İşte Triumph Rocket 3 Motorunu Bu Kadar Özel Yapan Şey

Dikkat çekici bir şekilde, Rocket 3 motoru, yeni revize edilmiş karter sayesinde daha büyük olmasına rağmen selefinden 40 pound daha hafiftir. Motor bir yana, iki Rocket 3 modeli de kablolu uçuş kelebeği, seçilebilir sürüş modları, seyir kontrolü, anahtarsız ateşleme ve revize edilmiş çekiş kontrolü gibi bir dizi yeni özellik aldı. Eski Rocket III ile yeni […]

İşte Triumph Rocket 3 Motorunu Bu Kadar Özel Yapan Şey

Dikkat çekici bir şekilde, Rocket 3 motoru, yeni revize edilmiş karter sayesinde daha büyük olmasına rağmen selefinden 40 pound daha hafiftir. Motor bir yana, iki Rocket 3 modeli de kablolu uçuş kelebeği, seçilebilir sürüş modları, seyir kontrolü, anahtarsız ateşleme ve revize edilmiş çekiş kontrolü gibi bir dizi yeni özellik aldı. Eski Rocket III ile yeni Rocket 3 arasında değişmeyen bir özellik, motorun boyutunun gerektirdiği uzunlamasına yerleşimidir. Yani, üç silindir, Triumph’un daha küçük Üçlülerinde bulacağınız gibi, bisikletlerin çerçevelerine dik olmak yerine önden arkaya hizalanmıştır.

Peki, dünyanın en büyük motosiklet motorunu saran bisiklet ne kadar hızlı? Sıfırdan 100 km/s hıza sadece 2,73 saniyede ulaşıyor, bu da Rocket 3 R’yi en hızlı spor motosikletlerin arasına sokuyor. Rocket 3 R’nin kesinlikle sportbike benzeri olmayan yaklaşık 700 kiloluk boş ağırlığı düşünüldüğünde oldukça büyük bir başarı.

Kendi övünme haklarınızı satın almakla ilgileniyorsanız, Rocket 3’ün iki versiyonu mevcuttur: R (roadster) 23.895 $’dan başlar ve daha konforlu, gezi odaklı GT 24.595 $’dan başlar. “221” adı verilen müstehcen bir versiyonda olduğu gibi, her iki motosikletin kromajlı özel sürümleri de küçük bir ek ücret karşılığında mevcuttur. Merak ediyorsanız, 221, motorun İngiltere’de tercih edilen formatta ölçülen tork çıkışını temsil eder: newton-metre.

Teknory