Instagram, yaratıcılara yönelik Reels Play bonusunu geri mi getiriyor?

İçerik oluşturucular genellikle, gelirleri için ağırlıklı olarak platformlara güvendikleri ancak bu platformların nasıl çalıştığı üzerinde neredeyse hiçbir kontrole sahip olmadıkları sinir bozucu bir duruma düşürülürler. Herhangi bir anda bir platform, gelir akışını ortadan kaldırabilir veya tüm iş modelini tartışmalı hale getirebilir. Son zamanlarda bir Instagram’daki Reels Play bonusu adı verilen para kazanma aracı kaldırıldı, içerik […]

Instagram, yaratıcılara yönelik Reels Play bonusunu geri mi getiriyor?

İçerik oluşturucular genellikle, gelirleri için ağırlıklı olarak platformlara güvendikleri ancak bu platformların nasıl çalıştığı üzerinde neredeyse hiçbir kontrole sahip olmadıkları sinir bozucu bir duruma düşürülürler. Herhangi bir anda bir platform, gelir akışını ortadan kaldırabilir veya tüm iş modelini tartışmalı hale getirebilir.

Son zamanlarda bir Instagram’daki Reels Play bonusu adı verilen para kazanma aracı kaldırıldı, içerik oluşturucuların, Reels Play aracılığıyla her ay güvendikleri 500-1.000 ABD Doları arasındaki kaybı telafi etmek için başka gelir kaynakları bulmalarını sağlıyor. Program, TikTok’un İçerik Oluşturucu Fonu’na benzer şekilde, içerik oluşturuculara videolarında belirli görüntüleme hedeflerine ulaştıklarında para veriyordu.

AYRICA BAKINIZ:

Üzgünüz, Instagram tablo gönderilerinizde hiçbir zaman tıklanabilir bir bağlantı alamayacaksınız

Anya Tisdale125.000’den fazla takipçisi olan Instagram içerik oluşturucusu, okuldayken “oldukça iyi bir para” kazanmasına yardımcı olan Reels Play bonus programı için test gruplarından birinde yer aldığını söyledi. Kirayı ödemeye yetmedi ama işine maddi destek sağladı. Program sayesinde daha fazla gelir elde etmeyi umarak tonlarca Makara yaratmaya başladı.

Tisdale, bunun çoğu insanın sadece TikTok’ta video içeriği yayınladığı bir zamana geldiğini belirterek, “İnsanları Reels yapmaya başlamaya teşvik etmenin harika bir yoluydu” dedi. “‘Ah, bunları yapman için sana para ödeyeceğiz’ diyene kadar Makaraları bu şekilde bile yapmıyordum.”

İçerik oluşturucular platformda paylaşım yapmaya başladığında Instagram bu teşviki ortadan kaldırdı.

Instagram’ın son hamlesinden zarar gören tek yaratıcı Tisdale değildi. Yaratıcı Ivy Rivera BuzzFeed News’e söyledi Geliri düzensiz olduğu için “Bonus programı, bir içerik oluşturucu olarak kesinlikle kazanacağıma güvenebileceğim şeylerden biriydi” [a certain] Tam zamanlı bir video yaratıcısı olan Azure MacCannell, Fortune’a, fon duraklatıldığında “yalnızca birkaç gün önceden bildirimde bulunarak yılda yaklaşık 100.000 dolarlık maaş kesintisi” yaptığını söyledi. “Meta temsilcileri sadece bu ay Takipçilerden para için yalvaran ve bu süreçte Meta’ya para kazandıran verilen araçları (yıldızlar, abonelikler vb.) kullanmayı söylemeye devam edin.” MacCannell Fortune’a söyledi.

AYRICA BAKINIZ:

Facebook Yıldızları nedir ve onlara vermeli misiniz?

6 Ekim Cuma günü Meta’da düzenlenen içerik oluşturucu ve basın etkinliğinde Instagram başkanı Adam Mosseri, konuyu izleyicilerin sorularına açtı. Tisdale, aracın neden kullanımdan kaldırıldığını sordu ve Mosseri, programın tüm amacının yaratıcıları yalnızca TikTok’ta paylaşım yapmak istedikleri bir zamanda videolarını Instagram’da paylaşmaya teşvik etmek olduğunu söyledi. Program işe yaradı ama şirkete çok pahalıya mal oldu. Instagram’ın “programdan çıkan programa çok daha fazla para yatırdığını ve günün sonunda biz bir işiz. Bu tür bir program sonsuza kadar süremez” dedi. Program o kadar tutarlı çalışmıyor gibi görünüyordu. İçerik oluşturucular ilk başta büyük ödemeler gördü ancak bu ödemeler azalmaya başladı.

Mosseri, programın Kore ve Japonya’da hala yayında olduğunu ve bu ülkelerin aynı oranda “para yakmadıklarını” söyledi. Meta, “bu programı bence daha sürdürülebilir bir yere getirdiğinde” şirket onu ABD’ye geri getirmek için çalışacak. Ancak sonuçta “bu asla her yaratıcıya para ödeyecek bir şey olmayacak” “

Meta’ya programı ABD’ye geri getirme zaman çizelgesinin ne olduğunu sorduğumda bana pek fazla bilgi veremedi. Bir Meta sözcüsü, şirketin “örneğin abonelikler ve İçerik Oluşturucu Pazaryeri gibi içerik oluşturucuların istikrarlı gelir akışları elde etmelerine yardımcı olacak ürün ve çözümlere yatırım yapmaya” odaklandığını söyledi.

Sözcü, “Yaratıcılar hâlâ doğrudan Meta’dan ve hayranların ve marka ortaklıklarının desteğinden para kazanabiliyor; bunların hepsi geçen yıl ilerleme kaydetti.” dedi. Ancak Meta’nın para kazanma programlarından hiçbiri yaratıcılara, örneğin TikTok’un İçerik Oluşturucu Fonu kadar kazandırmıyor. Meta, yaratıcıları sıklıkla, normal Instagram kullanıcılarının en sevdikleri yaratıcılara ödeme yapabilecekleri abonelik modeline yönlendiriyor. Ancak Tisdale’in dediği gibi, sorumluluğu sıradan kullanıcılara yüklemek çözüm değil.

Tisdale, “Para kazanma seçeneklerimiz var ancak bu aynı değil” dedi. “Teknik olarak aboneliklerimi ayarladım ancak kimsenin bana abone olmasını beklemiyorum çünkü hayatımda neler olup bittiğini görmek için para ödemek isteyen belirli kişilere özel içerik üretmiyorum.”

Buna göre Epidemic Sound’dan araştırmaİçerik oluşturucuların yüzde 30’u, TikTok’un gelir elde etmek için en iyi platform olduğunu söyledi; bunu YouTube (yüzde 25,8), Facebook (yüzde 16,5), Twitter (yüzde 13,1) ve yalnızca yüzde 7,1 ile listenin en altında Instagram takip ediyor.

“Birçok insan bundan memnun oldu [the Instagram Reels Play bonus program]” dedi Tisdale. “Birçok insana umut verdi. İnsanların sıkı çalışmalarının meyvelerini almaları kendilerini iyi hissettirdi.”

Artık o gitti ve Meta geri dönüş yolunda olduğunu ama zaman çizelgesi olmadan söyleyip duruyor. İçerik oluşturucular için sanki onları yatıştırıyorlar ve geçim kaynaklarıyla oynuyorlarmış gibi geliyor.

Teknory