NASA’nın Diğer Dünyalar İçin Donanım Tasarlamak İçin Yapay Zekayı Kullandığı Devrimci Yol

Uzaya bir şeyler koymak NASA’nın ekmek kapısıdır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, aynı zamanda inanılmaz derecede pahalı bir işletme. Bunların çoğunun kilo ile ilgisi var. Bir şey ne kadar ağırsa, onu Dünya yüzeyinden çıkarmak için o kadar fazla yakıt gerekir. Tabii ki, yakıtın da ağırlığı vardır, bu nedenle daha fazla yakıt eklemek, yeni eklenen yakıtı kaldırmak […]

NASA’nın Diğer Dünyalar İçin Donanım Tasarlamak İçin Yapay Zekayı Kullandığı Devrimci Yol

Uzaya bir şeyler koymak NASA’nın ekmek kapısıdır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, aynı zamanda inanılmaz derecede pahalı bir işletme. Bunların çoğunun kilo ile ilgisi var. Bir şey ne kadar ağırsa, onu Dünya yüzeyinden çıkarmak için o kadar fazla yakıt gerekir. Tabii ki, yakıtın da ağırlığı vardır, bu nedenle daha fazla yakıt eklemek, yeni eklenen yakıtı kaldırmak için daha da fazla yakıt eklemeyi gerektirir. Açıkçası, yorucu. Bu nedenle, Dünya yörüngesine fırlatılan her bir kiloluk yük için yaklaşık 10.000 $’a mal olur (aracılığıyla NASA).

Bunun NASA’nın yapay zeka tasarımı bileşenleriyle ne ilgisi var? Daha geleneksel bir tasarım sürecinden geçen bileşenlerle karşılaştırıldığında, gelişmiş yapılar “ağırlığın üçte ikisine kadar tasarruf sağlıyor”. NASA. Bu, iki farklı şekilde temettü ödeyebilir. İlk olarak, yükün toplam ağırlığı – her bir onsun önemli olduğu – azaltılarak gerçek dolara çevrilebilir. İkincisi, yapısal donanımdan elde edilen ağırlık tasarrufu, faydalı yüke daha fazla bilimsel ekipman eklemek için kullanılabilir, bu da fonların daha verimli kullanılması anlamına gelir. NASA, tüm bunlar yeterli değilse, gelişmiş yapıların stres yükünü on kat azalttığını belirtiyor.

Tabii ki, bu sadece başlangıç. NASA, bu teknolojinin sonunda Ay tozu veya Mars kumu gibi yerel malzemelerden donanım üretecek olan gelecekteki 3D baskı teknikleriyle birleşeceğini öngörüyor. Ancak NASA’nın her yıl binlerce benzersiz ve kritik bileşene ihtiyaç duyduğunu düşünürsek, bu teknolojinin hala burada, Dünya’da yapacak çok işi var.

Teknory