Microsoft Excel veya Google Sayfalarındaki Bilgileri Alfabetikleştirme

Microsoft Excel’de, uygulamanın çevrimdışı, masaüstü sürümünü veya bulut tabanlı sürümünü kullanıyor olun, verileri alfabetik olarak sıralamak nispeten basittir. Sıralanması gereken tüm verileri ekledikten sonra, sıralama uygulamak istediğiniz tüm hücreleri vurgulayın ve şu adımları izleyin: Şeridin Veri sekmesindeki Özel Sıralama simgesine tıklayın. Açılır pencerede, “Sıralama ölçütü” açılır listesinde alfabetik hale getirmek istediğiniz metnin bulunduğu sütunu seçin […]

Microsoft Excel veya Google Sayfalarındaki Bilgileri Alfabetikleştirme

Microsoft Excel’de, uygulamanın çevrimdışı, masaüstü sürümünü veya bulut tabanlı sürümünü kullanıyor olun, verileri alfabetik olarak sıralamak nispeten basittir. Sıralanması gereken tüm verileri ekledikten sonra, sıralama uygulamak istediğiniz tüm hücreleri vurgulayın ve şu adımları izleyin:

  1. Şeridin Veri sekmesindeki Özel Sıralama simgesine tıklayın.
  2. Açılır pencerede, “Sıralama ölçütü” açılır listesinde alfabetik hale getirmek istediğiniz metnin bulunduğu sütunu seçin ve sıralama düzenini seçin.
  3. Verileri sıralamak için hangi sütunu kullanmak istediğinizi ve nasıl sıralamak istediğinizi tanımladıktan sonra, hücreleri sıralamak için “Tamam”ı tıklayın.

Hücrelerin tümünün tutarlı biçimlendirmeye sahip olması ve dağınık boşluk olmaması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Bu, kullanmanız gerekebileceği anlamına gelir. KESME işlevi tüm hücrelerde önde gelen boşluklardan kurtulmak ve devam etmeden önce sayıları metin olarak biçimlendirmek için. Sayıları metin olarak biçimlendirmek için hücreleri vurgulayın, sağ tıklayın, ardından Sayı biçimi’ni tıklayın ve açılır pencerede Metin’i seçin. Açılır pencereyi kapatmak için Tamam’ı tıklayın. Hücrelerinizi alfabetik olarak sıraladıktan sonra, gerekirse verileri sayı olarak yeniden biçimlendirebilirsiniz.

Teknory