Unity CEO’su John Riccitiello İstifa Etti

Unity CEO’su John Riccitiello, şirketten derhal emekli olacağını duyurdu. Haber, şirketin geliştiriciler için tartışmalı bir kurulum ücreti getirme planlarını duyurmasından yaklaşık bir ay önce geldi ve bu da sektör çapında bir tepkiye yol açtı. Riccitiello CEO, başkan ve yönetim kurulu üyeliğinden ayrılıyor. İçinde basın bülteniUnity, yönetim kurulu kalıcı bir değişiklik ararken James M. Whitehurst’ün geçici […]

Unity CEO’su John Riccitiello İstifa Etti

Unity CEO’su John Riccitiello, şirketten derhal emekli olacağını duyurdu. Haber, şirketin geliştiriciler için tartışmalı bir kurulum ücreti getirme planlarını duyurmasından yaklaşık bir ay önce geldi ve bu da sektör çapında bir tepkiye yol açtı.

Riccitiello CEO, başkan ve yönetim kurulu üyeliğinden ayrılıyor. İçinde basın bülteniUnity, yönetim kurulu kalıcı bir değişiklik ararken James M. Whitehurst’ün geçici CEO olarak görevi devralacağını belirtiyor. Whitehurst, 2008’den 2020’ye kadar IBM’de başkan ve 2021’den 2022’ye kadar kıdemli danışman olarak görev yapmış bir teknoloji uzmanıdır.

Riccitiello, yaptığı açıklamada, “Neredeyse on yıldır Unity’ye liderlik etmek ve tamamı Şirketin büyümesinde etkili olan çalışanlarımıza, müşterilerimize, geliştiricilerimize ve ortaklarımıza hizmet etmek bir ayrıcalıktı” dedi. “Bu geçiş boyunca Unity’i desteklemeyi ve Şirketin gelecekteki başarısını takip etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” Riccitiello, EA’daki CEO görevinin ardından 2014 yılında Unity’nin CEO’su oldu.

Whitehurst basın bülteninde, “Evriminin bu önemli döneminde Unity’ye Geçici CEO ve Başkan olarak katılmaktan onur duyuyorum” dedi. “Şirketin deneyimli liderliği ve tutkulu çalışanlarıyla Unity’nin platformunu geliştirmeye, müşteri, geliştirici ve ortaklardan oluşan topluluğunu güçlendirmeye ve büyüme ve kârlılık hedeflerine odaklanmaya devam etmek için iyi bir konumda olduğuna eminim. Stratejimizi uygulamak için Yönetim Kurulu ve yetenekli küresel ekibimizle yakın çalışmayı dört gözle bekliyorum ve sorunsuz bir geçiş bekliyorum.”

Ayrıca Unity, üçüncü çeyrek mali sonuçlarını 9 Kasım’da piyasa kapandıktan sonra yayınlamayı planlıyor. Bunu 14:00 PT/17:00 ET’de bir web yayını takip edecek.

Unity, geçen ay yeni bir Çalışma Süresi Ücreti sunmayı planladığını açıkladığında büyük bir tartışma fırtınasını ateşledi. Temel olarak, Unity tarafından geliştirilen oyunların geliştiricileri, oyunların kurulum başına belirli sayıda yüklenmesinden sonra bir ücret ödemek zorunda kalacaktı. Bu talimat, programın 1 Ocak 2024’te planlanan tanıtımından önce piyasaya sürülen oyunlara bile uygulandı.

Unity, bağımsız geliştiriciler için özellikle popüler bir motor ve birçok stüdyo bu kararı kamuoyuna açık bir şekilde protesto ediyor. Bazı stüdyolar, Çalışma Zamanı Ücreti yürürlüğe girdiğinde oyunlarını satıştan çekmekle tehdit ederken, diğerleri geliştirilmekte olan oyunları farklı bir motora geçirme planlarını açıklarken diğerlerini gelecekteki projelerde Unity’yi kullanmaktan kaçınmaya teşvik etti. Unity, ofislerinin geçici olarak kapanmasına neden olan ölüm tehditleri bile aldı.

Geliştiricilerin politikayla ilgili sorununun temelinde, yıllar önce yayınlanmış olsalar bile, başarılı oyunlar için birdenbire potansiyel olarak fahiş miktarda ekstra para ödemek zorunda kalmaları yatıyordu. Geliştiriciler ayrıca Unity’nin ilk mesajlarındaki netlik ve şeffaflık eksikliğinden, özellikle de şirketin kurulum verilerini toplama yöntemlerinden ve politikanın potansiyel olarak motorun orijinal Hizmet Şartları sözleşmesini ihlal etmesinden duydukları öfkeyi dile getirdi.

Unity sonunda özür diledi açık mektup, bazı karanlık unsurlarını açıklığa kavuştururken politikasını ayarlayacağına söz verdi. Bu mesaj öfkeyi bir nebze olsun hafifletse de birçok geliştirici Unity’ye olan güvenlerinin onarılamaz şekilde zarar gördüğünü belirtti ve diğerleri Riccitiello’nun istifasını istedi. Birçoğu bugün dileklerini yerine getirmiş olsa da, bunun Unity ile müşterileri arasındaki zarar görmüş ilişkiyi onarmak için yeterli olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow