Li-Fi, Wi-Fi’nin yerini alacak mı? Yeni kablosuz teknoloji 100 kat daha hızlı olabilir

Rita El Khoury / Android Otoritesi TL;DR Li-Fi teknolojisine yönelik yeni bir ışık tabanlı iletişim standardı kullanıma sunuldu. Gelişmekte olan kablosuz teknoloji, radyo dalgaları yerine kızılötesi ışığa dayanmaktadır. Li-Fi’nin mevcut Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı hız sunabileceği söyleniyor. Yeni nesil Wi-Fi — Wi-Fi 7 — çok yakında geliyor ve Wi-Fi 7 yönlendiricilerin bu yılın sonlarında […]

Li-Fi, Wi-Fi’nin yerini alacak mı?  Yeni kablosuz teknoloji 100 kat daha hızlı olabilir

Rita El Khoury / Android Otoritesi

TL;DR

  • Li-Fi teknolojisine yönelik yeni bir ışık tabanlı iletişim standardı kullanıma sunuldu.
  • Gelişmekte olan kablosuz teknoloji, radyo dalgaları yerine kızılötesi ışığa dayanmaktadır.
  • Li-Fi’nin mevcut Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı hız sunabileceği söyleniyor.

Yeni nesil Wi-Fi — Wi-Fi 7 — çok yakında geliyor ve Wi-Fi 7 yönlendiricilerin bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ancak kablosuz iletişimin geleceği Wi-Fi 7 değil, Li-Fi olarak bilinen ışık tabanlı bir kablosuz teknoloji olabilir.

Light fidelity’nin kısaltması olan Li-Fi, veri iletmek için radyo sinyalleri (Wi-Fi) yerine kızılötesi ışık kullanan bir kablosuz optik ağ teknolojisidir. Buna göre Windows Merkezi, Li-Fi teknolojisi için yeni bir IEEE 802.11bb hafif iletişim standardı kullanıma sunuldu. Bu, üreticilerin birbirleriyle uyumlu Li-Fi ürünleri üretmeleri için dünya çapında tanınan bir çerçeve sağladığı için önemlidir.

Mobil ve optik iletişim ağları geliştiricisi Fraunhofer HHI, Li-Fi’nin potansiyel faydalarını bir videoda açıklıyor. Bu avantajlardan biri, aydınlatma armatürlerine Li-Fi vericileri kurma potansiyelini içerir. Diğer bir yararı da, Li-Fi’nin Wi-Fi gibi duvarlardan sızmaması ve bu da güvenliği artırabilecek gibi görünüyor.

Şu anda yeni Li-Fi standardını destekleyen çok fazla ürün yok. Bunu destekleyen ilk cihaz – Light Antenna ONE – sadece bu yıl ortaya çıktı. Henüz herhangi bir ticari araç olmamasına rağmen, Li-Fi vaadi umut vericidir.

Bildirildiğine göre, Li-Fi, Saniyede 224 GB, Wi-Fi 7’nin ise ortalama 40Gbps hıza sahip olması bekleniyor. Bu hızın aktarım hızları, oyun veya VR/AR gibi şeyler için oldukça faydalı olacaktır.

Li-Fi potansiyeli heyecan verici olsa da, şimdilik ayakları yere basmak önemlidir. Teknolojinin emekleme dönemi göz önüne alındığında, teknolojiyle birlikte hangi olumsuzlukların gelebileceği belli değil. İnsanları Wi-Fi’den geçiş yapmaya ikna etmek için vereceği zorlu mücadeleden bahsetmiyorum bile. Ancak yeni IEEE 802.11bb standardının yayınlanması ileriye doğru büyük bir adımdır.

Li-Fi, Wi-Fi’nin yerini alacak mı? Yeni kablosuz teknoloji 100 kat daha hızlı olabilir

Teknory