OpenAI draması, yönetim kurulunun kovulan CEO’yu geri getirmek için yaptığı görüşmelerde devam ediyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR OpenAI, 17 Kasım’da CEO Sam Altman’ı kovdu. OpenAI yönetim kurulunun Altman ile CEO olarak geri dönmek için görüştüğü bildiriliyor. Altman geri dönme konusunda “kararsız”. OpenAI son 48 saat içinde bir tür inişli çıkışlı durumdaydı. Cuma günü Open AI, CEO Sam Altman’ı kovduğunu duyurdu. Duyuru sonrasında yaşanan büyük çalkantıların ardından, […]

OpenAI draması, yönetim kurulunun kovulan CEO’yu geri getirmek için yaptığı görüşmelerde devam ediyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • OpenAI, 17 Kasım’da CEO Sam Altman’ı kovdu.
  • OpenAI yönetim kurulunun Altman ile CEO olarak geri dönmek için görüştüğü bildiriliyor.
  • Altman geri dönme konusunda “kararsız”.

OpenAI son 48 saat içinde bir tür inişli çıkışlı durumdaydı. Cuma günü Open AI, CEO Sam Altman’ı kovduğunu duyurdu. Duyuru sonrasında yaşanan büyük çalkantıların ardından, onu görevden alan yönetim kurulu şimdi onu geri getirmek için görüşmelerde bulunuyor.

Buna göre SınırKonuya yakın birçok kaynak, OpenAI yönetim kurulunun Altman ile CEO olarak geri dönmek için görüşmelerde bulunduğunu söylüyor. Ancak Altman’ın şirkete geri dönme konusunda “kararsız” olduğu ve yönetimde önemli değişiklikler istediği bildiriliyor.

ChatGPT’nin yaratıcısı, Altman’ı görevden alma yönündeki ilk kararın, Altman’ın “iletişimlerinde tutarlı bir şekilde samimi olmadığını” tespit eden “tartışmalı bir inceleme sürecinden” sonra geldiğini belirtti. Şirket, Altman’ın dürüstlükten yoksun olmasının “sorumluluklarını yerine getirme yeteneğini engellediğini” söyledi.

Altman’ın kovulmasından kısa bir süre sonra, kurucu ortak ve başkan Greg Brockman, X’te (eski adıyla Twitter) haber nedeniyle işi bıraktığını açıkladı. Onu aynı zamanda çok sayıda kıdemli araştırmacı da takip etti. Birkaç saat sonra Brockman, kendisinin ve Altman’ın yönetim kurulu üyesi, kurucu ortak ve baş bilim insanı Ilya Sutskever tarafından yönetim kurulundan çıkarıldıklarının bildirildiğini paylaştı.

Altman’a yakın kaynaklara göre yönetim kurulu prensipte istifa etmeyi ve Altman ile Brockman’ın geri dönmesine izin vermeyi kabul etmiş olabilir. Ancak yayın, yönetim kurulunun, bir dizi OpenAI çalışanının yürümeye hazır olduğu saat 17.00 PT son tarihini kaçırdığını söylüyor.

OpenAI araştırmacılarının lideri ve Altman ile Brockman’a görevden alınmalarını bildiren kişi Sutskever’in, Altman’ın beklenmedik kovulmasında büyük rol oynadığı bildirildi. Bloomberg Ve Bilgi AI güvenliği ve gelişim hızıyla ilgili şirket içi anlaşmazlıkların bu hareketin arkasındaki motivasyon faktörü olabileceğini bildirdiler.

OpenAI draması, yönetim kurulunun kovulan CEO’yu geri getirmek için yaptığı görüşmelerde devam ediyor

Teknory