iPhone yandan yükleme, iOS 17 beta 1’de hala yok

Dhruv Bhutani / Android Kurumu TL;DR iOS 17 beta 1, iPhone yandan yükleme ile ilgili hiçbir şeye sahip değildir. Söylentiler yoğun bir şekilde iPhone’ların bu güce 2023’te kavuşacağını öne sürüyordu. Belki de özellik, 2024’te iOS 18 ile kullanıma sunulacaktır. Ancak artık WWDC 2023’ü geçtik ve iOS 17 için ilk betayı gördük. Ne yazık ki, etkinlikte […]

iPhone yandan yükleme, iOS 17 beta 1’de hala yok

Dhruv Bhutani / Android Kurumu

TL;DR

  • iOS 17 beta 1, iPhone yandan yükleme ile ilgili hiçbir şeye sahip değildir.
  • Söylentiler yoğun bir şekilde iPhone’ların bu güce 2023’te kavuşacağını öne sürüyordu.
  • Belki de özellik, 2024’te iOS 18 ile kullanıma sunulacaktır.

Ancak artık WWDC 2023’ü geçtik ve iOS 17 için ilk betayı gördük. Ne yazık ki, etkinlikte bahsedilen iPhone yandan yükleme özelliği yok gibi görünüyor ve şu anda iOS 17’de böyle bir özellik yok.

Apple’ın daha sonraki bir iOS 17 beta ile yan yüklemeyi tanıtması pek olası değildir. Apple’ın, iOS’un WWDC dışında nasıl çalıştığına dair böylesine muazzam bir değişikliği sessizce zorlaması da pek olası değil. Başka bir deyişle, iPhone uygulamalarının dışarıdan yüklenmesinin 2023’te kullanılmayacağından oldukça eminiz.

Elbette Apple’ın bu özelliği piyasaya süreceği kesin. AB’nin Dijital Pazarlar Yasası sayesinde, Apple’ın bu konuda, en azından Avrupa söz konusu olduğunda, gerçekten bir seçeneği yok. Apple’ın yandan yüklemeyi yasaların zorunlu kıldığı belirli ülkelere coğrafi olarak kilitleme olasılığı vardır, ancak bu Apple için çok karışık görünüyor.

O halde soru, ne zaman olduğudur. Görünüşe göre iPhone’u dışarıdan yüklemek isteyenlerin 2024’e ve iOS 18’in piyasaya sürülmesine kadar beklemesi gerekecek. Apple bizi şaşırtıp o zamandan önce piyasaya sürse de, WWDC’nin 2024 yinelemesinde duyurulmasını beklerdik.

iPhone yandan yükleme, iOS 17 beta 1’de hala yok

Teknory