Intercom, Musk’ın yeni fahiş API fiyatlandırmasını gerekçe göstererek Twitter desteğini bıraktı

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde sayısız bağımsız geliştirici, ilan edildi Twitter’ın API’si için sunmaya başladığı yeni fahiş fiyatlandırma nedeniyle Twitter tabanlı uygulamalarını kapatmak zorunda kalacaklarını. Ancak, ödeme yapma kararını verenler sadece küçük çaplı geliştiriciler değil ayda 42.000$ Twitter’a. Daha bu hafta, müşteri desteği ve canlı sohbet alanındaki en büyük şirketlerden biri Twitter’ı da bırakma çağrısı yaptı. […]

Intercom, Musk’ın yeni fahiş API fiyatlandırmasını gerekçe göstererek Twitter desteğini bıraktı

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde sayısız bağımsız geliştirici, ilan edildi Twitter’ın API’si için sunmaya başladığı yeni fahiş fiyatlandırma nedeniyle Twitter tabanlı uygulamalarını kapatmak zorunda kalacaklarını.

Ancak, ödeme yapma kararını verenler sadece küçük çaplı geliştiriciler değil ayda 42.000$ Twitter’a. Daha bu hafta, müşteri desteği ve canlı sohbet alanındaki en büyük şirketlerden biri Twitter’ı da bırakma çağrısı yaptı.

AYRICA BAKINIZ:

Yeni Twitter API’si RSS Desteğini Kaldırıyor, Üçüncü Taraf İstemcilere Sınırlar Getiriyor

Perşembe günü, İnterkom ilan edildi(Yeni bir sekmede açılır) şirketin “Twitter tarafından uygulanan son API fiyatlandırma değişiklikleri nedeniyle artık Twitter Entegrasyonunu desteklemeyeceğini” söyledi. Intercom, Twitter’ı ürünlerinden kaldırdığı için karar hemen uygulandı.

Twitter uzun süredir birçok işletme için önemli bir müşteri destek kanalı olarak kullanıldığından, bu dikkate değer bir karardır. Müşteriye dönük bir araç olarak kullanımı, terfi(Yeni bir sekmede açılır) Geçmişte Twitter tarafından. Sosyal medya platformunun ilk günlerinden bu yana, Twitter kullanıcılarının yardım için bir şirkete ulaşabilmesi veya şikayette bulunabilmesi oldukça kullanışlı hale geldi.

Yine de, müşteri hizmetleri alanındaki liderlerden biri olan Intercom, Twitter’ın sahibi Elon Musk tarafından uygulanan yeni yüksek fiyatlı API’nin buna değmeyeceğine karar verdi.

Intercom’un müşterileri birçok sektöre yayılmıştır ve müşteri destek ürün ve hizmetlerini kullanan Amazon, Microsoft, Meta, Udemy ve H&R Block gibi şirketleri içerir. Buna göre Forbes(Yeni bir sekmede açılır)şirketin 2021’de yıllık 200 milyon dolar geliri vardı.

Bir Intercom müşteri hizmetleri temsilcisine göre, şirket karar verilmiş(Yeni bir sekmede açılır) “Twitter’ın yeni API’leri, geliştirme çalışması ve biz ve müşteriler için ek maliyetler gerektireceği için” Twitter entegrasyonunu bırakmak. Intercom, temel olarak bir müşterinin çeşitli sosyal medya kanallarında ve web sitelerinde aldığı mesajları tek bir platform arayüzüne getiren bir “birleşik gelen kutusu” hizmeti sağlar.

Intercom, mevcut müşterilerin geçmiş Twitter DM’lerini çalışma alanlarında ve raporlarında görmeye devam edeceklerini, ancak yeni Twitter DM’lerinin artık gelmeyeceğini söylüyor. Intercom müşterileri de artık Intercom’un hizmeti aracılığıyla Twitter mesajlarına yanıt veremeyecek. Intercom, Facebook ve Instagram gibi diğer kanalları desteklemeye devam edecek.

Intercom’un Twitter’ı bırakma kararı açıkça bir balonun içinde olmadı. Intercom açıkça yeni API ücretlerini karşılayabilir, ancak tüm işletmeler gibi, müşteri talebine ve işletme için en iyisine göre bir seçim yaptığı açıktır.

Twitter açıkça bazı değişikliklerden geçiyor ve sadece dahili olarak da değil; kullanıcı tabanı politik olarak sağa kaydığı algısı(Yeni bir sekmede açılır)ve Musk tarafından yönetilen şirketin aldığı kararlar nedeniyle trollerin, komplo teorisyenlerinin ve aşırı sağcı şahsiyetlerin çıkarlarına hizmet ediyor. Belirli bir platformun hangi kullanıcı tabanına hizmet vereceğine dair endişeler, bunun gibi kurumsal kararları besleyebilir, ancak Intercom şu ana kadar bunun kararını etkilediğine dair hiçbir belirti göstermedi.

Musk’ın Twitter profil sayfasına yapıştırdığı “hükümet tarafından finanse edilen medya” etiketini protesto etmek için her ikisi de Nepal Rupisi ve PBS yapacaklarını açıkladı Artık platformda yayınlayın. Musk, eninde sonunda eski doğrulanmış kullanıcı hesaplarından mavi onay işaretini kaldıracağını duyurduğundan beri, bazıları ünlüler Twitter’ı daha az kullanacaklarını hatta hiç kullanmayacaklarını paylaştılar. Twitter’ın en iyi reklamverenlerinin yarısı sol platform ve geçen ay itibariyle, henüz geri dönmek(Yeni bir sekmede açılır).

Teknory