Musk, Twitter’ı satın aldıktan bir yıl sonra: Trafik ve gelir genel olarak azaldı

27 Ekim 2023: Kesinlikle bir yıl Elon Musk Twitter’ı devraldıktan sonra. Çok şey değişti. Öncelikle platformun adı artık Twitter bile değil. Musk ismi “X” olarak değiştirdi. Mashable’dan Chris Taylor az önce bir parça yayınladım Musk’ın şirketin gidişatını değiştiren en büyük kararlarından bazılarına bakıyoruz. Ancak bu yazıda kesinlikle rakamlara ve Musk’un kararlarının şaşırtıcı etkilerine odaklanacağız ve […]

Musk, Twitter’ı satın aldıktan bir yıl sonra: Trafik ve gelir genel olarak azaldı

27 Ekim 2023: Kesinlikle bir yıl Elon Musk Twitter’ı devraldıktan sonra.

Çok şey değişti. Öncelikle platformun adı artık Twitter bile değil. Musk ismi “X” olarak değiştirdi. Mashable’dan Chris Taylor az önce bir parça yayınladım Musk’ın şirketin gidişatını değiştiren en büyük kararlarından bazılarına bakıyoruz.

Ancak bu yazıda kesinlikle rakamlara ve Musk’un kararlarının şaşırtıcı etkilerine odaklanacağız ve bu pek de iyi görünmüyor.

X’in düşen metriklerinden en çarpıcı olanı, şirketin tarihsel olarak büyüme sinyali vermek için odaklandığı bir rakam olan günlük aktif kullanıcı sayısıdır. Kasım 2022’de, satın alınmasından yaklaşık bir ay sonra Musk övünmek Platformun, devralınmasından önceki günlük 254 milyondan fazla aktif kullanıcısının, bir ay sonra yaklaşık 260 milyona ulaştığını söyledi.

Ancak geçen ay bir teknoloji konferansında yapılan röportajda X CEO’su Linda Yaccarino Paylaşıldı Platformun şu anda ayda 245 milyon günlük aktif kullanıcısı var, bu da yaklaşık yüzde 3,7’lik bir kayıp.

X’ten gelen yeni veriler kasvetli bir tablo çiziyor

İçinde bir dizi slayt Musk’un geçen Kasım ayında yayınladığı gönderide “yeni kullanıcı kayıtları” ve “aktif dakikalar” gibi diğer platform ölçümlerinin tanıtımını yaptı. Slayda göre, o zamanlar hâlâ Twitter olarak bilinen platform, günde ortalama iki milyon yeni kullanıcı kaydı alıyordu. Ayrıca Musk, kullanıcıların platformda sekiz milyar aktif dakika harcadığını iddia etti.

Ancak yeni bir durumda Blog yazısı Yaccarino’nun Musk’un devralımının birinci yıl dönümü anısına yaptığı açıklamalarda şirketin verileri bu ölçümlerde de düşüşler olduğunu gösteriyor. Gönderiye göre günlük yeni kayıt sayısı 1,5 milyon seviyesindeyken platformda geçirilen aktif dakika sayısı 7,8 milyara düştü. Bu, günlük 500.000 kayıt ve 200 milyon aktif dakikadan oluşan bir düşüş anlamına geliyor.

Mobil analiz firması Sensor Tower’ın verilerini kullanan Wall Street Dergisi Ayrıca kurmak X’in geçtiğimiz yıl günlük aktif mobil kullanıcı sayısında kayıp yaşayan tek büyük sosyal medya platformu olduğu belirtiliyor. Son 11 ayda kullanım yüzde 16 oranında düştü.

Üstelik X’in mobil uygulamalarına gelince indirmeler de azaldı. Ancak buradaki genel tablo çok daha ilginç bir hikaye. Musk’un devralınması, X’in mobil uygulamasının indirilmesinde, satın alma öncesiyle karşılaştırıldığında art arda üç çeyrek boyunca bir artış sağladı. Bununla birlikte, Musk’un Twitter’ın adını Twitter’dan X’e değiştirdiği dönemi de içeren son çeyrekte, mobil uygulama indirmeleri büyük ölçüde yüzde 38 azaldı; bu, platformun 2019’dan bu yana en düşük uygulama indirme rakamlarıydı.

Üstelik bu sadece mobil cihazlarda yaşanan bir düşüş de değil. Web analitiği firmasına göre BenzerWebX’in web sitesine gelen trafik geçen yıla göre yüzde 14 azaldı.

Reklam geliri de iyi görünmüyor

Ancak bu rakamların hiçbiri X’in reklam gelirindeki düşüşle kıyaslanamaz. Musk, liderliğinin ilk günlerinden beri reklamcıları ortalıkta tutmakta zorlanıyordu. Dümendeki ilk haftalarında, yarım Şirketin en büyük reklamverenlerinden biri, Musk’un içerik denetleme kararları ve şüpheli maskaralıkları nedeniyle platformda reklam yayınlamayı durdurdu. A rapor Reuters’ten bu ayın başlarında yapılan bir araştırma, Musk’un şirketindeki reklam gelirinin, devralınmasından bu yana her ay azaldığını tespit etti. Ağustos ayında sona eren 10 aylık dönemde Twitter’ın genel geliri yüzde 60 oranında ciddi bir düşüş yaşadı.

Şirketin büyüdüğü metriklerden biri de X Premium aboneleriydi. Ancak, bu kadar pembe bir tablo çizmeyen daha fazlası da var. Elon Musk platformu devraldığında, o zamanlar Twitter Blue olarak bilinen abonelik hizmeti aslında şirketin odak noktası değildi. Daha çok bir deney gibi ele alındı ​​ve on binlerce ödeme yapan kullanıcısı vardı. Bugün, Musk ve şirketin milyarlarca dolarlık reklam geliri kaybını telafi etmek için X Premium’a bağımlı olduğu bir ortamda, üçüncü taraf tahminleri bunun yanına bile yaklaşılamayacağını söylüyor.

Ağustos ayında Mashable rapor edildi X Premium aboneliklerini izleyen bağımsız bir araştırmacı olan Travis Brown tarafından toplanan verilere dayanarak, abone sayısının bir milyonun biraz altında olduğunu tespit etti. Bugün şirkete ayda 8 dolar ödeyen toplam 1 milyon civarında X Premium abonesinin olması muhtemel görünüyor. Ancak bu toplamlar, X’in ayrılan reklamverenlerden telafi etmesi gereken milyarlarca dolardan çok uzak. Geçen yıl X ile aynı zamanlarda kendi ücretli abonelik hizmetini de başlatan sosyal medya rakibi Snapchat ile karşılaştırıldığında Musk’ın platformu pek iyi görünmüyor. Snapchat kısa süre önce, yaklaşık 12 ay içinde abonelik hizmetine 5 milyon ödeme yapan kullanıcıyı kaydettirdiğini duyurdu.

X için işler pek iyi görünmese de, hâlâ yolunda gidiyor. Şimdilik. Musk şirkete 44 milyar dolar ödedi ve fazlasıyla fazla ödedi. Ayrıca şirketin nakit akışının henüz pozitif hale gelmediğini de defalarca paylaştı. Ve yatırımcılar bir noktada bir çeşit yatırım getirisi görecekler. Musk’un X’i daha ne kadar yoluna devam edebilir? Muhtemelen yakında öğreneceğiz.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow