İklim değişikliği nedeniyle pirinç hasadı keskin bir şekilde düşüyor

Stresli tarım 14. Mayıs 2024 15:47 Robert Klatt İklim değişikliği birçok bölgede tarımı tehdit ediyor. Yeni bir çalışma, Japonya’daki pirinç ekiminin de yüksek sıcaklıklar nedeniyle azaldığını gösteriyor. Tsukuba (Japonya). İklim değişikliği birçok bölgede daha yüksek sıcaklıklara ve su kıtlığına yol açıyor. Çeşitli araştırmalar, Almanya’da buğday ekimi, İspanya ve Portekiz’de şarap ve zeytin üretimi gibi küresel […]

İklim değişikliği nedeniyle pirinç hasadı keskin bir şekilde düşüyor

Stresli tarım

Robert Klatt

İklim değişikliği birçok bölgede tarımı tehdit ediyor. Yeni bir çalışma, Japonya’daki pirinç ekiminin de yüksek sıcaklıklar nedeniyle azaldığını gösteriyor.


Tsukuba (Japonya). İklim değişikliği birçok bölgede daha yüksek sıcaklıklara ve su kıtlığına yol açıyor. Çeşitli araştırmalar, Almanya’da buğday ekimi, İspanya ve Portekiz’de şarap ve zeytin üretimi gibi küresel tarımın, bunun sonucunda ciddi bir baskı altına girdiğini gösteriyor. Ulusal Tarım ve Gıda Araştırma Örgütü’ndeki (NARO) araştırmacılar, iklim değişikliğinin pirinç üretimini etkileyip etkilemediğini ve nasıl etkileyeceğini araştırdı.


Uzman dergisindeki yayına göre PNAS Bilim adamları, çalışmaları için LED ışıklarla farklı iklim senaryolarını simüle edebilen yapay bir büyüme odası kullandılar. Tarımın hâlihazırda pirinç ürettiği çeşitli yerlerden alınan tarihsel meteorolojik veriler, simüle edilmiş iklim senaryoları için temel olarak kullanıldı; bunlara Japonya’nın Tsukuba kenti gibi önceden ılıman bir iklime sahip olan bölgeler de dahil.


Küresel ısınma hasat miktarlarını büyük ölçüde azaltıyor

Simüle edilen iklim senaryoları, iklim değişikliğinin ve bunun sonucunda ortaya çıkan yüksek sıcaklıkların pirinç ekimi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. En sıcak iklim senaryosunda verim, 1990’ların iklim koşullarına kıyasla üçte birden fazla (%-35) düştü. Ayrıca incelenen beş Japon pirinç çeşidinin kalitesi, artan yetiştirme sıcaklıkları nedeniyle yüzde 85’e kadar azaldı.

Bilim insanlarına göre bunun nedeni yalnızca pirinç bitkilerinin yaşam döngüsünü büyük ölçüde hızlandıran yüksek sıcaklıklar değil, aynı zamanda National Oceanic ve National Oceanic verilerine göre son zamanlarda bir milyon yıldaki en yüksek konsantrasyona ulaşan daha yüksek CO2 konsantrasyonlarından da kaynaklanıyor. Atmosfer Yönetimi (NOAA).


PNAS, doi: 10.1073/pnas.2316497121


İklim değişikliği nedeniyle pirinç hasadı keskin bir şekilde düşüyor

Teknory