iPhone uygulamalarını yandan yükleme 2023’te gerçek olabilir

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR A Bloomberg Rapor, Apple’ın iPhone uygulamalarının dışarıdan yüklenmesine izin vermek için çalıştığını gösteriyor. Bu, gelecek yıl yürürlüğe girecek olan AB’nin Dijital Piyasalar Yasasına doğrudan bir yanıt olacaktır. İddiaya göre Apple, iMessage, NFC erişimi ve daha fazlasında da değişiklikler üzerinde çalışıyor. Android ve iOS arasındaki kesin farklardan biri, öncekinin uygulamaları […]

iPhone uygulamalarını yandan yükleme 2023’te gerçek olabilir

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • A Bloomberg Rapor, Apple’ın iPhone uygulamalarının dışarıdan yüklenmesine izin vermek için çalıştığını gösteriyor.
  • Bu, gelecek yıl yürürlüğe girecek olan AB’nin Dijital Piyasalar Yasasına doğrudan bir yanıt olacaktır.
  • İddiaya göre Apple, iMessage, NFC erişimi ve daha fazlasında da değişiklikler üzerinde çalışıyor.

Android ve iOS arasındaki kesin farklardan biri, öncekinin uygulamaları yandan yükleme yeteneğidir. “Yandan yükleme”, Android söz konusu olduğunda Google Play Store olan resmi olarak onaylanmış kaynağın dışından uygulama yüklediğiniz zamandır. iPhone kullanıcıları, en azından Apple’ın “duvarlarla çevrili bahçesini” aşmak için biraz çaba sarf etmeden uygulamaları yandan yükleme yeteneğine hiçbir zaman sahip olmadılar.

Görünüşe göre bu farklılaştırıcı çok daha uzun süre ayakta kalmayabilir. Önde gelen (ve genellikle doğru olan) Apple analisti/sızdırıcısı Mark Gurman’a göre (üzerinden Bloomberg), Apple, iPhone uygulamasının dışarıdan yüklenmesine izin vermek için çalışıyor olabilir. Doğruysa, bu, iPhone kullanıcılarının yalnızca resmi App Store’da görünenleri değil, istedikleri herhangi bir uygulamayı yüklemelerine olanak tanır. Ayrıca, geliştiricilerin Apple’a uygulama kârlarından %30’luk bir kesinti vermeyi atlamalarına da olanak tanır.

Bu gerçekleşirse çok büyük ve çığır açıcı olsa da, tamamen şaşırtıcı değil. AB’nin Dijital Piyasalar Yasası gelecek yıl yürürlüğe girecek ve Apple’ı iPhone uygulamalarını yandan yükleme veya en azından üçüncü taraf uygulama mağazaları sunmaya zorlayacak.

Gürman’a göre Apple, en azından şimdilik sadece AB için bu konuda çalışıyor. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde Dijital Pazarlar Yasası gibi bir şey bulunmadığından, Apple’ın bu alanlarda yandan yükleme yapma yükümlülüğü yoktur. Bu, AB’de bir iPhone sahibi olmayı, dünyanın geri kalanıyla karşılaştırıldığında kesinlikle farklı bir deneyim haline getirecektir. Bununla birlikte, görünüşe göre Apple, App Store’un kârını olabildiğince uzun süre sağmak anlamına geliyorsa bunun iyi bir değiş tokuş olduğunu düşünebilir.

İddiaya göre Apple, Dijital Pazarlar Yasası’na yanıt olarak iMessage, Find My, NFC erişimi ve daha fazlasında büyük değişiklikler yapmayı da düşünüyor.

iPhone uygulamalarını yandan yükleme 2023’te gerçek olabilir

Teknory