Google’ın bir gazetecilik yapay zekası geliştirdiği bildiriliyor

bu New York Times raporlar Google’ın haber hikayeleri yazabilen bir yapay zeka geliştirdiğini. Bu teknolojinin, makale oluşturmak için kullanılan halihazırda mevcut yapay zeka sistemlerinden veya yapay zeka sohbet robotu Google Bard’dan nasıl farklı olacağı tam olarak net değil. Bununla birlikte, Google’ın yeni AI aracını halihazırda gibi haber kuruluşlarına sunduğu bildiriliyor. Washington PostNews Corp ve New […]

Google’ın bir gazetecilik yapay zekası geliştirdiği bildiriliyor

bu New York Times raporlar Google’ın haber hikayeleri yazabilen bir yapay zeka geliştirdiğini. Bu teknolojinin, makale oluşturmak için kullanılan halihazırda mevcut yapay zeka sistemlerinden veya yapay zeka sohbet robotu Google Bard’dan nasıl farklı olacağı tam olarak net değil. Bununla birlikte, Google’ın yeni AI aracını halihazırda gibi haber kuruluşlarına sunduğu bildiriliyor. Washington PostNews Corp ve New York Times kendisi.

Şu anda “Genesis” çalışma başlığı altında geliştirilmekte olan Google’ın gazetecilik botu, sözde olayların ayrıntıları sağlandığında haber kopyası oluşturabiliyor. Göre ZamanlarAnonim kaynaklar, Genesis’in amacı gazetecilere kişisel asistanlık yapmaktır.

Elbette söz konusu gazetecilerin patronlarının bu teknolojiyi çalışanları için bir araçtan çok onların yerine geçecek bir araç olarak görmeleri oldukça olası.

AYRICA BAKINIZ:

Google’ın Bard AI sohbet botu, bilgisayar korsanları tarafından kullanılmaya açıktır. ChatGPT de öyle.

Yapay zekanın haber raporlama için kullanılmasının yanlış bilgilerin yayılmasını körükleyebileceğine dair süregelen önemli bir endişe var. AI sistemleri ve Google Bard gibi sohbet robotları, gerçekleri kontrol etmede insan gazetecilere göre çok daha az usta olduklarını kanıtladılar ve yanlış bilgileri inanç ve otorite ile beyan etmeye eğilimliler.

Bu, ChatGPT gibi bazı AI sistemlerini zaten sıcak yasal suya indirdi. Bir Georgia radyo sunucusu, işverenini dolandırdığını ve zimmete para geçirdiğini haksız yere ifade eden bir federal mahkeme davasının yanlış bir özetini sunmasının ardından ChatGPT’ye geçen ay iftira davası açtı. Mayıs ayının başlarında, ChatGPT’yi yasal dosya hazırlamak için kullanan bir avukat, var olmayan davalara atıfta bulunurken yakalandı – yapay zeka bunları tamamen uydurmuş gibi görünüyordu.

Gazetecilik için tasarlanmış bir yapay zeka sisteminde olgusal hatalar özellikle endişe kaynağı olacağından Google, Genesis’teki benzer sorunları önceden önlemeye çalışacaktır.

Google onu ne kadar gelişmiş yaparsa yapsın, bir gazetecilik yapay zekası kaynaklarla röportaj yapamaz, olayları deneyimleyemez veya herhangi bir araştırmacı muhabirliği yapamaz. Buna rağmen, haber yazarları artık genellikle bilgisayarlarına zincirlenmiş haldeyken her gün birden çok hikaye yayınlayınçoğu gazetecinin zaten bunu yapma fırsatına sahip olmadığı iddia edilebilir.

Teknory