Sağcı nüfuz sahipleri, reklamverenlerin tepkisinden sonra Elon Musk’u kurtarmak istiyor

Elma. Disney. IBM’in. NBCEvrensel. Sony. Bunlar sadece büyük şirketlerden bazıları Eski adıyla Twitter olan X platformunda geçtiğimiz günlerde reklam kampanyalarını askıya alan şirket, O zamandan bu yana çok sayıda sağcı medya şirketi ve nüfuz sahibi bir araya gelerek Elon Musk’a destek sözü verdi ve kaçan işletmelerden kaynaklanan gelir kaybını telafi etmek için X’te reklam verme […]

Sağcı nüfuz sahipleri, reklamverenlerin tepkisinden sonra Elon Musk’u kurtarmak istiyor

Elma. Disney. IBM’in. NBCEvrensel. Sony. Bunlar sadece büyük şirketlerden bazıları Eski adıyla Twitter olan X platformunda geçtiğimiz günlerde reklam kampanyalarını askıya alan şirket,

O zamandan bu yana çok sayıda sağcı medya şirketi ve nüfuz sahibi bir araya gelerek Elon Musk’a destek sözü verdi ve kaçan işletmelerden kaynaklanan gelir kaybını telafi etmek için X’te reklam verme sözü verdi.

AYRICA BAKINIZ:

Elon Musk, Twitter/X’in banka hesabınızın yerini almasını istiyor. İşte nasıl çalışacağı.

Geçen hafta Elon Musk, Yahudi grupların beyaz insanları azınlık gruplarından göçmenlerle değiştirdiğini iddia eden Yahudi karşıtı komplo teorisine desteğini dile getirdi. Musk’ın X hakkındaki bu komployu onaylaması aynı zamanda Amerika için Medya Önemlidir raporu Bu, Nazi yanlısı ve Hitler yanlısı içeriklerde ne kadar büyük markaların reklamlarının göründüğünü gösterdi. Bu iki sorunun bir araya gelmesi, birçok büyük şirketin artık platformda reklam yapamayacaklarını düşünmesine neden olan bir durum yaratmış gibi görünüyor.

Cumartesi günü, muhafazakar hiciv sitesi Babylon Bee’nin CEO’su Seth Dillon, duyuruldu şirketinin “ifade özgürlüğünü” desteklemek amacıyla X’te reklam vermek için 250.000 dolar harcayacağını söyledi. Dillon’ın Musk’a verdiği destek sürpriz olmamalı. Babylon Bee’nin o zamanki Twitter hesabının askıya alınması nedenlerden biri Musk’ın başlangıçta sosyal medya platformunu satın almakla neden ilgilendiğini anlattım.

Kısa bir süre sonra YouTuber Tim Pool da taahhüt edilmiş aynı tutarı “önümüzdeki birkaç ay içinde” X reklamlarına harcamak.

Kısa süre sonra, Dillon ve Pool’un vaat ettiği miktarlardan çok daha az olsa da, daha fazla sağcı medya figürü ve şirketi kendi taahhütleriyle onları takip etti. Örneğin siyasi yorumcu Benny Johnson, reklam harcaması için 50.000 dolar sözü verdi. The Quartering, Donut Operator, Gavin McInnes ve Elijah Schaffer gibi diğer sağcı yaratıcılar 2.500 ila 40.000 dolar arasında değişen daha küçük meblağlar taahhüt ettiler.

Tartışmalı Andrew Tate, daha önce de bir “manosfer” fenomeniydi. tecavüz ve insan kaçakçılığıyla suçlanıyoren büyük tutarı taahhüt etti, söyleyerek kendi çabaları için reklam bile yayınlamadan Musk’a ayda 1 milyon dolar verirdi.

Tate, “X’in reklamını X’te yapacağım, bu platformda tam anlamıyla kendi platformunuzu tanıtacağım” diye yazdı. “Ayda 1.000.000 ABD Doları. Başka reklamverenlere ihtiyacınız yok. Sadece @elonmusk’a nereye ödeme yapacağımı bana bildirin.”

Tate’in ciddi olup olmadığı ve hatta X’e yılda 12 milyon dolar bağışlayacak kaynaklara sahip olup olmadığı belli değil. Ancak görünen o ki, Tate’in X’e ayda 1 milyon dolar ödemesi durumunda Musk’ın “başka reklamcılara ihtiyacı olmayacağı” yönündeki yorumu açıkça ortadadır. gülünç.

Yayınlanma tarihi itibarıyla toplam 8 sağcı medya figürü ve grubu X’te 1.627.500 dolarlık reklam satın alma vaadinde bulundu. Buna Tate’in muhtemelen ciddi olmayan teklifi de dahildir. Ek olarak, bu katkıların çoğunluğu birden fazla ay boyunca geçerlidir, dolayısıyla bu miktar aylık değildir.

X’in kaçan reklamverenlerden kaybettiği miktarla karşılaştırıldığında yalnızca Apple’ın harcadığı bildiriliyor 100 milyon dolardan fazla X reklamlarında yıllık. Daha geniş açıdan baktığımızda reklam yapılan Musk’un devralmasından önceki yılda Twitter’ın kazandığı 5,1 milyar doların yüzde 90’ı.

Musk zaten sesli X’teki bir gönderide reklam taahhütlerini takdir ediyor. Ancak gerçek şu ki, bu sağcı figürlerin desteği, sahibinin yakın zamanda yaptığı bir saldırının ardından reklam paralarını başka yerlere aktaran bu büyük markaların ve şirketlerin bıraktığı gelir açığını dolduramaz. hareketler.

Teknory