“Kimin yaptığı önemli değil”

Özet Yönetmen Martin Scorsese, Killers of the Flower Moon’da kasıtlı olarak kitabın gizemli yönünden ayrıldı çünkü en büyük gizemin cinayetleri kimin değil, neden işlediği olduğuna inanıyor. Gerçek hayattaki Osage Terör Hükümdarlığı vakasının yargılanması acı verici derecede yavaş olduğundan ve sonunda tarihten silindiğinden, filmdeki gizem eksikliği filmin etkisini azaltmıyor. Killers of the Flower Moon, suçluların kimliğinden […]

“Kimin yaptığı önemli değil”

Özet

  • Yönetmen Martin Scorsese, Killers of the Flower Moon’da kasıtlı olarak kitabın gizemli yönünden ayrıldı çünkü en büyük gizemin cinayetleri kimin değil, neden işlediği olduğuna inanıyor.
  • Gerçek hayattaki Osage Terör Hükümdarlığı vakasının yargılanması acı verici derecede yavaş olduğundan ve sonunda tarihten silindiğinden, filmdeki gizem eksikliği filmin etkisini azaltmıyor.
  • Killers of the Flower Moon, suçluların kimliğinden ziyade motivasyona ve insan doğasına odaklanarak, Osage cinayetlerinin unutulmuş tarihine ve beyaz yerleşimciler ile Yerli halk arasındaki karanlık ilişkiye ışık tutmayı amaçlıyor.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Yönetmen Martin Scorsese nedenini açıklıyor Çiçek Ayı’nın Katilleri konu merkezi gizeme gelince kitaptan ayrıldı. Çiçek Ayı’nın Katilleri Osage Terör Hükümdarlığı’nın gerçek hikayesini anlatan destansı bir Batı suç dramasıdır. 1920’lerde, Osage Ulusu Oklahoma’daki topraklarında petrol keşfettikten sonra zenginleştikten kısa bir süre sonra, toplulukları bir FBI soruşturmasını ateşleyen bir dizi cinayete maruz kaldı. film, gazeteci David Grann’in aynı adlı kurgusal olmayan kitabına dayanıyor ancak bazı önemli farklılıklar içeriyor.

ile yapılan bir röportajda Bağımsız TelScorsese açıklıyor Çiçek Ayı’nın KatilleriGrann’in kitabından en önemli ayrılışı. Grann’in kitabı, okuyucuların korkunç gizemi onunla birlikte araştırmasına olanak tanıyor. Ancak izleyiciler filmin başında suçlunun kim olduğunu öğreniyor, dolayısıyla üzerinde çalışılması gereken saçma bir husus yok. Bu kasıtlıydı çünkü Scorsese en büyük gizemin bunu kimin değil, neden yaptığı olduğuna inanıyor. Aşağıdaki ifadesine göz atın:

Çünkü kimin yaptığının önemi yok mu? Hepsi yaptı. Peki, bunu bize yaptıran içimizde ne var? Bizi başkalarından faydalanmaya iten, bizi üstün gören insan doğamızdaki kusurumuz nedir? Ben de onlardan biri olan Avrupalı ​​Amerikalı olarak elbette güney iklimi olan Sicilya’dan geliyorum; Avrupa ve İskandinavya’daki kuzey iklimlerinden biraz farklı. Pek çok insan göçmen, yerleşimci olarak geldi. Ve ekersen biçersin diye bir ahlak vardı. Çalışırsınız ve sonra Tanrı sizi ödüllendirir. Avrupalı ​​bir grup insanın bakış açısından bu doğru görünmüyor. ‘Bu insanlar neden [the Osage] Çalışmayanlar birdenbire topraktan çıktığı için tüm bu zenginliğe sahip olur mu? Her şeyden önce onlar Hıristiyan değiller. Parayı nasıl kullanacakları, paranın ne olduğu hakkında hiçbir şey bilmiyorlar.’


Neden Gizemin Eksikliği Flower Moon’un Katillerine Zarar Vermiyor?

Bazıları bunu şaşırtıcı bulabilir Çiçek Ayı’nın Katilleri hikayenin gizemli yönüne odaklanmıyor. Sonuçta bu olay, olaya karışanlar için uzun yıllar boyunca bir gizem olarak kaldı. O dönemde Batı’daki kanunsuzluk ve Yerli halka karşı ayrımcılık göz önüne alındığında, davaya ilişkin soruşturma acı verici derecede yavaştı. İlk ölümün gerçekleşmesinden sonra tutuklamanın yapılması beş yıl alacaktı; bu noktada yaklaşık 60 Osage insanı öldürülmüştü. Ek olarak, dava sonunda bir FBI soruşturmasını tetiklese de, daha sonra büyük ölçüde tarihten silindi.

Grann’in kitabı 2017’de yayınlanmadan önce Osage cinayetleri pek bilinen bir hikaye değildi. 2016 yılında konuyla ilgili arama sorguları, vakayla ilgili yüzden az sonuca yol açacaktır. Osage Ulusu dışındaki pek çok kişi bu karanlık hikayenin farkında değildi. Amerika, Yerli halkla olan sorunlu ilişkisini ve açgözlü ve kıskanç beyaz yerleşimcilerin, zaten defalarca yerinden edilmiş bir ülkeye nasıl terör getirdiğini unutmayı tercih ediyor. Büyükanne hikayeyi anlattığında, hikayeyi daha önce kimse gerçekten duymadığı için bunu bir gizem olarak anlatmak mantıklıydı.

Temelde Çiçek Ayı’nın Katilleri Bir kitap ve gerçek bir hikaye üzerine bugün pek fazla gizemin kalmadığını kabul etmek gerekir. Grann’in kitabı ülkeyi büyüledi, ancak daha ortaya çıkmasından onlarca yıl önce bile, faillerin tutuklanması, yargılanması ve işledikleri suçlardan mahkum edilmesiyle gizem çözülmüştü. Dolayısıyla filmin, bunu kimin yaptığını ortaya çıkarmaya çalışsaydı, izleyicilere cevabını zaten bildikleri bir gizemi anlatma ihtimali oldukça yüksek. Kitaptan ve diğer hesaplardan ayırt etmek için, Çiçek Ayı’nın Katilleri Motivasyon ve insan doğasının derinliklerine inmek zorunda kaldım.

Kaynak: Bağımsız Tel

Teknory