Piyasayı Fırtına Eden İkonik Honda Cruiser

Önümüzdeki on yılda Honda, kruvazör hayranları tarafından Shadows’un ilk dönemlerine yöneltilen eleştirilerin çoğuna yanıt vererek, stilini kademeli olarak Harley-Davidson’ın motosikletlerine yaklaştırdı, motor boyutundan bahsetmeye bile gerek yok, bu da 1100 santimetreküpe kadar şişebilir. Bu Harley’i taklit etme eğilimi, 1995’te, şimdiye kadarki en Harley benzeri Honda olan Shadow ACE (Amerikan Klasik Sürümü) ile doruğa ulaşacaktı. Japonya […]

Piyasayı Fırtına Eden İkonik Honda Cruiser

Önümüzdeki on yılda Honda, kruvazör hayranları tarafından Shadows’un ilk dönemlerine yöneltilen eleştirilerin çoğuna yanıt vererek, stilini kademeli olarak Harley-Davidson’ın motosikletlerine yaklaştırdı, motor boyutundan bahsetmeye bile gerek yok, bu da 1100 santimetreküpe kadar şişebilir. Bu Harley’i taklit etme eğilimi, 1995’te, şimdiye kadarki en Harley benzeri Honda olan Shadow ACE (Amerikan Klasik Sürümü) ile doruğa ulaşacaktı. Japonya yerine Amerika’da bile yapıldı.

Ancak önceki Shadows’tan muhtemelen en büyük ayrılma, ACE’nin motorunun Honda’nın geleneksel çift pimli krank miline kıyasla tek pimli bir krank mili tasarımı kullanmasıdır. Bu aslında 10 beygir gücü kaybına neden oldu, peki Honda bunu neden yapsın? Ses. Tek pimli kranklı bir V-twin motorun kendine özgü loping sesi. Başka bir deyişle, tıpkı bir Harley gibi.

Harley, ayırt edici motor sesinin bir şirket markası olduğunu iddia ederek Shadow ACE için Honda’ya dava açmakta hiç vakit kaybetmedi. Kimin kazanmış olabileceğini asla bilemeyeceğiz çünkü Harley-Davidson 1990’ların sonunda sessizce davayı geri çekti. Aynı sıralarda Honda, Shadow’un Aero ve Sabre versiyonuna konsantre olmayı seçerek ACE yapmayı bıraktı.

2023’te, çıkışından tam 40 yıl sonra, tarihindeki bazı anlar o kadar gurur verici olmasa da, bu motosikletin kendisini Amerikan motosiklet kültüründe ne kadar sağlam bir şekilde sağlamlaştırdığını anlatan yepyeni bir 750cc Honda Shadow motosiklet satın alabilirsiniz.

Teknory