İşte Bugün Bir Atari Jaguar’ın Değeri Ne Kadar?

64 bitlik özellik, Jaguar’ın en büyük satış noktasıydı. Bunun dışında, gerçekten 64 bit değildi. Elbette, matematik bir nevi arttı, ama gerçekte o kadar değil. Atari, Jaguar’ın, tıpkı hayvan adaşı gibi, türünün ilk örneği olan tescilli bir 64-bit RISC işlemciye sahip olduğu için rekabette daireler çizdiğini iddia etti. Ek olarak, 24 bit renkli grafiklerde 16 milyon […]

İşte Bugün Bir Atari Jaguar’ın Değeri Ne Kadar?

64 bitlik özellik, Jaguar’ın en büyük satış noktasıydı. Bunun dışında, gerçekten 64 bit değildi. Elbette, matematik bir nevi arttı, ama gerçekte o kadar değil. Atari, Jaguar’ın, tıpkı hayvan adaşı gibi, türünün ilk örneği olan tescilli bir 64-bit RISC işlemciye sahip olduğu için rekabette daireler çizdiğini iddia etti. Ek olarak, 24 bit renkli grafiklerde 16 milyon renk çalıştırması, “‘gerçek’ bir dünyada gerçek zamanlı olarak manipüle edilen” (bu her ne anlama geliyorsa) gölgeli 3D çokgenleri patlatması ve gerçek zamanlı doku eşlemesine sahip olmasıyla övünüyordu.

Gerçek şu ki, üç çip üzerine monte edilmiş beş işlemci çalıştırıyordu. “Yönetici”, aslında 32-bit bir işlemci olan ancak yalnızca 24-bit adres ve 16-bit veri hatları kullanan hibrit 16-bit/32-bit Motorola 68000 idi. Diğer iki yonganın (her ikisi de 32 bit) farklı görevleri vardı. “Tom” GPU, nesne işlemcisi ve blitter (diğer şeylerin yanı sıra) idi. “Jerry”, dijital sinyal işlemeyi ve 16 bit CD kalitesinde stereo sesi yönetti.

Atari’nin 64-bit çamuru bir yana, oyun bir güç merkezi kitaplığından veya orijinal olmazsa olmaz oyunlardan yoksundu ve birçoğu diğer oyunların kötü yapılmış bağlantı noktalarıydı. Böylece Atari’nin vaat ettiği grafik sıçraması gerçekten orada değildi. Bir CD eklenti çevre birimi (ilk lansmanından tam iki yıl sonra piyasaya sürüldü) ve bir VR kulaklığı vaadi (hiç meyvesini vermedi) bile satışları destekleyemedi. Sonuç olarak, konsolla ilgili hiçbir şey tüketicilere gerçekten ironik bir pazarlama sloganı olan “Jaguar tarafından ısırılmak” zorundaymış gibi hissettirmedi.

Teknory