Meta, Covid-19 yanlış bilgilendirme önlemlerini geri alacak

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, ABD gibi pandeminin ulusal acil durum statüsünü iptal eden ülkelerde COVID-19 yanlış bilgilendirme kurallarını geri alıyor gelen çeşitli raporlara göre Sınır(yeni bir sekmede açılır) Ve Washington Post(yeni bir sekmede açılır)bu karar, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 5 Mayıs’ta küresel acil durum bildirimini sona erdirmesinin ardından geldi. Meta’nın yanlış bilgilendirme kuralları […]

Meta, Covid-19 yanlış bilgilendirme önlemlerini geri alacak

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, ABD gibi pandeminin ulusal acil durum statüsünü iptal eden ülkelerde COVID-19 yanlış bilgilendirme kurallarını geri alıyor

gelen çeşitli raporlara göre Sınır(yeni bir sekmede açılır) Ve Washington Post(yeni bir sekmede açılır)bu karar, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 5 Mayıs’ta küresel acil durum bildirimini sona erdirmesinin ardından geldi. Meta’nın yanlış bilgilendirme kuralları artık küresel olarak uygulanmayacak, ancak her bölgedeki pandeminin durumuna bağlı olarak bölgeye göre uyarlanacak.

AYRICA BAKINIZ:

Meta, AB kullanıcı verilerini ABD’ye gönderdiği için 1,3 milyar dolar para cezasına çarptırıldı

Şirket daha önce Meta’ya hangi yanlış bilgileri kaldırdığını yeniden değerlendirmesini ve hükümetin COVID-19’u kaldırma talepleriyle ilgili şeffaflığı artırmasını tavsiye ederek bağımsız gözetim kurulunun görüşünü istemişti. Engadget tarafından bildirildiği gibi(yeni bir sekmede açılır). Yanıt olarak Meta, yerel yaptırımlarla ilgili ayrıntıları “gelecekteki üç aylık güncellemelerde” paylaşma sözü vererek “iç ve dış uzmanlara danışacağını” belirtti.

Bununla birlikte, kurallar hala COVID-19 halk sağlığı acil durumu bildirimine sahip olan ülkelerde geçerli olacak ve Meta “COVID yanlış bilgilendirme politikalarımızı ihlal eden içeriği kaldırmaya devam edecek.” şirket yazdı bir blog yazısında(yeni bir sekmede açılır) “Hangi iddiaların ve yanlış bilgi kategorilerinin risk oluşturmaya devam edebileceğini anlamak” için uzmanlara danışacağını söyledi.

Twitter ve YouTube gibi siteler, aşılarla ilgili asılsız iddialar da dahil olmak üzere COVID-19 ile ilgili yanlış bilgilerle başa çıkmak için büyük bir baskıyla karşı karşıya kaldı. Ancak Twitter, Kasım 2022’de CEO Elon Musk tarafından satın alındıktan kısa bir süre sonra kendi yanlış bilgilendirme kurallarını uygulamayı bıraktı. Son değiştirildi(yeni bir sekmede açılır) seçim yanlış bilgileriyle ilgili kuralları.

Teknory