Özellikler, sürüm programı ve daha fazlası

TL;DR Xiaomi, MIUI 14 özelliklerini, çıkış tarihini ve uygun cihazları duyurdu. Güncellenen yazılım, Xiaomi telefonları için yeni tasarım, güvenlik ve sistem optimizasyonu özellikleri getiriyor. Xiaomi nihayet yeni Android cildi – MIUI 14 – resmi yaptı. Şirket, Pazar günü amiral gemisi Xiaomi 13 serisinin lansmanının yanı sıra MIUI 14 ile gelen yeni özellikleri duyurdu. Yeni başlayanlar […]

Özellikler, sürüm programı ve daha fazlası

TL;DR

  • Xiaomi, MIUI 14 özelliklerini, çıkış tarihini ve uygun cihazları duyurdu.
  • Güncellenen yazılım, Xiaomi telefonları için yeni tasarım, güvenlik ve sistem optimizasyonu özellikleri getiriyor.

Xiaomi nihayet yeni Android cildi – MIUI 14 – resmi yaptı. Şirket, Pazar günü amiral gemisi Xiaomi 13 serisinin lansmanının yanı sıra MIUI 14 ile gelen yeni özellikleri duyurdu.

Yeni başlayanlar için, güncellenmiş MIUI platformu, sistem alanı optimizasyonuna ve daha hızlı işlemlere odaklanmıştır. Xiaomi, MIUI 14’ün kaldırılamaz sistem uygulamalarını sekize indirdiğini söylüyor. Bu, 1,5 GB daha az sistem alanı kaplar. Yazılım ayrıca sistem belleği tüketimini azaltır ve üçüncü taraf uygulamalarının daha hızlı ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için optimizasyonlar sunar.

Ek olarak, MIUI 14, Xiaomi telefonlarına küçük görsel değişiklikler getiriyor. Kullanıcılar dört farklı simge boyutu seçebilir ve ana ekranı daha ilginç hale getirmek için kedi avatarları ve daha fazlası gibi etkileşimli “sevimli şeyler” ekleyebilir. MIUI 14 ayrıca sisteme yeni widget’lar, özelleştirilebilir klasörler ve diğer tasarım ince ayarları sunar.

MIUI 14 kullanıcı arayüzü

Gizlilik cephesinde MIUI 14, etkinliklerinizi daha gizli tutmak için cihaz üzerindeki işlemleri geliştirir. Xiaomi, yeni işletim sisteminin, görüntü tanıma, fotoğraflardan metin çıkarma, görüntülü aramalar için altyazılar, kayıt ve çeviri ve daha fazlası dahil olmak üzere 30’dan fazla sistem senaryosunu kapsayan tamamen yerel bilgi işleme dayanacağını iddia ediyor.

Başka bir büyük güncelleme, XiaoAi AI Assistant sürüm 6.0 biçiminde geliyor. Özellikle Çinli kullanıcılara hitap eden, kullanıcı alışkanlıklarını öğrenen ve aktif olarak ödeme ve ulaşım kodlarına kısayollar sağlayan yeni bir öneri işlevine sahiptir. Ayrıca planlama, akıllı ev, seyahat ve daha fazlası için çok işlevli hatırlatıcılar sunar.

MIUI 14 sürüm programı

Xiaomi MIUI 14 ilk toplu sürüm programı

Xiaomi, MIUI 14 için resmi bir sürüm programı yayınladı. Bu program, Çin’deki Xiaomi cihazları için geçerlidir, bu nedenle, yeni yazılımı Xiaomi telefonlarınızda ne zaman bekleyeceğinizi bilmek için küresel bir sürüm listesini beklemeniz gerekecek. Her neyse, Xiaomi önce en yeni cihazlarını güncelleme eğilimindedir, bu nedenle şirketin küresel olarak telefonları için benzer bir program izlemesini bekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, yukarıdaki resimde bahsedilen Xiaomi telefonlarının ilk partisi Ocak 2023’ten itibaren MIUI 14’ü almaya başlayacak. Listede yer alan ve dünya çapında da mevcut olan bazı önemli cihazlar arasında Xiaomi 12 serisi telefonlar yer alıyor. Listedeki diğer cihazlar, dünya çapında Poco cihazları olarak piyasaya sürülen bazı Redmi K50 serisi telefonları içerir.

Özellikler, sürüm programı ve daha fazlası

Teknory