Hipersonik Silahların Nasıl Çalıştığının Arkasındaki Büyüleyici Bilim

Amerika Birleşik Devletleri, son on yılda hipersonik silah araştırmalarına yapılan harcamaları artırıyor ve bu alandaki hükümet harcamaları 2015 ile 2020 arasında %740 arttı (aracılığıyla CNBC). Yavaşlama belirtisi de yok. Savunma Bakanlığı’nın (DoD) mevcut durumu 5 yıllık plan hipersonik füzeler geliştirmek için 13,4 milyar doları içeriyor ve bu, onları fiilen tedarik etme maliyetini içermiyor. Peki bu […]

Hipersonik Silahların Nasıl Çalıştığının Arkasındaki Büyüleyici Bilim

Amerika Birleşik Devletleri, son on yılda hipersonik silah araştırmalarına yapılan harcamaları artırıyor ve bu alandaki hükümet harcamaları 2015 ile 2020 arasında %740 arttı (aracılığıyla CNBC). Yavaşlama belirtisi de yok. Savunma Bakanlığı’nın (DoD) mevcut durumu 5 yıllık plan hipersonik füzeler geliştirmek için 13,4 milyar doları içeriyor ve bu, onları fiilen tedarik etme maliyetini içermiyor. Peki bu ani ilgi neden?

Kısacası ABD, hipersonik silahlar söz konusu olduğunda hem Çin hem de Rusya dahil olmak üzere rakipleriyle aynı seviyede değil. Çin, askeri geçit törenlerinde hipersonik silahlar kullandı ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmak için hipersonik füzeler kullandığına inanılıyor. Hem Kuzey Kore hem de İran da hipersonik silahlara sahip olduklarını iddia ettiler. Savunma Bakanlığı bünyesindeki yetkililer, yalnızca diğer ülkelerin teknolojik yeteneklerini yakalamayı değil, aynı zamanda uluslararası bir silahlanma yarışının hızla yeni arenası haline gelen alanda onları geçmeyi amaçlıyor.

Daha hızlı füzeler, önemli bir hedefi vurmak veya bir karşı saldırı başlatmak için kısa bir fırsattan yararlanmak için daha kısa yanıt sürelerine izin verir. Ancak hipersonik silahların yeteneklerinde hızdan çok daha fazlası var. Onları gerçekten avantajlı kılan şey, atmosferik uçuş yeteneğidir. Hedefe geri düşmeden önce Dünya atmosferinin üzerindeki geleneksel ICBM roketi. Bu onları öngörülebilir kılar. Ancak hipersonik silahlar atmosferde çok daha fazla zaman harcıyor, bu da savunma önlemlerinden kaçınmak için anında manevra yapabilecekleri anlamına geliyor. Ama bunu nasıl yapıyorlar?

Teknory