İnternet neden Tavşan R1 için deli oluyor?

İlk çıkışı Tavşan R1 Yapay Zeka Asistanı teknolojide tam bir döngü anı gibi geliyor. Avuç içi büyüklüğündeki bu kişisel sesli asistanın varlığı, Rabbit CEO’su Jesse Lyu’nun telefon kullanmanın basit olduğu bir zamana geri dönme arzusundan geliyor. Lyu’ya göre Tavşan’ın yapay zeka cep cihazının ilk 10.000 adetinin satılmasıyla bu inanç giderek yaygınlaşıyor. Tavşan R1’in ne olduğu […]

İnternet neden Tavşan R1 için deli oluyor?

İlk çıkışı Tavşan R1 Yapay Zeka Asistanı teknolojide tam bir döngü anı gibi geliyor. Avuç içi büyüklüğündeki bu kişisel sesli asistanın varlığı, Rabbit CEO’su Jesse Lyu’nun telefon kullanmanın basit olduğu bir zamana geri dönme arzusundan geliyor. Lyu’ya göre Tavşan’ın yapay zeka cep cihazının ilk 10.000 adetinin satılmasıyla bu inanç giderek yaygınlaşıyor.

Tavşan R1’in ne olduğu veya ne yaptığı cevaplanması zor bir sorudur. Bu bir akıllı telefon değil (tam olarak değil) ve yalnızca Alexa gibi bir sesli asistan değil (her ne kadar öyle olsa da). Bu nedenle bahardaki bir sonraki ön sipariş turu öncesinde, Rabbit R1’in tam olarak ne yaptığını, nasıl çalıştığını ve akıllı telefonlarımızın yerini alıp alamayacağını derinlemesine inceledik.

AYRICA BAKINIZ:

CES 2024’ten şimdiden satın alabileceğiniz 24 gadget

Tavşan R1 Yapay Zeka Asistanı nedir?

CES 2024’te tanıtılan Rabbit R1, 2,88 inç dokunmatik ekrana sahip, 200 dolarlık, elde taşınabilen bir yapay zeka asistanıdır. ile birlikte tasarlanan cihaz Genç MühendislikKare tasarımı ve göz kamaştıran turuncu rengiyle telsizi andırıyor ve retro hissini artırıyor. Kamera, kontrol tekerleği, hoparlörler ve mikrofonlar gibi özellikleri içerir. Ek olarak 4 GB belleğe, 128 GB depolama alanına sahiptir ve 2,3 GHz MediaTek işlemcide çalışır.

Şaşırtıcı derecede hafif ve iPhone 15’in yalnızca yarısı boyutunda. Ancak iPhone 15’in aksine Rabbit R1’in uygulamaları yok; bunun yerine telefonunuzdaki uygulamalara bağlanabilirsiniz. Tavşan İşletim Sistemi üzerinde çalışan R1, görevleri gerçekleştirmek için uygulama arayüzlerinde gezinebilen bir yapay zeka modeli olan Büyük Eylem Modeli (LAM) üzerinde çalışır. Sesli komutlara yanıt veriyor ve araç rezervasyonu yapma, ev işlerini yönetme ve soruları yanıtlama gibi etkinlikleri gerçekleştirebiliyor.

Akıllı telefonlarımızla halihazırda yaptığımızdan çok farklı olmasa da Lyu’ya göre amaç, daha odaklı ve daha az müdahaleci bir dijital deneyim sunmak. Ayrıca, harika olan şey, özel eğitim moduyla R1’e belirli komutlarla nasıl etkileşim kuracağını öğretebilmenizdir ve o da bunu gelecekte yapacaktır.

Bunun nedeni, R1’in uyarlanabilir şekilde tasarlanmış, yeni uygulamaları öğrenmesine ve bunlarla etkileşime girmesine olanak tanıyan LAM’sidir. Bu özellik, cihazın yeteneklerinin, çeşitli kullanıcı arayüzlerine ve işlevlere uyum sağlayarak önceden yüklenmiş uygulamaların ötesine genişletilebileceği anlamına gelir. Bu eğitim yönü, R1’in kullanışlılığını geliştirerek onu çeşitli görevler ve etkileşimler için çok yönlü bir araç haline getirir.

Gibi Verge notları Cihazla pratik yaparken bunun pratikte nasıl çalışacağı belirsiz çünkü şu anda var olan tek çalışan model Lyu’nun sahip olduğu model. Neyle çalışabileceği konusundaki uyarlanabilirliğine rağmen, günün sonunda R1 hala yüceltilmiş bir Google Asistanıdır. Ama sevimli ve turuncu.

Neden bu kadar popüler ve nasıl edinebilirim?

Şu an itibariyle bunu yapamazsınız. Daha önce de belirtildiği gibi, Tavşan ilk siparişini açıkladı. 10.000 adet satıldı. Mart ayı için planlanan ikinci bir parti bile vardı, şu anda da tükendi.

Hızlı ve ani popülaritesinin bir kısmı, teorik olarak R1’in, insanların teknolojiyle etkileşimini temelden değiştirmek üzere tasarlanmış olmasıdır. CES 2024’te yinelenen en büyük temalardan biri Nesnelerin İnterneti (IoT) oldu ve birçok şirket iOS veya Android gibi mevcut işletim sistemleriyle entegrasyona odaklandı. Her yeni kurulan şirket ve büyük şirket, telefonunuzun evinizdeki bir teknoloji paketine bağlı olmasını ister, bu nedenle R1’in nostaljik sadeliği anında ilginizi çekti.

Lyu’nun duyurusunu “Yapay Zeka dönemi için iPhone anı” olarak adlandıran şu tweet’e bakın.

Veya X’teki (eski adıyla Twitter) teknoloji sihirbazlarının bir akıllı telefonun içinde Tavşan Yapay Zekasını zaten yeniden oluşturduğunu görerek 200 dolarınızı tasarruf edebilirsiniz.

İşlerin tam bir döngüye girmesiyle ilgili ne demek istediğimi anladınız mı?

Konular
Yapay Zekalı Akıllı Telefonlar

Teknory