Google’ın Uzantı SDK’sı, Android’in eski sürümlerine yeni özellikler getiriyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Google, Extension Software Developer Kit’in genel sürümünü yayınladı. Uzantı SDK’sı, Android’in eski sürümlerinin yeni özellikleri kullanmasına izin verir. Uzantı SDK’sı çoğunlukla geliştiricilere yöneliktir. Google, yıllardır Play Store aracılığıyla Android’in temel bileşenlerine güncelleme getirmenin bir yolu üzerinde çalışıyor. Bu konudaki en son girişimi, Android’in eski sürümlerine yeni özellikler getirmek için […]

Google’ın Uzantı SDK’sı, Android’in eski sürümlerine yeni özellikler getiriyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, Extension Software Developer Kit’in genel sürümünü yayınladı.
  • Uzantı SDK’sı, Android’in eski sürümlerinin yeni özellikleri kullanmasına izin verir.
  • Uzantı SDK’sı çoğunlukla geliştiricilere yöneliktir.

Google, yıllardır Play Store aracılığıyla Android’in temel bileşenlerine güncelleme getirmenin bir yolu üzerinde çalışıyor. Bu konudaki en son girişimi, Android’in eski sürümlerine yeni özellikler getirmek için Extension Software Developer Kit’in herkese açık bir sürümünü yayınlamaktır.

Göre XDA Geliştiricileri, Google, Uzantı SDK’sını herkesin kullanımına açtı. Bununla birlikte, Android 11 ve 12 sürümleri, işletim sisteminin yeni fotoğraf seçici API’si gibi Android 13’e özel daha yeni özellikleri kullanabilmelidir.

Bu, Google’ın Android’i modülerleştirmesi nedeniyle mümkündür, böylece medya oynatma, Wi-Fi, izinler ve daha fazlası ayrı ayrı güncellenebilir. Bu, Google’a özelliklerin nasıl güncellendiği konusunda daha fazla kontrol sağlar.

Ancak çok heyecanlanmadan önce, bu özelliğin geliştiricilere yönelik olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle, ortalama bir kullanıcı, Uzantı SDK’sının halka yayınlanmasından herhangi bir fayda görmeyebilir.

Ek olarak bu özellik, Google’ın bu yıl beta olarak piyasaya sürülmesi beklenen Android Privacy Sandbox’ı test etmesi için bir aşama sağlıyor. Bu Gizlilik Korumalı Alanı, Google’ın mevcut reklam izleme sisteminin geliştirme aşamasındaki yerini almasıdır. Göre XDA Geliştiricileribu, Extension SDK’nın tam bir sistem güncellemesine ihtiyaç duymadan yeni özellikleri nasıl sunabileceğini gösterir.

Uzantı SDK’sı, Google’ın eski işletim sistemi sürümlerine yeni özellikler getirmeye çalıştığı tek zaman değil. Android 10 döneminde şirket, Play Store aracılığıyla işletim sisteminin bazı bölümlerini güncellemeyi mümkün kılarak parçalanmayı ortadan kaldırmanın bir yolu olan Project Mainline adlı bir şey yarattı.

Google’ın Uzantı SDK’sı, Android’in eski sürümlerine yeni özellikler getiriyor

Teknory