Microsoft, YouTube benzeri bir video telif hakkı belirleme uygulaması üzerinde çalışıyor

Microsoft, videolar için YouTube benzeri yeni bir araç üzerinde çalışıyor gibi görünüyor. teknoloji devi, kısa süre önce başvurusu yapılan bir patentte, kullanıcıların telif hakkıyla korunan materyal içeren videoları tanımlamak için Shazam gibi kullanabileceği bir ürünü tanımlıyor. Tespit edildiği gibi Windows RaporuMicrosoft, YouTube’un Copyright Match Tool’a benzer şekilde çalışan bir uygulama üzerinde çalışıyor olabilir. Bu, telif […]

Microsoft, YouTube benzeri bir video telif hakkı belirleme uygulaması üzerinde çalışıyor

Microsoft, videolar için YouTube benzeri yeni bir araç üzerinde çalışıyor gibi görünüyor. teknoloji devi, kısa süre önce başvurusu yapılan bir patentte, kullanıcıların telif hakkıyla korunan materyal içeren videoları tanımlamak için Shazam gibi kullanabileceği bir ürünü tanımlıyor.

Tespit edildiği gibi Windows RaporuMicrosoft, YouTube’un Copyright Match Tool’a benzer şekilde çalışan bir uygulama üzerinde çalışıyor olabilir. Bu, telif hakkıyla korunan video içeriğinin yetkisiz kullanımını otomatik olarak tespit edebileceği anlamına gelir. Uygulamanın amacı içerik oluşturuculara ve yayın şirketlerine bu yetkisiz materyali bulmanın bir yolunu sunmaktır.

Uygulamayı kullanmak için kullanıcının bir “hedef video” ve bir “referans video” göndermesi yeterlidir. Araç, buradan iki videoyu karşılaştırarak hedef videonun olup olmadığını kontrol eder:

  • Referans videonun tüm çekimleri var.
  • Referans videoda da bulunan çekim gruplarını içerir.
  • Referans videoyla aynı sırada olan çekimler var.

Ancak görünen o ki, uygulamanın çalışması için kullanıcıların hem hedef videoya hem de referans videoya sahip olması gerekmeyecek. Bu durumda uygulama, mevcut veritabanına kıyasla sahip olduğu bilgilerle çalışacaktır. Patentte açıklandığı gibi:

Hedef video ve/veya referans video, kullanıcı tarafından veya programlı olarak seçilebilir. Belirli bir örnekte, hedef video bir kullanıcı tarafından seçilir ve burada referans video programlı olarak seçilir.

Bildirildiğine göre uygulama, mevcut video veritabanını oluşturmak için Google, Bing ve diğer arama motorlarına güvenecek.

Şu anda Microsoft’un bu aracı nasıl kullanmayı planladığı bilinmiyor, ancak kuruluş bunun bağımsız bir uygulama haline gelebileceğini veya başka bir Microsoft ürününde yer alabileceğini öne sürüyor. Gelecekte Microsoft Copilot için bir eklenti haline gelme ihtimali var. Ancak diğer patentler gibi aracın da kamuya açıklanacağının garantisi yok.

Microsoft, YouTube benzeri bir video telif hakkı belirleme uygulaması üzerinde çalışıyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow