Kadın, United bagajını Apple AirTag aracılığıyla geri alıyor — 3 gün sonra

Valerie Szybala, United Airlines’ın geciken bagajını teslim etme teklifini kabul ederek doğru seçimi yaptığını düşündü. Bu, 2022’nin son haftasındaydı, kötü hava ve operasyon başarısızlıkları binlerce uçuş iptal edildi, çoğu Southwest Airlines’ta. Szybala, United uygulaması ona çantanın Chicago’dan kalkan uçağında olmadığını bildirdiğinde Washington DC’deki Reagan Ulusal Havaalanına henüz inmişti. Havayolunun, uzun bir tatilden kalma hatıralarla dolu […]

Kadın, United bagajını Apple AirTag aracılığıyla geri alıyor — 3 gün sonra

Valerie Szybala, United Airlines’ın geciken bagajını teslim etme teklifini kabul ederek doğru seçimi yaptığını düşündü.

Bu, 2022’nin son haftasındaydı, kötü hava ve operasyon başarısızlıkları binlerce uçuş iptal edildi, çoğu Southwest Airlines’ta. Szybala, United uygulaması ona çantanın Chicago’dan kalkan uçağında olmadığını bildirdiğinde Washington DC’deki Reagan Ulusal Havaalanına henüz inmişti. Havayolunun, uzun bir tatilden kalma hatıralarla dolu çantayı doğrudan evine getirmesine izin vermek daha kolay görünüyordu.

Ne de olsa bagajına bir Apple AirTag koymuş ve çantanın yolculuğunu takip etmesine izin vermişti. Ancak Szybala bundan sonrasını hayal bile edemezdi.

Szybala, Mashable’a “Gerçek kaos burada başladı” dedi.

Szybala, etiketli çantanın 29 Aralık’ta havaalanından ayrıldığında, birkaç mil uzakta teslim edilmek üzere göründüğünü söylüyor. AirTag’lerin amacı, Apple’ın Find My ağı tarafından algılanabilen sinyaller göndererek cüzdanlar ve araba anahtarları gibi kişisel öğeleri izlemektir. (Gizlilik uzmanları, cihazın insanları rızaları olmadan takip etme yeteneğini eleştirdiler. aile içi şiddet mağdurları.)

29’unda Szybala’nın çantası hiç gelmedi. Ertesi gün izlemeye devam etti ve bir apartman kompleksinde akşama yerleşmiş gibi görünüyordu.

İşte o zaman endişelenmeye başladı.

Find My ağı ona çantanın yerini verdiğinden, Szybala oraya kendisi gitmeye karar verdi. Böylece viral başladı twitter dizisi destan üzerinde. Yazma sırasında, bu konudaki ilk tweet 15,5 milyon kez görüntülendi.

Szybala’nın deneyimi, geciken veya kaybolan bagajları iade etme konusunda havayollarına ve onların üçüncü taraf kurye hizmetlerine güvenme ve bir takip cihazının neden yolcuların büyük şirketleri uygulamalarından sorumlu tutmak için ihtiyaç duydukları kaldıraç olabileceği konusunda uyarıcı bir hikaye.

Szybala apartman kompleksine vardığında, bir çöp bidonunun yanında boş valizleri gördü ve fotoğraflarını çekti. Panik başladı. Bir United müşteri hizmetleri temsilcisiyle taşıyıcının uygulaması aracılığıyla yapılan bir metin sohbeti, Szybala’nın “gaz ışığı” hissetmesine neden oldu.

A değiş tokuşun ekran görüntüsü gösterilmektedir. Szybala’nın insan olduğunu teyit edemediği temsilci, “Sakin ol çantan teslimat servisinde.”

“Birinin çanta çaldığını ve belki de onları boşalttığını düşündüğümde, ‘harekete geçmem gerekiyor’ dedim” dedi.

Szybala, şanssız bir şekilde çantasını bulma umuduyla tesise dönmeye devam etti. Bir noktada, çantanın bir McDonald’s’a gidişini izledi.

“BAŞKA BİR BÜYÜK GÜNCELLEME: Bagajım AirTag, McDonalds’tan ayrıldı ve rehin tutulduğu apartman kompleksine geri döndü!” Szybala Twitter’da yazdı.

Szybala, tweet’leri dolaşırken, benzer korku hikayeleri olan insanlardan ve bagajın nasıl taşınması gerektiğine dair içeriden bilgi içeren DM’ler aldı. Birkaç kişi onu birden fazla havayolu tarafından kullanılan Houston merkezli bir şirkete, Benim Bavulum (sic)’e yönlendirdi. Onun Yelp sayfası kötü eleştirilerle kaplıdır.

United, Szybala’ya çantasını takip edebileceğini söyledi. neredesmysuitcase.com, ancak web sitesi, eşyalarının konumunu hiçbir zaman güncellemedi. Doğrudan kargoya ulaşmasının bir yolu yoktu.

Szybala ayrıca sektörden bir kişinin kendisine standart prosedürün teslim edilemeyen bagajları dağıtım merkezine geri getirmek olduğunu söylediğini söylüyor. Söz konusu valizin bir apartmanda ne işi olduğu henüz bilinmiyor.

Komplekse dördüncü gidişinde Szybala kurye servisinden bir mesaj aldı. Teslimat görevlisi, çantayı Virginia’daki yanlış kişiye teslim ettiklerini ve geri almak zorunda kaldıklarını söyledi. AirTag ayrıntıları göz önüne alındığında, Szybala bu hikayeye inanmıyor – ancak çantasını kaybolduktan üç gün sonra, 2 Ocak’ta geri aldı.

“Bana hiç de abartılı gelmiyor,” dedi.

Mashable, United Airlines’tan durum hakkında yorum yapmasını istediğinde, taşıyıcı bir e-postada şunları söyledi: “Bu durumun ayrıntılarını anlamak için bagaj teslimat satıcımızla çalışıyoruz.”

United Airlines, bu haberin yayınlanmasının ardından ek bir güncelleme gönderdi: “Bu durumu görüşmek ve bagajını teslim aldığını doğrulamak için bu müşteriyle iletişime geçtik. Bagaj teslim satıcımızın sağladığı hizmet standartlarımızı karşılamıyor ve araştırıyoruz. ne oldu da bu hizmet hatasına yol açtı.”

Szybala, Twitter’da yolcuların bagajlarında bir izleme cihazı kullanmayı düşünmeleri gerektiğini yazdı. Onsuz – ve viral Twitter dizisi – Szybala çantasını muhtemelen alamayacağını söyledi.

Gerçekten de, tatil seyahati kabusu diğer yolcuları da aynısını yapmaya ikna etmiş görünüyor. NBC Haberleri’ Scott Budman Pazartesi bildirildi Apple AirTag’lerin son günlerde Amazon’da en çok satan ürün haline geldiğini.

Szybala ayrıca yolcuların uçmadan önce eşyalarını fotoğraflamalarını veya envanterini çıkarmalarını ve geciken veya kaybolan bagajları teslim etmek yerine havaalanından almayı tercih etmelerini tavsiye etti. Yine de, yolcuların bagajlarına ne olacağından ve bu olduğunda şirket tarafından yolculara nasıl davranılacağından United’ın nihai olarak sorumlu olduğuna inanıyor.

Szybala, “Açıkçası bu, United’ın yaptığı her şeyi değiştirmeyecek, ancak kesinlikle tüm bu ilgiyi – olumsuz basın – onları bu uygulamalardan bazılarını değerlendirmeye sevk edebilecek tek şey,” dedi.

GÜNCELLEME: 2 Ocak 2023, 15:55 PST Bu hikaye, United Airlines’tan yeni bir açıklama ile güncellendi.

Teknory