Nükleer Bomba Taşımak İçin Tasarlanan 4.800 Beygir Gücündeki İnanılmaz Uçak

Boeing’e göre AJ Savage, ilk kaleme alındığı 1946’da nükleer yük taşımak üzere tasarlanmış ilk bombardıman uçağı olma özelliğini taşıyor. İlk uçuşu 1948’e kadar değildi. AJ Savage’ın asıl işlevi bu değildi. olağan dışı. Atom silahları taşıyabilen uçak gemisi tabanlı bir orta bombardıman uçağıydı. Gerçek infaz, gelenekselden daha az hale geldiği yerdi. Yeni başlayanlar için, sadece bir […]

Nükleer Bomba Taşımak İçin Tasarlanan 4.800 Beygir Gücündeki İnanılmaz Uçak

Boeing’e göre AJ Savage, ilk kaleme alındığı 1946’da nükleer yük taşımak üzere tasarlanmış ilk bombardıman uçağı olma özelliğini taşıyor. İlk uçuşu 1948’e kadar değildi. AJ Savage’ın asıl işlevi bu değildi. olağan dışı. Atom silahları taşıyabilen uçak gemisi tabanlı bir orta bombardıman uçağıydı. Gerçek infaz, gelenekselden daha az hale geldiği yerdi. Yeni başlayanlar için, sadece bir pervaneli uçak ya da sadece bir jet değildi. Kanatlarda iki geleneksel piston tahrikli pervane ve tahrik için kuyrukta bir turbojet kullandı. Pervaneyle çalışan uçakların modası hızla geçse de, destekleri sürmek için kullanılan iki motor gevşek değildi. Savage, toplam 4.800 beygir gücü üreten iki Pratt ve Whitney R-2800-44W radyal motorla donatıldı. Allison turbojet, 4.600 libre itme gücü üreterek işleri yoluna koydu. Uçağın saatte 471 mil azami hızı vardı.

Uçak hiçbir zaman büyük bir başarı olmadı ve uçaklardan sadece 140 tanesi üretildi. Büyüklüğü ve göreceli güvenilmezliği nedeniyle uçak gemisi mürettebatı arasında popüler olmadığı bildirildi. Bir bombardıman uçağı olmasının yanı sıra, Savage aynı zamanda bir foto keşif uçağı ve hava indirme tankeri olarak da görev yaptı, ancak sonunda, ilk uçuştan yaklaşık 12 yıl sonra, 1960 yılında emekliye ayrıldı.

Teknory