Qualcomm Snapdragon Summit 2022 AR, uzamsal ses güncellemelerini içeriyor

TL;DR Şirket, Qualcomm Snapdragon Zirvesi’nin 2. gününde bazı yeni donanım duyuruları yaptı. Bunlar, artırılmış gerçeklik donanımı için AR2 Gen 1 ve ikinci nesil Snapdragon S5 ve S3 ses platformlarını içerir. Şirket ayrıca platformlar arası CPU çekirdeğinin yeni adı olan Oryon’u duyurdu. Yıllık Snapdragon Zirvesi şu anda Hawaii’de yapılıyor. Dün, bir açılış konuşması ve yeni Snapdragon… Okumaya devam et Qualcomm Snapdragon Summit 2022 AR, uzamsal ses güncellemelerini içeriyor

Qualcomm Snapdragon Summit 2022 AR, uzamsal ses güncellemelerini içeriyor

TL;DR

  • Şirket, Qualcomm Snapdragon Zirvesi’nin 2. gününde bazı yeni donanım duyuruları yaptı.
  • Bunlar, artırılmış gerçeklik donanımı için AR2 Gen 1 ve ikinci nesil Snapdragon S5 ve S3 ses platformlarını içerir.
  • Şirket ayrıca platformlar arası CPU çekirdeğinin yeni adı olan Oryon’u duyurdu.

Yıllık Snapdragon Zirvesi şu anda Hawaii’de yapılıyor. Dün, bir açılış konuşması ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcinin lansmanı ile büyük gündü. Ancak bugün şirketin paylaşacak daha çok şeyi var.

Şirket, Qualcomm Snapdragon AR2 Gen 1, ikinci nesil S5 ve S3 ses platformları da dahil olmak üzere çeşitli ürünleri piyasaya sürdü ve Oryon olarak bilinen yeni nesil, platformlar arası CPU çekirdeğinin adını açıkladı. Hadi atlayalım!

Qualcomm Snapdragon S5 Gen 2 ve S3 Gen 2

Bazı kulaklıkların ve kulaklıkların içinde Qualcomm yongaları bulacaksınız. Bu ses cihazlarının daha yeni modelleri, Qualcomm’un THX, Intel Inside vb. , Snapdragon Sound’u hoparlörlere getirmek için platformlarını genişletiyor.

Ayrıca bakınız: En iyi Bluetooth kulaklıklar

Dinamik Mekansal Ses, muhtemelen buradaki en heyecan verici duyurudur. Bu, kafa takibini destekleyecektir, böylece siz hareket ettikçe ses dinamik olarak değişecektir. Bu, özellikle yalnızca 48 ms’ye kadar düşen kablosuz gecikme olasılığıyla birleştiğinde çok daha sürükleyici deneyimlere izin vereceği için oyuncular için büyük bir nimet olabilir. Ek olarak, gemide tanıdık aptX Lossless Bluetooth, LE Audio ve gelişmiş uyarlanabilir gürültü önleme zımbaları var.

Snapdragon S5 Gen 2 ve S3 Gen 2 yongaları da ilk kez hoparlörlere yöneliyor. Qualcomm, belirli bir cihaz veya üretici hakkında ayrıntılı bilgi vermedi, ancak onları ve ilk kulaklıkların 2023’te piyasaya çıktığını görmeliyiz.

Snapdragon AR2 Gen 1

Snapdragon AR2 Gen1 Dağıtılmış İşleme

Yeni Meta Quest Pro, Qualcomm silikondan güç alan bir sanal gerçeklik (VR) kulaklığıdır. Ancak Qualcomm, Snapdragon AR2 Gen 1 ile gözünü artırılmış gerçekliğe (AR) dikti.

Bu 4nm yonga seti, akıllı gözlükler gibi ürünler de dahil olmak üzere AR uygulamaları için özel olarak üretilmiştir. Qualcomm, gelecekteki AR gözlüklerinin kablosuz olarak bir akıllı telefona bağlanmasını bekliyor. AR2 Gen 1, iş yükünü gözlükteki çip ile telefondaki işlemci arasında paylaşmak üzere tasarlanmıştır; bu, ihtiyaç duyduğunuzda daha fazla işlem gücü, ihtiyaç duymadığınızda ise daha iyi pil ömrü sağlar.

AR2 Gen 1 ile Qualcomm, AR gözlüklerinin karşılaştığı bir dizi sorunu çözmeye çalışıyor.

AR2 Gen 1, aslında birden fazla çip içeren dağıtılmış bir çözümdür. Ana işlemci, bir akıllı gözlüğün kolunda yaşayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu arada, AR Yardımcı İşlemcisi olarak bilinen ikincil bir işlemci, gözlüklerin köprüsünde ve diğer kolda Wi-Fi 7 özellikleriyle tamamlanan üçüncü bir bağlantı çipinde yaşayacaktı. Bu kurulum yalnızca işlem gücünü artırmayı amaçlamaz, aynı zamanda ısının daha eşit dağılmasına yardımcı olur ve uzun dahili kablo ihtiyacını azaltır.

Bu çoklu çip yaklaşımı, AR gözlüklerinin ne kadar büyük olması gerektiğini büyük ölçüde azaltmalıdır. Bu, AR gözlükleriyle ilgili en büyük sorunlardan birini, yani “normal” gözlükler gibi görünmemelerini veya bunlara uymamalarını çözebilir.

Şimdiye kadar, LG, Lenovo, Oppo, Xiaomi, TCL ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok şirket bu projeye dahil oldu. Bu yeni platformla ne tür ürünlerin geleceğini bekleyip görmemiz gerekecek, ancak Qualcomm geliştirme kitlerinden endüstriyel ve hatta ticari cihazlara kadar her şeyi beklememizi söylüyor.

Qualcomm Oryon

Qualcomm Snapdragon Zirvesi’nde son olarak Qualcomm Oryon’un duyurusu yer aldı. Bu, Nuvia’nın satın alınmasına dayanan yeni bir özel CPU çekirdeğidir. Oryon, mevcut Kryo CPU’sunu değiştirecek, ancak Snapdragon Compute arenasında başlayacak. Qualcomm’un halihazırda 4G ve 5G bağlantılı dizüstü bilgisayar ve bilgisayar donanımında bir hissesi var, ancak Oryon bunu bir üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor.

Genel olarak, Qualcomm’un Oryon hakkında söyleyecek pek bir şeyi yoktu. Ancak bunun tek platformlu bir çözüme doğru ilk adım olacağından bahsetmişti. Qualcomm’un desteklenen donanım portföyündeki işlemcileri birleştirmeye doğru ilerlemesi olasıdır. Nihai hedef, akıllı telefon/mobil, dizüstü bilgisayar, otomotiv ve hatta AR/VR işlemcilerinin birleştirilmesi olabilir. Oryon, bu geleceğe ilk bakışımız olabilir.

2023’te Oryon’u daha çok duyacağımıza eminiz!

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow