Mac’te Ekran Görüntüsü Nasıl Kırpılır: Kolay Bir Kılavuz

Halihazırda tam ekran bir ekran görüntüsü aldığınızı veya daha önce kırpılması gerektiğine karar verdiğiniz bir ekran görüntüsüne sahip olduğunuzu varsayarsak, şunları yaparsınız: Finder’da dosyaya çift tıklayarak ekran görüntüsünü Önizleme’de açın. Tutmak istediğiniz ayrıntıları çevreleyene kadar gerektiği gibi taşıyabileceğiniz ve yeniden boyutlandırabileceğiniz bir seçim kutusu oluşturmak için ekran görüntüsünde herhangi bir yere tıklayın, basılı tutun ve […]

Mac’te Ekran Görüntüsü Nasıl Kırpılır: Kolay Bir Kılavuz

Halihazırda tam ekran bir ekran görüntüsü aldığınızı veya daha önce kırpılması gerektiğine karar verdiğiniz bir ekran görüntüsüne sahip olduğunuzu varsayarsak, şunları yaparsınız:

  1. Finder’da dosyaya çift tıklayarak ekran görüntüsünü Önizleme’de açın.
  2. Tutmak istediğiniz ayrıntıları çevreleyene kadar gerektiği gibi taşıyabileceğiniz ve yeniden boyutlandırabileceğiniz bir seçim kutusu oluşturmak için ekran görüntüsünde herhangi bir yere tıklayın, basılı tutun ve sürükleyin.
  3. Araçlar’ı seçin, ardından ekran görüntüsünü seçiminize göre kırpın ve yaptığınız kutunun dışındaki her şeyi silin. Veya klavye kısayolunu kullanarak kırpmak için Command + K tuşlarına basın.
  4. Alternatif olarak, yeni bir ekran görüntüsü aldıysanız, ekranın sağ alt köşesinde kısaca açılan önizlemeye tıklayabilirsiniz. Ardından, pencerenin sağ üst tarafındaki Kalem simgesini seçin ve araç çubuğundan Kırpma aracını seçin.

Ancak, ekranınızın belirli bir bölümünü seçmeyi ve olaydan sonra kırpma gereksinimini ortadan kaldırmayı tercih ederseniz, bunun yerine şunu yapın:

  1. İmlecinizi artı işaretine dönüştürmek için Shift + Command + 4 tuşlarına basın.
  2. Artı işaretine tıklayın ve ekranın yakalamak istediğiniz bölümünün üzerine sürükleyin.
  3. Seçiminizi taşımanız gerekirse, farenizi sürüklemeye devam ederken Ara Çubuğu’nu basılı tutun.
  4. Seçilen alanı yakalamak için fare veya izleme dörtgeni düğmesini bırakın.
  5. Fikrinizi değiştirirseniz ekran görüntüsü alma işlemini iptal etmek için Esc tuşuna basın.

Ekran görüntüleri varsayılan olarak Mac’inizin masaüstüne kaydedilir; ancak macOS 10.14 ve sonraki sürümler, istenirse ekran görüntüleri için alternatif kaydetme konumları yapılandırmanıza olanak tanır.

Teknory