Roblox’ta Kullanıcı Arayüzü Gezinmesini Devre Dışı Bırakma

Roblox kullanıcılarının karşılaştığı en büyük sorun bir oyunda takılıp kalmaktır. Bunun nedeni, oynarken yanlışlıkla açmış olabileceğiniz Kullanıcı Arayüzü Navigasyonudur. Oyunu oynamaya devam etmek ve görevlerinizi tamamlamak için bu özelliği kapatmanız yeterlidir. Kullanıcı Arayüzü Gezintisi açıkken serbestçe hareket edemeyeceğiniz için onu devre dışı bırakmanız gerekir. Kullanıcı Arayüzü Gezinme düğmesini kapatarak bir Roblox oyununda kendinizi nasıl çözeceğinizi […]

Roblox’ta Kullanıcı Arayüzü Gezinmesini Devre Dışı Bırakma

Roblox kullanıcılarının karşılaştığı en büyük sorun bir oyunda takılıp kalmaktır. Bunun nedeni, oynarken yanlışlıkla açmış olabileceğiniz Kullanıcı Arayüzü Navigasyonudur. Oyunu oynamaya devam etmek ve görevlerinizi tamamlamak için bu özelliği kapatmanız yeterlidir. Kullanıcı Arayüzü Gezintisi açıkken serbestçe hareket edemeyeceğiniz için onu devre dışı bırakmanız gerekir.

Kullanıcı Arayüzü Gezinme düğmesini kapatarak bir Roblox oyununda kendinizi nasıl çözeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Roblox’ta Ters Eğik Çizgi ile Kullanıcı Arayüzü Gezinmesini Kapatma

Yanlışlıkla veya bilerek açtığınız UI Gezinme Tuşunu devre dışı bırakmak basittir. Genellikle, “UI Seçim Geçişi” ayarının tuş ataması ters eğik çizgidir (“”). oyun oynarken yanlışlıkla ters eğik çizgiye basarsanız kullanıcı arayüzü navigasyonunuz açılır ve ekranınızın sol alt kısmında bildirim alırsınız. Bildirimde bu anahtarın nasıl değiştirileceğine ilişkin talimatlar bulunur: “Geçiş yapmak için ters eğik çizgi.”

Ancak kavga ettiyseniz veya anlamlı bir şey yapıyorsanız ve ekranınızda bildirimi görmediyseniz, hatanın arkasındaki suçluyu bilemezsiniz. Ancak UI Navigasyonunu kapatmak “” işaretine tekrar dokunarak yapılabilir. Veya bu seçeneğe bağlı farklı bir tuşa sahipseniz ona dokunun.

Kullanıcı Arayüzü Seçimi Geçişi için Bağlantıyı Bulma

Çoğu durumda, yalnızca ters eğik çizgiye basmak sorunu çözecektir, ancak hala takılıp kalırsanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu bölüm size cevap verecektir. Bu özelliği kapatabilmeniz için önce hangi düğmenin Kullanıcı Arayüzü Gezinmesine bağlı olduğunu bilmeniz gerekir. Bu konuda şu şekilde devam edebilirsiniz:

 1. “Escape”e dokunarak menüye gidin.
 2. “Yardım” bölümüne dokunun.
 3. “Çeşitli” sekmesine tıklayın.
 4. “Çeşitli” sekmesi altında “Kullanıcı Arayüzü Seçimi Geçişi” ayarını bulabilirsiniz.
 5. Bu seçeneği kapatmak için hangi tuşa basmanız gerektiğini görün ve belirtilen düğmeye dokunun.

“Kullanıcı Arayüzü Seçimi Geçişi” seçeneği düğmesi, oyunun ayarlarını nasıl yapılandırdığınıza bağlı olacaktır. Bazı oyuncular başlangıçtaki ters eğik çizgi tuşunu başka bir şeyle değiştirmiş olabilir, böylece ters eğik çizgi sizi çıkmazdan kurtaramaz.

PC’deki Roblox’ta Kontrol Ayarlarını Yapma

Bilgisayarınızda çeşitli Roblox oyunları oynuyorsanız kontrolleri ve tuş atamalarını tarzınıza ve belirli oyuna uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz. “Kullanıcı Arayüzü Seçimi Geçişi” için tuş atamasını değiştirmenin yanı sıra, aynı şeyi diğer ayarlar ve kontroller için de yapabilirsiniz. Bu, mobil cihazlar (Android ve iOS) veya konsollar (bu durumda Xbox) için yapılamaz.

Bazı Roblox oyunlarında kontrol ayarları yetersiz ve bunları değiştirmek gerekiyor, bazılarında ise oyuncuların alışık olduğu temel kontroller var. Buna hareketler için klasik WSAD düğmeleri, atlama için boşluk tuşu, menü ve ayarlar için kaçış tuşu, oyuncular hakkında bilgi için sekme, sohbet için ön eğik çizgi vb. dahildir.

Hassasiyeti Özelleştirme

Roblox oyunlarında ayarlayabileceğiniz kontrollerden biri de fare duyarlılığıdır. Bu önemlidir çünkü kamerayı ve hareketini etkiler. Varsayılan hassasiyet 0,5’tir. Hassasiyeti değiştirebileceğiniz ve ayarlayabileceğiniz 10 seviye vardır.

Roblox oyunlarında sahip olabileceğiniz en düşük hassasiyet sıfır, en yüksek hassasiyet ise birdir. Ancak hassasiyeti yalnızca sıfıra veya bire ayarlamak mümkün değildir, aynı zamanda ihtiyaçlarınıza bağlı olarak arada bir değere, örneğin 0,25 veya 0,75’e de ayarlayabilirsiniz.

Mükemmel fare duyarlılığı için farenizdeki DPI’yi de değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Bu, oyunda fare duyarlılığını kontrol etmeden önce yapılmalıdır. DPI düzeyi oyunun türüne, oyun tarzınıza ve oyun alışkanlıklarınıza bağlı olacaktır.

Ayarları farenize uyacak şekilde de ayarlayabilirsiniz, çünkü bazı farelerin yanlarında daha kolay erişim ve oyun için düğmeler bulunur; bu, çok fazla seçeneğin olduğu ve bunların hepsini klavye düğmelerine ayarlamanın optimal olmadığı belirli oyunlarda yararlı olabilir.

Klavye Ayarlarını Yapma

Belirli bir Roblox oyununda varsayılan tuş bağlantılarını beğenmezseniz bunları değiştirebilir ve beğeninize göre ayarlayabilirsiniz. Ancak Roblox’taki bazı oyunlarda bunu yapamazsınız. Ancak bu seçeneğin mevcut olduğu oyunlar için yapmanız gereken şey budur:

 1. Bilgisayarınızda Roblox’u açın ve giriş yapın.
 2. Ayarlama yapmak istediğiniz oyunu açın ve oyun içerisindeyken klavyedeki “Esc” tuşuna basın.
 3. Menüde “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
 4. “Kontroller”e tıklayın.
 5. Tuş bağlamayı değiştirmek için herhangi bir kontrolü seçin.
 6. Varsayılan düğme yerine bağlamak istediğiniz düğmeye dokunun.

Bu ayarlamalar farklı oyunlarda kullanışlı olabilir ve oyuncunun, ister sürüş oyunu ister FPS olsun, belirli oyun stiline uyacak şekilde ayarları özelleştirmesine olanak tanır. Ancak bazı oyunlarda ayarları değiştiremediğiniz için kontrol cihazını takmak da alternatiflerden biri.

SSS

Roblox’ta kullanıcı arayüzü nedir?

UI, “Kullanıcı Arayüzü” anlamına gelir ve oyun oynarken ekranda gördüğünüz nesneleri temsil eder. 2B arayüz nesneleri ve etiketler, düğmeler, çerçeveler vb. olan GuiObject’ler gibi kullanıcı arayüzü öğelerini görebilirsiniz. Bu nesneleri Roblox Studio’da oluşturabilir ve özelleştirebilirsiniz.

GUI’mi varsayılan olarak değiştirebilir miyim?

Evet yapabilirsin. Bu Roblox Studio’dan yapılabilir.

1. “Roblox’um” bölümünde profilinizi açmalı ve “Yerimi düzenle” seçeneğine tıklamalısınız.

2. “Ekle”ye gidin.

3. “Nesneler” ve “ScreenGui”ye gidin.

4. İşlemi tamamlamak için “ScreenGui”yi Dosya Gezgini’ndeki “StarterGui” dosyasına taşıyın.

Roblox açısından UI ve GUI arasındaki fark nedir?

UI “Kullanıcı Arayüzü” anlamına gelirken, GUI “Grafik Kullanıcı Arayüzü” anlamına gelir. Roblox’ta gerçek bir fark olmadığı ve seçenekler birbirinin yerine geçebildiği için çoğu oyuncu her ikisini de kullanır. Ancak GUI’ler farklı menülerle etkileşime girerken, benzerleri yazılımla ilgilenir.

Tehlikeli Durumlarda Sıkışmaktan Kaçının

Kullanıcı Arayüzü Gezinmesini nasıl devre dışı bırakacağınızı bilmek çok önemlidir, çünkü yanlışlıkla “Kullanıcı Arayüzü Seçimi Geçişi” düğmesine basabilir ve hareket edemeden riskli bir durumda sıkışıp kalabilirsiniz. Hangi düğmenin Kullanıcı Arayüzü Gezinmesine bağlı olduğunu kontrol etmek için ayarlarda gezinmeniz önerilir. Yanlışlıkla basarsanız oyununuzdaki süreçten ödün vermeden hızlı bir şekilde kapatabilirsiniz. Roblox’ta oyun deneyimini geliştirmek için ayarların nasıl yapılacağını ve değiştirileceğini bilmek de aynı derecede önemlidir.

Kullanıcı Arayüzü Gezintisi için hangi tuş atamasını kullanıyorsunuz? Yeni bir oyun oynarken kontrol ayarlarını sık sık değiştiriyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory