Krallığın Gözyaşlarında Kendinizi Nasıl İyileştirebilirsiniz?

“The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom” (TotK) dünyası tehlikeli bir yerdir. Düşmanlar ve tehlikeler her köşede pusuda bekliyor, hasar vermeye ve Link’in can çubuğunu yok etmeye hazır. Dikkatli olmazsanız, kendinizi bir “oyun Bitti” ekranıyla karşı karşıya bulabilirsiniz. Neyse ki, kendinizi iyileştirmenin ve hayatta kalmanın birçok yolu var. Bu kılavuz size TotK’da tam olarak […]

Krallığın Gözyaşlarında Kendinizi Nasıl İyileştirebilirsiniz?

“The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom” (TotK) dünyası tehlikeli bir yerdir. Düşmanlar ve tehlikeler her köşede pusuda bekliyor, hasar vermeye ve Link’in can çubuğunu yok etmeye hazır. Dikkatli olmazsanız, kendinizi bir “oyun Bitti” ekranıyla karşı karşıya bulabilirsiniz. Neyse ki, kendinizi iyileştirmenin ve hayatta kalmanın birçok yolu var.

Bu kılavuz size TotK’da tam olarak nasıl iyileşeceğinizi gösterecek.

TotK’da Nasıl İyileşirsiniz?

TotK’de, “Legend of Zelda” serisindeki diğer oyunlarda olduğu gibi, Link’in sağlık çubuğu bir dizi kalple temsil edilir. Hasar almak bir kalbi (veya düşmanın zorluğuna bağlı olarak birkaçını) tüketir ve kalbiniz tamamen biterse ölürsünüz ve baştan başlamanız gerekir.

İyileştirme, kalp çubuğunuzu yeniden doldurmanıza olanak tanır ve TotK’da iyileştirmenin üç farklı yolu vardır:

 • Yemek yiyor
 • Uyuyor
 • Tapınak Mücadelelerini Tamamlama

Aşağıda, bu yöntemlerin her biri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Yemekle Nasıl İyileşirsiniz?

TotK’da iyileşmenin en yaygın yolu yemek yemektir. Hem çiğ hem de pişmiş yiyeceklerin çoğu size sağlığınızın bir kısmını geri verecektir. Elma ve mantardan et ve balığa kadar Hyrule’un her yerinde malzemeleri ve çiğ yiyecekleri bulabilirsiniz. Ayrıca, savaşlar sırasında bile istediğiniz zaman yemek yiyebilirsiniz.

İşte çiğ yiyeceklerle nasıl iyileşeceğinize dair hızlı bir kılavuz:

 1. Ağaçlardan elmalar gibi dünyadan biraz yiyecek toplayın.
 2. Yemek yemeniz gerektiğinde envanterinize erişmek için + düğmesine basın.
 3. “Malzemeler” veya “Yiyecek” sekmesine gitmek için L ve R düğmelerini kullanın.
 4. Öğeleriniz arasında gezinin ve yiyecek bir şeyler bulun.
 5. A düğmesiyle seçtiğiniz yiyecek öğesini seçin ve “Ye” öğesini seçin.
 6. Link daha sonra yemeği yiyecek ve birkaç kalp geri alacaktır.

Çiğ yemek, oyunun ilk aşamalarında veya zor bir noktadaysanız ve başka seçeneğiniz yoksa kullanışlıdır. Bununla birlikte, ham maddeler genellikle fazla sağlık sağlamaz veya başka faydalar sağlamaz. Yemeğinizden en iyi değeri elde etmek için onu pişirmek daha iyidir. İşte nasıl:

 1. Dünyadan malzemeleri bulun ve toplayın.
 2. Bir pişirme kabı bulun. Hyrule’un etrafında düzinelerce var ya da yanınızda taşımak için portatif bir Zonai tenceresi satın alabilirsiniz.
 3. Envantere erişmek ve Malzemeler sekmesine gitmek için + tuşuna basın.
 4. Pişirmek istediğiniz malzemeleri bulun ve A düğmesiyle seçin. Her malzemede “Tut” düğmesine basın. Bir seferde en fazla beş tane seçebilirsiniz.
 5. Menüden çıkın ve malzemelerinizi pişirme kabına yerleştirmek için A’ya basın.
 6. Yemek pişirme animasyonunu izleyin. Bittiğinde, otomatik olarak biraz pişmiş yiyecek alacaksınız.

Pişmiş yiyecekler tipik olarak çiğ bileşenlere kıyasla çok daha fazla sağlık sağlar. Ayrıca, doğru tarifleri bulursanız, bonus saldırı gücü veya belirli hasar biçimlerine karşı direnç gibi ekstra avantajlar da elde edebilirsiniz. Dünyadaki tarifleri arayın veya bunları keşfetmek için malzemelerle deneyler yapın.

Ayrıca, yemek pişirmek için mutlaka bir tencere bulmanız gerekmediğini de belirtmekte fayda var. Ayrıca elma ve et gibi malzemeleri doğrudan ateşe atarak da pişirebilirsiniz. oyun dünyasında bulunabilecek çok sayıda ateş var ya da biraz çakmaktaşı ve odunla kendi ateşini yakabilirsin.

Uyku ile Nasıl İyileşirsiniz?

TotK’da iyileşmenin bir başka hızlı ve kolay yolu da uyumaktır. Sağlığınızı geri kazanmak için oyundaki birçok yataktan herhangi birinde uyuyabilirsiniz. Yataklar kasaba ve köylerde mevcuttur; herhangi bir köy handa her zaman bir tane bulabilirsin, ama içinde uyumak için 20 rupi gibi küçük bir ücret ödemen gerekecek.

Uyandığınızda, tüm sağlık çubuğunuzun yeniden dolduğunu görmelisiniz. Ayrıca uyumanın zaman geçirme etkisi vardır ve sabaha, öğlene veya akşama kadar uyumak isteyip istemediğinizi seçebileceksiniz.

Mabetleri Tamamlayarak Nasıl İyileşirsiniz?

TotK’daki son iyileştirme yöntemi, bir Mabedi tamamlamaktır. TotK dünyasında, oyuncuya çözülmesi gereken bir dizi benzersiz zorluk ve bulmaca sunan 150’den fazla türbe vardır. Bir tapınağı bitirerek, diğer hazinelere ek olarak tam bir sağlık barı ile ödüllendirileceksiniz.

Bununla birlikte, bir türbeyi tamamlamak sizi iyileştirebilse de, bu güvenilir bir iyileştirme yöntemi olarak önerilmez. Mabetlerde, sağlığınız düşükse size zarar verebilecek veya işinizi bitirebilecek çeşitli tehlikeler de vardır. Bu nedenle, bir tapınağa girmeden önce başka şekillerde iyileşmek ve yaşam çubuğunuzu doldurmak daha iyidir.

Kasvet Hasarından ve Çatlak Kalplerden Nasıl İyileşirsiniz?

TotK oyununuz sırasında, yaşam çubuğunuzda çatlamış gibi görünen bazı kalpler fark edebilirsiniz. Bu, Gloom hasarı aldığınız anlamına gelir. Kasvet, Totk için yeni bir özelliktir ve Kasvetli Eller gibi kalbinizi kırabilecek belirli Kasvetli düşmanlar vardır.

Olağan iyileştirme yöntemleri bu kırık kalpleri onarmaz. Örneğin, biraz pişmiş yemek yemek sadece kalpleri çatlamış olanlara kadar onarır. Neyse ki, Gloom hasarından kurtulmanın birkaç farklı yolu var:

 • En kolay yöntem Derinlikleri terk etmektir. Kasvet hasarı ve kırık kalpler sadece dünyanın yeraltı bölgesinin adı olan Derinliklerde geçerlidir. Yüzeye geri dönerseniz veya Sky Islands’a uçarsanız, kalpler yavaş yavaş kendilerini düzeltir ve ardından onları yeniden doldurmak için yiyecek kullanabilirsiniz.
 • Henüz Depths’ten ayrılamıyorsanız, etrafta bir Lightroot da arayabilirsiniz. Derinliklerde 120 Lightroot var ve hepsi doğrudan Yüzey seviyesindeki tapınakların altında bulunuyor. Ayrıca onları bulduktan sonra Lightroots’a ışınlanabilirsin ve sadece biriyle etkileşim kurmak kırık kalplerini düzeltir.
 • Gloom hasarından kurtulmanın üçüncü ve son yöntemi, adında “Sunny” kelimesi bulunan yiyecekleri yemektir. Bu yiyecekleri yapmak için Sundelions adlı bir malzeme kullanmanız gerekecek. Sundelions’ı Sky Islands’da bulabilirsiniz ve birkaç tanesi Surface haritasında çok yüksek noktalarda bulunabilir. Güneşli yemekler yapmak için bunları tariflerinize bir bileşen olarak eklemeniz yeterli.

SSS

TotK’da öldüğünüzde ne olur?

Sağlığınız tamamen tükenirse, bir “oyun Bitti” ekranı görürsünüz ve son kaydettiğiniz yerden devam edersiniz. Neyse ki, TotK çok fazla otomatik kaydetme yapar, bu nedenle genellikle öldüğünüz yere oldukça yakın bir yerde doğarsınız ve çok fazla ilerleme kaybetmezsiniz. Ancak, bir tapınakta ölürseniz, en başta yeniden doğacağınızı belirtmekte fayda var.

Nasıl daha fazla kalp alabilirim?

Daha fazla kalp elde etmek için ya bossları yenmeniz ya da Lights of Blessing elde etmek için mabetleri tamamlamanız gerekecek. Bir Tanrıça Heykelinde dört Kutsama Işığını yeni bir Kalp Kutusu ile takas edebilirsiniz.

TotK’da Hayatta Kalmak İçin Sık Sık İyileşin

Birden fazla iyileştirme yöntemi ve Hyrule’un her yerindeki sayısız yiyecek maddesi ile kendinizi hayatta tutmak çok da zor değil. Ne olursa olsun, yiyecek stoklamak ve mümkün olduğunca çok Kalp Kutusu elde etmek akıllıca olacaktır.

Şimdiye kadar TotK’dan keyif aldınız mı? Kalpleri geri yüklemek için harika tarifler buldunuz mu? İpuçlarınızı ve düşüncelerinizi yorumlar bölümünde paylaşın.

Teknory