Resmi olarak Windows’ta Cortana için yolun sonu

Robert Triggs / Android Otoritesi TL;DR Microsoft, Windows’ta artık Cortana’yı desteklemediğini duyurdu. Kullanıcıların Bing Chat’e ve diğer birkaç alternatif araca geçmeleri önerilir. Haber, Microsoft’un Cortana’nın mobil uygulamalarını öldürmesinden iki yıl sonra geldi. Güncelleme: 3 Ağustos 2023 (23:33 ET): Microsoft, Windows varlığı söz konusu olduğunda Cortana’nın tabutundaki son çiviyi vurdu. güncellenmiş aracılığıyla destek sonu belgesişirket, Ağustos […]

Resmi olarak Windows’ta Cortana için yolun sonu

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL;DR

  • Microsoft, Windows’ta artık Cortana’yı desteklemediğini duyurdu.
  • Kullanıcıların Bing Chat’e ve diğer birkaç alternatif araca geçmeleri önerilir.
  • Haber, Microsoft’un Cortana’nın mobil uygulamalarını öldürmesinden iki yıl sonra geldi.

Güncelleme: 3 Ağustos 2023 (23:33 ET): Microsoft, Windows varlığı söz konusu olduğunda Cortana’nın tabutundaki son çiviyi vurdu. güncellenmiş aracılığıyla destek sonu belgesişirket, Ağustos 2023’ten itibaren artık Windows’ta Cortana’yı desteklemeyeceğini duyurdu.


Orijinal makale: 5 Haziran 2023 (02:18 ET): Microsoft, bu yıl Bing Chat AI aracı ve diğer birkaç AI destekli hizmetiyle teknoloji manşetlerinde yer aldı. Ancak şirketin orijinal akıllı asistanı Cortana, bir şekilde Windows’ta ve diğer bazı hizmetlerde oyalandı.

Şimdi, Microsoft’un sahip olduğu ilan edildi (s/s: Windows Merkezi) yeni AI araçları lehine Windows’ta Cortana’yı öldürüyor. Redmond şirketi web sitesinde açıkladı:

Windows’ta Cortana uygulamasının kullanıcılarını etkileyecek bazı değişiklikler yapıyoruz. 2023’ün sonlarından itibaren Windows’ta Cortana’yı bağımsız bir uygulama olarak desteklemeyeceğiz.

Microsoft, etkilenen kullanıcıları yapay zeka destekli Bing ve Bing Chat, Windows 11 sesli erişim, Microsoft 365 Copilot ve Windows Copilot’u denemeye yönlendiriyor.

Yine de bu haber, Microsoft’un Android ve iOS’ta Cortana mobil uygulamalarını sonlandırmasından birkaç yıl sonra geldi. Bu nedenle, Cortana’nın Windows’ta kapatıldığını görmek tam bir sürpriz değil.

Ancak bu, Cortana’nın tamamen ortadan kalkacağı anlamına gelmez. Microsoft, Cortana’nın Outlook ve Teams mobil uygulamalarının yanı sıra Teams ekranlarında ve odalarında kullanılabileceğini söylüyor.

Resmi olarak Windows’ta Cortana için yolun sonu

Teknory