PayPal Dolandırılırsa Parayı İade Eder mi? Bağlı olmak

Biri sizi PayPal’da dolandırdıysa, paranızı geri almayı deneyebilirsiniz. Belirtilen koşulları karşılamanız durumunda PayPal paranızı iade edecektir. PayPal yardımcı olmazsa bile bankanıza danışabilirsiniz. İnsanlar farklı türlerde PayPal dolandırıcılığıyla karşı karşıyadır. Dolandırıcılık iddianız geçerliyse, PayPal paranızı iade edebilir. Ancak arabuluculuk sürecini PayPal’da başlatmalısınız. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makale, PayPal’ın paranızı nasıl kurtarabileceğini açıklayacaktır. Dolandırılırsanız […]

PayPal Dolandırılırsa Parayı İade Eder mi? Bağlı olmak

Biri sizi PayPal’da dolandırdıysa, paranızı geri almayı deneyebilirsiniz. Belirtilen koşulları karşılamanız durumunda PayPal paranızı iade edecektir. PayPal yardımcı olmazsa bile bankanıza danışabilirsiniz. İnsanlar farklı türlerde PayPal dolandırıcılığıyla karşı karşıyadır. Dolandırıcılık iddianız geçerliyse, PayPal paranızı iade edebilir. Ancak arabuluculuk sürecini PayPal’da başlatmalısınız.

Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makale, PayPal’ın paranızı nasıl kurtarabileceğini açıklayacaktır.

Dolandırılırsanız PayPal’dan Paranızı Nasıl Geri Alırsınız?

PayPal Dolandırıcılıkları çok çeşitlidir ve satıcıları ve alıcıları etkileyebilir. PayPal ile iletişime geçmeden önce, diğer kişinin sizi dolandırmak istediğini doğrulayın. Ardından şu adımları izleyin:

 1. PayPal hesabınızda oturum açın.
 2. Doğrudan “Hesap Özeti” sayfasına gidin.
 3. Şüpheli işlemi seçin ve diğer kişinin parayı talep edip etmediğini kontrol edin.
 4. Ödeme “Beklemede” ise, “İptal” düğmesini ve ardından “Ödemeyi İptal Et” düğmesini tıklayın.

Alıcıları veya satıcıları kandırmak için PayPal’ı kullanan çoğu dolandırıcı, iptal etmenizi önlemek için parayı hızlı bir şekilde talep edecektir. Bu nedenle, bir sonraki seçeneğiniz PayPal’ın Satın Alma Korumasıdır.

PayPal’ın Satın Alma Koruması ile Para İadesi Nasıl Talep Edilir?

Uygun bir ürün satın aldıysanız, PayPal dolandırıcılık iddianıza göre hareket etmelidir. Bunu Satın Alma Koruması programı aracılığıyla yapacaktır. Bir ürün için ödeme yapar ancak ürünü almazsanız, PayPal size geri ödeme yapacaktır. Yine, aldığınız ürün, satıcının reklamda tarif ettiği ürünle aynı değilse, PayPal parayı hesabınıza geri gönderir.

PayPal’ı dahil etmeden paranızı iade edip edemeyeceklerini öğrenmek için satıcıyla iletişime geçin. Onlardan boşuna şüpheleniyor olabilirsiniz. Size yanıt vermeyi reddederlerse bu, PayPal’da bir itirazda bulunmanıza izin verecektir. Ürünü satıcıdan satın aldıktan sonraki 180 gün içinde bir itirazda bulunduğunuzdan emin olun. Bu adımları takip et:

 1. PayPal hesabınızda oturum açın ve Çözüm Merkezi’ne gidin.
 2. “Sorun Bildir”e basın ve hileli olduğunu düşündüğünüz işlemi tanımlayın.
 3. “Devam Et”i tıklayın ve “Yetkisiz Etkinliği Bildirmek İstiyorum”u seçin. Bir anlaşmazlık açmak için basit adımları izleyin.
 4. PayPal, satıcıyla iletişime geçip geri ödemenizi almanız için size 20 gün verir.
 5. Satıcı yanıt vermezse PayPal’ın arabuluculuk yapmasını sağlamak için artık “Yükselt”e tıklayabilirsiniz.
 6. PayPal’ın geri bildirimini bekleyin.

Ters İbraz Yoluyla Paranızı Nasıl Kurtarırsınız?

PayPal Satın Alma Koruması programı paranızı geri almanıza yardımcı olmayabilir. Başarısız olursa, bir sonraki seçeneğiniz ters ibraz kullanmaktır. Bu teknik, ürün için banka hesabınız veya kredi kartınız ile ödeme yaptıysanız işe yarayacaktır. Bankanızı dolandırıcılık hakkında bilgilendirmeniz ve ters ibraz istemeniz yeterli olduğundan, bunu yapmak kolaydır.

Çoğu banka ters ibraz sağlayarak PayPal’ın fonlarını almasına yardımcı olamayan dolandırıcılık kurbanlarına izin verir. PayPal’ın bankanın arabuluculuk süreci üzerinde herhangi bir kontrolü yoktur. Yapabileceği tek şey, bankanız ne yapacağınıza karar verene kadar satıcının hesabındaki parayı dondurmaktır. Dolandırıcıyla işlem yaptıktan sonraki altmış gün içinde bankanızla iletişime geçtiğinizden emin olun.

Ele Geçirilmiş Bir PayPal Hesabından Para İadesi Nasıl Alınır?

Dolandırıcıların PayPal’daki paranıza erişmenin birçok yolu vardır. Sizi dolandırmak için size bir şey satmak zorunda değiller. Bazen bilginiz olmadan PayPal hesabınızı ele geçirirler. Orada para bulurlarsa çalarlar. PayPal ile şu şekilde iletişime geçerseniz parayı iade edebilir:

 1. PayPal hesabınızı açın ve “Çözüm Merkezi”ne gidin.
 2. “Sorun Bildir”e basın.
 3. Hileli işlemi bulun ve “Yetkisiz Etkinliği Bildirmek İstiyorum”a erişmek için “Devam”a tıklayın.
 4. İtirazda bulunmak için basit istemleri izleyin.
 5. PayPal’ın sorunu çözmesini bekleyin.

Bu arada, şifrenizi sıfırlayarak PayPal hesabınızı daha güvenli hale getirin. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama veya 2FA adı verilen başka bir hesap güvenliği katmanı da ekleyebilirsiniz. Paroladan sonra girdiğiniz benzersiz bir kod almanızı sağlar. Dolandırıcı yanıtlarınızı not etmiş olabileceğinden, güvenlik sorularınızı başka bir soruyla değiştirin.

Son olarak, bankanızı ve üç kredi izleme bürosunu arayın. Birisi sizin adınıza borç almaya, büyük miktarda para çekmeye veya kartınızdan çekim yapmaya çalışsa bile, banka bunun hacker olduğunu bilecektir. Son olarak, gelecekte başka bir kazayı önlemek için bir kimlik ve hırsızlık koruma hizmeti kullanın.

En Sık Kullanılan PayPal Dolandırıcılıkları

PayPal’ın Satın Alma Koruması programı sizi birçok farklı dolandırıcılıktan koruyacaktır. Ancak, programdaki bazı politikalara uymazsanız PayPal dolandırıcının tarafını tutabilir. İşte en yaygın üç PayPal dolandırıcılığı.

Avans ödemesi

Ücret dolandırıcılığı olarak da adlandırılan avans ödemesi, küçük bir ödeme gönderirseniz size bir ürün göndermeyi taahhüt eden bir satıcıyı gerektirir. Onlara PayPal ile ödeme yaptıktan sonra, söz verilen ürünü göndermeyecekler. Bazı dolandırıcılar, sizi küçük bir ödeme daha göndermeye ikna etmek için başka bir yalan kullanır. Parayı aldıktan sonra yine ürün göndermiyorlar.

Dolandırıcılar, PayPal’ın size gönderdiği gibi görünen istenmeyen bir mesaj göndermeye geçti. Mesaj, devam eden bir para yatırma işlemini gösterecek ve önce ödemeniz gereken ücreti belirtecektir. Bu nedenle, dolandırıcı, bir bedava ürün karşılığında bu ücreti karşılamanızı isteyecektir.

Bazen dolandırıcı, büyük bir ödül karşılığında bazı güvenlik sorunlarını çözmek için kişisel bilgilerinizi vermenizi ister. PayPal’dan, ödül almak için özel verileri paylaşmanızı veya para göndermenizi isteyen bir e-posta alırsanız, dikkate almayın.

Fazla ödeme

Fazla ödeme dolandırıcılığı bir satıcıyı etkiler. Bunu başlatan alıcıdır. Bu nedenle, alıcı bir ürün için ödeme yaparken fazla nakit gönderecektir. Fazla ödemeli bir PayPal dolandırıcılığı genellikle, ele geçirilmiş bir hesap veya çalıntı bir banka kartıyla bir şeyler satın alan bir bilgisayar korsanını içerir. Satıcıdan farklı bir hesap kullanarak geri ödeme talep ederken bunun bir hata olduğunu varsayarlar.

Dolandırıcı parayı aldıktan sonra ilk işlemi iptal edecektir. Bir süre sonra, ele geçirilen hesabın veya çalınan kartın sahibi Ödeme konusunda bir anlaşmazlık açabilir. Masum bir şekilde bir dolandırıcıya para iadesi gönderen satıcının başı PayPal ile derde girer. Bir alıcı size fiyatınızın üzerinde büyük miktarda para gönderirse, bu bir tehlike işaretidir.

Başka bir kırmızı bayrak, sizden bu parayı farklı bir hesap kullanarak iade etmenizi istemeleridir. Yapılacak doğru şeyler, tüm işlemi iptal etmek ve kişiyi PayPal’a bildirmektir.

Geçersiz Gönderim Adresi

Geçersiz bir gönderim adresi kullanan bir dolandırıcı, PayPal’dan geri ödeme almayı amaçlar. Ödeme yaparken, yaramaz alıcı sahte bir teslimat adresi girecektir. Nakliye şirketi, sağlanan adresi bulamayınca takılıp kalacaktır. Öğeyi teslim edilemez olarak etiketleyecek ve alıcıdan geçerli bir gönderim adresi paylaşmasını isteyecektir.

Alıcı, yeni bir gönderim adresi gönderecek ve geri ödeme talep ederek PayPal’a itirazda bulunacaktır. İade talebinde bulunmalarının nedeni, sipariş ettikleri ürünü alamamış olmalarıdır. Satıcılar, gönderim adresinin var olduğunu doğrulamadan hiçbir şey göndermemelidir.

SSS

PayPal’ın Satın Alma Koruması programı sizi ne zaman koruyabilir?

PayPal’ın Satın Alma Korumasını kullanmadan önce uygun olduğunuzdan emin olun. Ürününüzü alamadıysanız veya kullanılmış bir ürün almadıysanız ve yenisini sipariş ettiyseniz, programı kullanabilirsiniz. Ayrıca, ürününüz teslimatta hasar gördüyse veya satıcının açıklamasına uymuyorsa, itirazda bulunabilirsiniz. Son olarak, sipariş ettiğiniz ürünün yalnızca bir kısmına sahipseniz, alıcının koruma programını kullanın.

PayPal neden paramı bir dolandırıcıdan geri alamadı?

Bunun bariz nedeni, PayPal’dan Satın Alma Koruması programına karşı hareket etmesini istemiş olmanızdır. Program, arkadaşlara ve akrabalara gönderilen paraları veya ön ödemeli kart işlemlerini kapsamaz. Ayrıca endüstriyel makine, motorlu araç veya emlak hizmeti satın aldınız. Altı ay sonra itirazda bulunursanız veya iki ay sonra yetkisiz bir işlemi bildirirseniz PayPal para iadesi yapamaz.

Geri Ödemenizi Talep Edin

Karşı taraf sizi dolandırmışsa PayPal size para iadesi yapacaktır. Başarısız bir şekilde paranızı geri göndermelerini istedikten sonra, yukarıda gösterildiği gibi bir itirazda bulunun. PayPal, kişiye yanıt vermesi için 20 gün verir. Hiçbir şey yapmazlarsa, davaya aracılık edecek. PayPal dolandırıcıyı destekliyorsa, bankanızdan size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Sizi PayPal’da dolandıran biri için stresli hissediyor musunuz? Bu makaledeki teknikleri kullanarak parayı geri almayı denediniz mi? Yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory