Ubisoft Bordeaux, Assassin’s Creed Mirage’daki Nostaljik AC1 Filtresinde

Assassin’s Creed Mirage, oyuncuları 861 yılında, bölgenin kültürel ve teknolojik merkez üssü olan Altın Çağı’nda Bağdat’a getiriyor. Şehir tüccarlar, kasaba halkı, muhafızlar, saraylar ve daha fazlasıyla canlı hissediyor. Canlı, canlı ve bir şehir gibi görünüyor ve ses çıkarıyor. Sanat yönetmeni Jean-Luc Sala’ya göre, çöl turuncusu tonlarında ve “Arabian Nights” mavisi gökyüzüyle boyanmış, bu kasıtlı bir […]

Ubisoft Bordeaux, Assassin’s Creed Mirage’daki Nostaljik AC1 Filtresinde

Assassin’s Creed Mirage, oyuncuları 861 yılında, bölgenin kültürel ve teknolojik merkez üssü olan Altın Çağı’nda Bağdat’a getiriyor. Şehir tüccarlar, kasaba halkı, muhafızlar, saraylar ve daha fazlasıyla canlı hissediyor. Canlı, canlı ve bir şehir gibi görünüyor ve ses çıkarıyor. Sanat yönetmeni Jean-Luc Sala’ya göre, çöl turuncusu tonlarında ve “Arabian Nights” mavisi gökyüzüyle boyanmış, bu kasıtlı bir şey.

Bölgede yaşamış olan Sala, kendisinin ve görsel ekibinin Bağdat’a hayat vermek için Dicle Nehri yakınında hatırladığı birçok manzaraya ilham verdiğini söylüyor. Eğer iki saatlik uygulamalı çalışma sürem bir göstergeyse, sonuç çok güzel. Mirage’ın, seriyi 2007’de başlatan ilk Assassin’s Creed’e saygı duruşu niteliğinde olması amaçlandığından, Sala ve Ubisoft Bordeaux’daki ekibin geri kalanı, Bağdat’ın keşfedilen Kudüs Altair’e daha çok benzemesi için bir seçenek ekledi.

Yukarıdaki videoda “nostaljik görsel filtreyi” çalışırken görebilirsiniz ve Assassin’s Creed oynadıysanız tanıdık gelecektir. Bunun nedeni, bu filtrenin aslında bir Assassin’s Creed filtresi olması ve 2007’deki ilk maceradaki mavi tonlarını geri getirmesi.

“Toplumumuzun ne kadar heyecanlı olduğunu biliyoruz” [and] Ayrıca videoda uzun süredir oyun oynayanlara güzel bir sürprizimiz de var” diyor Sala ve şöyle devam ediyor: “İlk Assassin’s oyunundan kalan doygunluğu giderilmiş mavi-gri renk paletiyle oyunu keşfetmek isteyenler için bir seçenek olarak nostaljik bir görsel filtre uyguladık. İnanç oyunu.”

Mirage’ı izlemiş ve oynamış biri olarak, bu, ilk oyunum sırasında pek kullanmayı planladığım bir filtre değil – belki sadece görevler veya özellikle Altair’in macerasına benzeyen anlar sırasında – ama var olması güzel. Ve Mirage’ın serinin 15. yıl dönümünü (geçen yıl oyunun duyurulduğu tarihte gerçekleşti) nasıl kutladığını anlatıyor. Bir bütün olarak Mirage, her şeyi başlatan oyuna hafif bir saygı duruşu veya manevi bir bağlayıcı görevi görüyor. Sala bu filtrenin bir göz kırpma olduğunu ve buna bir gönderme olduğunu söylüyor.

“Oyuncuları tanıyoruz ve ben de o oyunculardan biriyim, onlara nostaljik bir his besliyorum” [blue-gray colors of the first Assassin’s Creed]” diyor Sala bana. “AC1’de bir amaçları var. Ama biz bu ortamı bu ışıklandırmada gösterip, ‘İstersen orada’ demek istedik. Tıpkı siyah beyaz LA Noire veya Kurosawa filtresiyle Ghost of Tsushima oynamak gibi.”

Mirage’ın resmi sanat yönetiminin AC1 filtresinden çok uzakta olduğunu, daha canlı renklere sahip olduğunu ve filtrelerin bulunmadığını söylüyor. Ortadoğu ortamının sarı filtreli olmasının klişe olduğunu, herkesin bunu sanki bir zorunlulukmuş gibi yaptığını söylüyor. “Ama biz dedik ki, ‘Ne olduğuna sadık kalalım; gerçek ışıklandırma ve her şeyin gerçek renkleri; bu yüzden bu kadar canlı.”

Her ne kadar bu filtreyi çok fazla kullanmasam da (Sala’nın ekibi Mirage’ın görsel yönetimiyle harika bir iş çıkarmış gibi görünüyor) nostaljinin tadını çıkarmak isteyen oyuncular için heyecanlıyım. Filtre iyi yapılmış görünüyor ve eminim birileri filtre açıkken Mirage ile Assassin’s Creed’i yan yana getirerek benzerlikleri ve farklılıkları gösterecek eğlenceli bir hale getirecektir.

Assassin’s Creed Mirage 5 Ekim’de PlayStation, Xbox, Amazon Luna ve PC’ye çıkacak.


Daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki başlığa tıklayarak Game Informer’ın özel Assassin’s Creed Mirage haber merkezine göz atmayı unutmayın.

Teknory