OpenAI politikalarından askeri ve savaş yasaklarını kaldırıyor

OpenAI, yapay zekanın askeri potansiyelini ortaya çıkarmanın yolunu açıyor olabilir. İlk olarak rapor edilen the Tutmak 12 Ocak’ta yapılan yeni bir şirket politikası değişikliği, “silah geliştirme” ve “askeri ve savaş” gibi spesifik örnekler de dahil olmak üzere “yüksek fiziksel zarar riski taşıyan faaliyetleri” yasaklayan önceki ifadeyi tamamen kaldırdı. 10 Ocak itibarıyla OpenAI’nin kullanım kuralları artık […]

OpenAI politikalarından askeri ve savaş yasaklarını kaldırıyor

OpenAI, yapay zekanın askeri potansiyelini ortaya çıkarmanın yolunu açıyor olabilir.

İlk olarak rapor edilen the Tutmak 12 Ocak’ta yapılan yeni bir şirket politikası değişikliği, “silah geliştirme” ve “askeri ve savaş” gibi spesifik örnekler de dahil olmak üzere “yüksek fiziksel zarar riski taşıyan faaliyetleri” yasaklayan önceki ifadeyi tamamen kaldırdı.

10 Ocak itibarıyla OpenAI’nin kullanım kuralları artık mevcut dilde kullanıcıları zararı önlemekle yükümlü kılan “askeri ve savaş” kullanımlarına ilişkin bir yasak içermiyor. Politika artık yalnızca Büyük Dil Modelleri (LLM’ler) gibi OpenAI teknolojisinin “silah geliştirmek veya kullanmak” için kullanılmasının yasaklandığını belirtiyor.

AYRICA BAKINIZ:

Tavşan R1 Yapay Zeka Asistanı nedir ve neden herkes bunun için deliriyor?

Politika düzenlemesine ilişkin daha sonraki raporlar, acil bir duruma işaret etti. kazançlı ortaklık olasılığı OpenAI ile idari veya istihbarat operasyonlarında üretken yapay zekayı kullanmak isteyen savunma departmanları arasında.

Kasım 2023’te ABD Savunma Bakanlığı bir yayın yayınladı. ifade Ülkenin, Şubat 2023’te Amerika öncülüğünde açıklanan “en iyi uygulamalar”dan biri olan Yapay Zeka ve Özerkliğin Sorumlu Askeri Kullanımına İlişkin Uluslararası Siyasi Bildirgesi’ni onaylamasına atıfta bulunarak, “yapay zeka ve otonom sistemlerin sorumlu askeri kullanımını” teşvik etme misyonuyla hareket ediyor. Yapay zekanın askeri yeteneklerinin gelişimini izlemek ve yönlendirmek için geliştirildi.

“Askeri yapay zeka yetenekleri yalnızca silahları değil aynı zamanda savaş alanından toplantı odasına kadar her seviyedeki savunma liderlerinin daha iyi ve daha zamanında kararlar almasına yardımcı olan karar destek sistemlerini ve finans, maaş bordrosu ve muhasebeden işe alıma kadar her şeyle ilgili sistemleri içerir. Açıklamada, “istihbarat, gözetleme ve keşif verilerinin toplanması ve birleştirilmesi için personelin tutulması, tutulması ve terfi ettirilmesi” ifadesine yer verildi.

Yapay zeka halihazırda Amerikan ordusu tarafından kullanılıyor. Rusya-Ukrayna savaşı ve yapay zeka destekli otonom askeri araçların geliştirilmesi. Başka yerlerde yapay zeka, İsrail kuvvetleri tarafından hedeflerin yerini belirlemek ve bildirildiğine göre Gazze’ye yönelik saldırılarda “insan kayıplarını azaltmak” için kullanılan “İncil” olarak bilinen bir yapay zeka sistemi de dahil olmak üzere askeri istihbarat ve hedefleme sistemlerine dahil edildi.

Yapay zeka gözlemcileri ve aktivistleri, yapay zeka teknolojilerinin giderek artan oranda teknolojiye dahil edilmesiyle ilgili endişelerini sürekli olarak dile getiriyorlar. hem siber çatışma hem de savaşuzun zamandır dikkat çeken yapay zeka sistemi önyargılarına ek olarak silahlı çatışmaların tırmanmasından korkuyor.

‘ye yapılan açıklamada TutmakOpenAI sözcüsü Niko Felix, değişikliğin şirketin yönergelerini kolaylaştırmayı amaçladığını açıkladı: “Hem hatırlanması hem de uygulanması kolay bir dizi evrensel ilke oluşturmayı hedefledik, özellikle de araçlarımız artık global olarak günlük kullanıcılar tarafından da kullanıldığı için GPT’ler oluşturun. ‘Başkalarına zarar vermeyin’ gibi bir prensip geniş kapsamlıdır ancak kolayca kavranabilir ve birçok bağlamda geçerlidir. Ayrıca, açık örnekler olarak özellikle silahları ve başkalarının yaralanmasını gösterdik.”

OpenAI, kullanım politikalarını benzer şekilde basit bir nakaratla tanıtıyor: “Araçlarımızın güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanılmasını ve aynı zamanda onları nasıl kullandığınız üzerindeki kontrolünüzü en üst düzeye çıkarmayı hedefliyoruz.”

Konular
Yapay Zeka OpenAI

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow