İşte W124 Mercedes 500E’yi Şimdiye Kadar Üretilmiş En İyi Sedanlardan Biri Yapan Özellikler

Mercedes-Benz W124, katı ABD yakıt ekonomisi düzenlemelerini karşılayan, daha kompakt ve yakıt açısından verimli bir otomobil ihtiyacını karşılıyor. Seri, bir dizi yeni ve yakıt tüketen dört ve altı silindirli motorlarla geldi ve Mercedes tasarım direktörü Bruno Sacco, W124’ün kutumsu çehresini rüzgarı zahmetsizce kesmek için şekillendirerek onu tarihin en aerodinamik üretim sedanlarından biri haline getirdi. Ancak […]

İşte W124 Mercedes 500E’yi Şimdiye Kadar Üretilmiş En İyi Sedanlardan Biri Yapan Özellikler

Mercedes-Benz W124, katı ABD yakıt ekonomisi düzenlemelerini karşılayan, daha kompakt ve yakıt açısından verimli bir otomobil ihtiyacını karşılıyor. Seri, bir dizi yeni ve yakıt tüketen dört ve altı silindirli motorlarla geldi ve Mercedes tasarım direktörü Bruno Sacco, W124’ün kutumsu çehresini rüzgarı zahmetsizce kesmek için şekillendirerek onu tarihin en aerodinamik üretim sedanlarından biri haline getirdi.

Ancak iş Mercedes SL’nin M119 V8’ini W124 500E’ye zorla takmaya geldiğinde, marka, çalışması için Alman otomobil üreticisi Porsche’den yardım istedi. Porsche’deki ekip, maksimum güvenlik sağlamak için ön çerçeve raylarını yeniden tasarladı, güvenlik duvarını güçlendirdi, ön koltukların yerini değiştirdi ve her şeyi çarpma testine tabi tuttu.

Bununla birlikte, değişiklikler 500E’yi standart bir W124 sedandan daha geniş yaptı (ayrıca daha kapsamlı çamurluk işaret fişekleri sayesinde). O kadar ki Mercedes-Benz’in üretim hattına sığmayacaktı, bu yüzden Porsche 500E’yi yapmayı ve son bir inceleme için Mercedes’e geri göndermeyi kabul etti. Ayrıca Porsche, SL’nin süspansiyonunu ve frenlerini 500E’nin altına bağladı.

Bununla birlikte, karmaşık ve zaman alan yapım süreci, W124 500E’yi aşırı derecede pahalı hale getirdi. Doksanlı yılların başında yaklaşık 89.000 dolardan başlayarak, bir Mercedes-Benz 500E’yi satın almak için büyük bir banka hesabına veya müstehcen bir mirasa ihtiyacınız olacak.

Teknory