İkinci Android 14 geliştirici önizlemesi bugün başlıyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi Bugün Google, genellikle DP2 olarak bilinen ikinci Android 14 geliştirici önizlemesini başlattı. Bu en yeni işletim sistemi sürümü, bir dizi yeni özellik ve performans ayarlaması sunar. En önemlisi, bizi nihai kararlı yazılım sürümüne bir adım daha yaklaştırıyor. Orijinal geliştirici önizlemesinde olduğu gibi, bunu yalnızca belirli Pixel telefonlara yükleyebilirsiniz (veya bir […]

İkinci Android 14 geliştirici önizlemesi bugün başlıyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

Bugün Google, genellikle DP2 olarak bilinen ikinci Android 14 geliştirici önizlemesini başlattı. Bu en yeni işletim sistemi sürümü, bir dizi yeni özellik ve performans ayarlaması sunar. En önemlisi, bizi nihai kararlı yazılım sürümüne bir adım daha yaklaştırıyor.

Orijinal geliştirici önizlemesinde olduğu gibi, bunu yalnızca belirli Pixel telefonlara yükleyebilirsiniz (veya bir Android emülatörü kullanabilirsiniz). Desteklenen Pixel telefonlar:

 • Google Piksel 7 Pro
 • Google Piksel 7
 • Google Piksel 6a
 • Google Piksel 6 Pro
 • Google Piksel 6
 • Google Piksel 5a
 • Google Piksel 5
 • Google Piksel 4a 5G

Pixel’inizde zaten ilk DP’ye sahipseniz, yenisini yüklemek için bir OTA bildirimi bekleyebilirsiniz. Ancak, henüz DP1 kullanmıyorsanız (veya sadece sabırsızsanız), sizin için Android 14’ü nasıl kuracağınıza ilişkin talimatlarımız var. Lütfen bunun olduğunu anlayın çok dengesiz yazılımdır ve günlük sürücü olarak kullanılmamalıdır. Hatalarla, bozuk özelliklerle ve hatta tamamen çökmelerle karşılaşacaksınız, bu yüzden henüz bu konuya doğrudan dalmayın.

Android 14 DP2’nin neler sunabileceğini merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Android 14 fotoğraf seçici seçin

Bu ikinci geliştirici önizlemesi, belirli fotoğraflara erişim iznini tamamen entegre ederek ilk DP’yi temel alır. Bu ne anlama gelir? Bu, bir uygulama fotoğraflara ve videolara erişim istediğinde, bunların tümüne veya yalnızca bazılarına erişim vermeyi seçebileceğiniz anlamına gelir. Bu, gizli tutmak istediğiniz fotoğrafların gizli kalmasını sağladığı için müthiş bir gelişme. Yeni bildirim şu şekilde görünecek:

Android 14 Seçilmiş Fotoğraflar Erişimi

Seçenekler oldukça açık, ancak bu yüzden kafa karışıklığı yok, ne anlama geldikleri şu şekilde:

 • Tüm fotoğraflara erişime izin ver: Cihazdaki tüm fotoğrafların ve videoların eksiksiz kitaplığı mevcuttur
 • fotoğrafları seçin: Yalnızca kullanıcının seçtiği fotoğraf ve videolar geçici olarak kullanılabilir
 • izin verme: Tüm fotoğraf ve videolara erişim reddedildi

“Fotoğraf seç” seçeneğinin seçilmesi, başka bir şey yüklemeniz gerekirse, bu uygulamayı tekrar izin istemeye zorlama avantajına sahiptir. Bu, örneğin fotoğraf erişimi gerektirmeyen bir uygulamaya bir profil resmi yüklediğinizde avantajlıdır. Bu, sürekli olarak medya yüklediğiniz Instagram gibi bir uygulama için can sıkıcı olabilir. Ancak medya tabanlı olmayan bir uygulama için bu yeni izin, telefonunuzun gizliliğini ve güvenliğini büyük bir farkla artıracaktır.

şifresiz giriş

Android 14’ün Kimlik Bilgisi Yöneticisi, DP1 için geliştiricilerden gelen geri bildirimlere dayalı olarak bazı kullanıcı arabirimi ince ayarları ve bazı API güncellemeleri alır. Credential Manager, uygulamalarda ve hizmetlerde oturum açmayı kolaylaştırır ve girilen parolalardan uzaklaşmamıza yardımcı olur. Bu, parolasız oturum açma olarak da bilinen geçiş anahtarı desteğiyle ilgilidir. Google’ın hayali, bir şifre yazmanın eninde sonunda geçerliliğini yitirmesi ve bunun yerine uygulamalara ve hizmetlere giriş yapmak için daha güvenli başka yöntemler kullanmamızdır. Geçiş anahtarları tüm işletim sistemlerinde çalışır, sıkı endüstri standartları üzerine kuruludur ve hem web’de hem de bağımsız uygulamalarda kullanılabilir.

Android 14 performans ve güç optimizasyonları

Google, sürekli olarak Android’i daha sorunsuz ve daha az kaynak tüketen hale getirmeye çalışıyor. Bu, daha hızlı bir kullanıcı deneyiminin yanı sıra daha iyi pil ömrü sağlar.

Android 14 DP2’de Google, bu doğrultuda birkaç optimizasyon sunuyor. Bir bellek yönetimi iyileştirmesi, bir uygulama arka plana girdikten birkaç saniye sonra neredeyse tüm etkinliklere izin vermemektir. Ek olarak, devam eden sistem dışı bildirimler artık kullanıcı tarafından kapatılabilir. Başka bir deyişle, açılır menünüzde normalde her zaman orada olacak bir bildirim, sistemin kendisiyle veya bir cihaz politikasıyla ilgili olmadığı sürece artık kapatılabilir.

Çeşitli güncellemeler

 • İyileştirilmiş uygulama mağazası deneyimleri: Android’de üçüncü taraf bir uygulama mağazası kullanıyorsanız (Google Play Store dışında herhangi bir şey okuyun), Android 14 ile deneyiminiz daha iyi olacaktır. Güncellemeler artık uygulamayı orijinal olarak yükleyen uygulama mağazası aracılığıyla gerçekleştirilecek ve bu harika bir haber. . Güncellemeler, uygulamanın kullanılmadığı zamanlar gibi daha uygun anlarda da gerçekleşir.
 • Bölgesel tercihler: ABD’de yaşayan bir Avrupalıysanız, Avrupa tarzı ölçümler, takvimler ve diğer sistemleri kullanmak isteyebilirsiniz. Android 14 ile bu mümkün olacak. Örneğin, sistem genelinde sıcaklık birimlerini Santigrat yapabilir ve haftanın ilk gününü Pazartesi yapabilirsiniz.
 • Arka plan etkinliği başlatılıyor: Android 14, ön plan uygulamalarına arka plan uygulamalarına kıyasla başlangıç ​​etkinliklerinde daha fazla kontrol sağlar. Bu, kullanıcı için daha az kesinti ile sonuçlanır.

İkinci Android 14 geliştirici önizlemesi bugün başlıyor

Teknory