olmak üzere tüm grup sohbetleri şifrelenecektir. Şifreleme, bu verileri karıştırılmış metne dönüştürür. Cihazınızda ve mesajı alan cihazlarda gizli bir anahtar oluşturulmadan bu metnin kodu çözülemez. Süreç, ilgili taraflar dışında hiç kimsenin bir grup sohbetinde paylaşılan mesajlara erişmemesini sağlar.

Şimdilik, Mesajlar’daki grup görüşmelerinde şifreleme beta olarak mevcuttur. Zorunda olacaksın beta testçisi olmak için kaydolun uygulamanın özelliğe erişmesi için. Google’ın grup mesajları için uçtan uca şifrelemeyi daha geniş bir alana yayması çok uzun sürmemeli.

Google, 2021’de bireysel sohbetler için Mesajlar’a uçtan uca şifreleme ekledi, ancak uygulamadaki görüşmeleri güvenli hale getirme çabaları 2020’ye kadar uzanıyor. Bu özellik, Google’ın RCS (Zengin İletişim Hizmetleri) protokolü üzerinden çalışır, bu nedenle sohbet özellikleri etkin Bundan yararlanmak için Mesajlaşma uygulamasında. Normal SMS ve MMS mesajları şifrelenmez.

Özellik bir görüşmede etkinleştirildiğinde, grup sohbetlerinizde kilit simgesi olan bir başlık ve gönder düğmesinin yanında bir kilit simgesi görürsünüz.

Başka bir yerde Google, Mesajlar’ın yakında kullanıcıların RCS mesajlarına herhangi bir emoji ile tepki vermesine izin vereceğini de açıkladı.

Teknory