Notion’da Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir

Notion not alma uygulamasını kullanıyorsanız Karanlık mod ayarını etkinleştirmek isteyebilirsiniz. Bilgisayardan yayılan ışığı azaltmak, göz yorgunluğuyla mücadele etmek, uygulamayı görsel olarak hoş hale getirmek veya pil ömrünü uzatmak olsun, insanların Karanlık modu tercih etmesinin birçok nedeni vardır. Bu makale size Notion’daki Karanlık mod hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacaktır. PC’de Notion Karanlık Modu Cihazlarınızla farklı […]

Notion’da Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir

Notion not alma uygulamasını kullanıyorsanız Karanlık mod ayarını etkinleştirmek isteyebilirsiniz. Bilgisayardan yayılan ışığı azaltmak, göz yorgunluğuyla mücadele etmek, uygulamayı görsel olarak hoş hale getirmek veya pil ömrünü uzatmak olsun, insanların Karanlık modu tercih etmesinin birçok nedeni vardır.

Bu makale size Notion’daki Karanlık mod hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacaktır.

PC’de Notion Karanlık Modu

Cihazlarınızla farklı seçeneklere sahip olmak ve ayarlarınızı kurma ve özelleştirme şekliniz her zaman güzeldir. İster uygulamayı ister tarayıcı sürümünü kullanıyor olun, bilgisayarınız için “Karanlık modu” açmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ekranın sol tarafındaki “Ayarlar ve Üyeler” seçeneğine tıklayın.
 2. Yeni pencerede, “Bildirimlerim ve Ayarlarım” ı tıklayın.
 3. Açılır menüden “Koyu” seçeneğini seçin.

Diğer seçenekleri fark edeceksiniz:

 • Sistem ayarı: bu, sistem görünüm ayarını taklit eder.
 • Işık: bu, varsayılan ışık modunu etkinleştirir.
 • Karanlık: bu seçenek Karanlık modu etkinleştirir.

Seçenekleri ışık veya sistem ayarları olarak değiştirerek karanlık modu kapatın.

Ayarlara gitmeden Karanlık modu açmak veya kapatmak için CMD/Ctrl + Shift + L kısayolunu da kullanabilirsiniz. Bu yalnızca özel uygulamada çalışır.

Mobilde Karanlık Mod Notion

Mobil uygulamanızda Karanlık modu açmak istiyorsanız işlem biraz farklıdır. Bir Android telefonunuz varsa, yapmanız gerekenler:

 1. Ekranın sağ üst köşesindeki “…” düğmesine dokunun.
 2. “Ayarlar” düğmesine basın. “Görünüm” bölümünü görene kadar aşağı kaydırın.
 3. Karanlık modu görüntülemek için açılır menüyü kullanarak “Koyu” öğesini seçin.

Karanlık modu seçerseniz, seçimin tüm çalışma alanları için geçerli olduğunu unutmayın.

iOS kullanıyorsanız, aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

 1. Üstteki üç noktaya (“…”) dokunun. Bu, ayarlar menüsünü açacaktır.
 2. Ayarlara git.”
 3. “Görünüm” altındaki açılır menüye basın.
 4. “Koyu” öğesini seçin, uygulamanız Karanlık moda ayarlanacaktır.

Bu kadar basit! Artık iOS veya Android cihazınızda Karanlık modu kullanabilirsiniz.

Karanlık Modun Olası Gerilemeleri

Karanlık modu kullanmayla ilişkili dezavantajlar veya olası aksaklıklar olup olmadığını merak ettiğinizi varsayalım. Bu durumda, bu bir görüş meselesidir.

Bazıları Koyu renklerin üzüntü, mutsuzluk gibi olumsuz duygular uyandırdığını düşünebilir ve bu nedenle kullanmayabilir.

Birçok kullanıcı, göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olabileceği için Karanlık modu tercih eder, ancak bazı durumlarda Karanlık mod, göz yorgunluğunu hiç azaltmayabilir. Örneğin, çok iyi aydınlatılmış koşullarda, aydınlık veya Karanlık modu kullanmanız fark etmez.

Özellikle kullandığınız cihaz LCD ekranlı eski bir model ise pil ömrünün uzamaması da mümkündür.

Sonuç olarak ister açık ister koyu modu kullanın, hangisini beğeneceğinize karar vermek sizin tercihinizdir.

Deneyin ve neyi tercih ettiğinizi görün.

Notion Karanlık Modu için Ek Seçenekler

Varsayılan Notion Dark modu tam size göre değilse (belki kenar çubuğu rengini sevmiyorsunuz), Dark ve Light dışında başka bir seçenek daha var. Notion’ın temalarını değiştirmenize izin veren bir üçüncü taraf uygulama entegrasyonunu indirerek özel bir Notion teması kullanabilirsiniz.

Böyle bir örnek, kavram geliştirici. Bu eklenti ile, Açık ve Koyu modların başvurduğu varsayılan parametreleri değiştirerek Notion çalışma alanlarınızın görünümünü özelleştirebilirsiniz. Ayrıca, yalnızca uygulamanın görünümünü iyileştirmek yerine iş akışınızı kolaylaştıracak başka modlara da sahiptir.

Bu, sahip olabileceğiniz seçeneklerin sayısını değiştirmese de (herhangi bir çalışma alanı için yalnızca Açık ve Koyu mod arasında geçiş yapabileceksiniz), Notion arayüzünüzü görüntülemek için kullanılan gerçek renkler ve yazı tipleri tamamen özelleştirilebilir.

Bu, kenar çubuğunda kullanılan gri tonlar yerine, canlılık ve heyecan katan Karanlık modu veren renkli veya zıt bir renk koyabileceğiniz anlamına gelir.

Notion özelleştirmesiyle uğraşmak eğlenceli olsa da, bunun nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılar bu makalenin sınırlarını aşıyor. Ayrıca, Notion politikalarının, üçüncü taraf uygulamalarının uygulama içinde ne kadar işlevselliğe sahip olabileceğine veya yasal olup olmadığına göre değişebileceğini unutmayın.

SSS

Notion Dark modu nerede kullanılabilir?

Notion’ın Karanlık mod seçeneği platformdan bağımsızdır. Bu nedenle, Mac, Windows, Android ve iOS için Notion’ın yanı sıra tarayıcı aracılığıyla Karanlık modu açmak mümkündür.

Notion için Karanlık mod kısayolu nedir?

Ctrl (veya CMD) + Shift + L kısayoluyla Karanlık modu açabilir veya kapatabilirsiniz. Bu kısayol yalnızca özel PC uygulamasında çalışır, bu nedenle tarayıcı için mevcut değildir. Mobil uygulamalar için kısayol yoktur.

Notion’ın Karanlık mod renk kodları nelerdir?

Notion’a göre Karanlık mod için onaltılık renk kodları ana pencere için #2F3438, kenar çubuğu için #373C3F ve vurgulu öğe için #3F4448’dir. Notion Dark modu kaplamaları oluşturmak istiyorsanız, bunları temel olarak kullanabilir ve oradan gidebilirsiniz.

Notion’ın temel mod renk kodları nelerdir?

Notion, normal (Light) modundayken ana pencere için #FFFFFF (saf beyaz) ve kenar çubuğu için #F7F6F3 renk kodunu kullanır.

Aydınlık Moddan Koyu Mod’a Geçiş

İşlem, Notion’ın görünümünü Karanlık moda değiştirmek nispeten kolaydır. Bilgisayarınızdaki veya mobil uygulamanızdaki ayarlar aracılığıyla değişikliklerde gezinebilirsiniz. Tarayıcınızı kullanıyorsanız, menü öğeleri sekmesinde modu değiştirebilirsiniz. İşlem, normal moda geri dönerseniz aynı derecede basittir. Ancak potansiyel faydaları ve popülaritesi göz önüne alındığında, uzun vadede Karanlık moda bağlı kalabilirsiniz.

Notion’da hiç Karanlık moda geçtiniz mi? Eğer öyleyse, bu makalede belirtilen ipuçlarından veya püf noktalarından herhangi birini kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory