Microsoft Edge’i Windows’tan kaldırmak artık mümkün – ancak yalnızca burada yaşıyorsanız

Microsoft artık bazı kullanıcıların tarayıcısı Edge’i kaldırmasını kolaylaştırıyor kenar 2015 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana Google Chrome rakibini geride bıraktı. Microsoft, iyi niyetiyle hareket ettiği için mi bunu mümkün kılıyor? Tabii ki değil! Buna göre KayıtEdge artık çıkarılabilir çünkü Redmond merkezli teknoloji devi beyaz bayrağı kaldırıyor. AB’nin Dijital Piyasalar YasasıBu da büyük teknolojinin etkisinin, hakimiyetinin […]

Microsoft Edge’i Windows’tan kaldırmak artık mümkün – ancak yalnızca burada yaşıyorsanız

Microsoft artık bazı kullanıcıların tarayıcısı Edge’i kaldırmasını kolaylaştırıyor kenar 2015 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana Google Chrome rakibini geride bıraktı.

Microsoft, iyi niyetiyle hareket ettiği için mi bunu mümkün kılıyor? Tabii ki değil! Buna göre KayıtEdge artık çıkarılabilir çünkü Redmond merkezli teknoloji devi beyaz bayrağı kaldırıyor. AB’nin Dijital Piyasalar YasasıBu da büyük teknolojinin etkisinin, hakimiyetinin ve kontrolünün dizginlerini elinde tutuyor.

Ancak değil herkes bu yeni özellikten yararlanabilecek.

Microsoft, kullanıcıların Edge’i kaldırma yeteneğini ‘coğrafi geçiş’ yapıyor

İçinde Perşembe blog yazısıMicrosoft, Microsoft Edge ve Web Aramasını Microsoft Bing’den kaldırma özelliğini eklediğini ancak bunun yalnızca AB’deki kullanıcılar için geçerli olduğunu duyurdu.

Ancak tüm kullanıcılar Kamera, Cortana ve Fotoğrafları kaldırma seçeneğine sahip olacak.

Bu yeni özellik henüz geniş çapta kullanıma sunulmadı; şimdilik hâlâ ön izleme aşamasında.

Microsoft, Edge’in kaldırılmasını kolaylaştırmasa da, şunu unutmayın: bir geçici çözüm var – ama Komut İstemi’ne girmenizi gerektiren arkadaki bir acı. Ve o zaman bile, bir güncelleme başlattığınızda yeniden yüklenebilir. Bu nedenle, geri dönüşünü önlemek için kayıt defterinde ince ayar yapmanız gerekecektir.

Ancak artık AB kullanıcılarının Edge’i kaldırmak için engelleri aşmasına gerek yok.

İlginç bir şekilde The Register, diğer şirketlerin AB’nin zorunlu kıldığı değişiklikleri “tüm ürünleri genelinde evrensel” hale getirdiğine dikkat çekti. Öte yandan Microsoft, kullanıcıların Edge’i kaldırma yeteneğini coğrafi olarak belirliyor.

AB’nin yeni yetkisi Mart 2024’te resmen yürürlüğe girecek.

Teknory