Sam Altman ve OpenAI: İşte dizi hakkında bilmeniz gereken her şey

Yapay zeka, mevcut teknoloji endüstrisinin heyecanıdır. Ve OpenAI, yapay zeka alanında açık ara lider şirkettir. OpenAI’nin CEO’su Sam Altman hızla bir bütün olarak yapay zekanın yüzü haline geliyordu. OpenAI’nin yönetim kurulunun bu kararı alması bu yüzden büyük bir şoktu. aniden duyuruldu Cuma akşamı Altman şirketten ayrılmıştı. Ardından, 24 saatten kısa bir süre sonra, OpenAI’nin Altman’ı […]

Sam Altman ve OpenAI: İşte dizi hakkında bilmeniz gereken her şey

Yapay zeka, mevcut teknoloji endüstrisinin heyecanıdır. Ve OpenAI, yapay zeka alanında açık ara lider şirkettir. OpenAI’nin CEO’su Sam Altman hızla bir bütün olarak yapay zekanın yüzü haline geliyordu.

OpenAI’nin yönetim kurulunun bu kararı alması bu yüzden büyük bir şoktu. aniden duyuruldu Cuma akşamı Altman şirketten ayrılmıştı. Ardından, 24 saatten kısa bir süre sonra, OpenAI’nin Altman’ı geri getirmeye çalıştığına dair raporlar hızla yayıldı. Ne?!

AYRICA BAKINIZ:

OpenAI yeni ChatGPT Plus aboneliklerini engelliyor ve mevcut hesapların satışı için karaborsa yaratıyor

OpenAI ve Sam Altman’ın durumu hala gelişiyor ve bilmediğimiz çok şey var. Ancak şu ana kadar bilmeniz gereken her şey:

Sam Altman kimdir?

Sam Altman, OpenAI’nin ilk kurucularından biri ve şirkete 2015 yılında Peter Thiel ve Elon Musk gibi bir grup yatırımcıyla birlikte fon sağlıyor. O zamanlar Altman, startup kuluçka merkezi Y Combinator’ın ortağıydı. Daha sonra örgütün başkanı olacaktı.

Altman, 2019 yılında Y Combinator’daki görevinden ayrıldı ve CEO olarak OpenAI’ye katıldı. Birkaç yıl sonra, 2022’de OpenAI, ChatGPT sohbet robotunu piyasaya sürecek ve yalnızca birkaç ay içinde ChatGPT tüm zamanların en hızlı büyüyen uygulaması haline gelecekti.

OpenAI, Sam Altman’ı başlatıyor

Altman’ın Cuma akşamı OpenAI’den çıkışı teknoloji dünyasını şaşkına çevirdi çünkü Altman ile önde gelen AI organizasyonunun ilişkilerinin kötü durumda olduğuna dair hiçbir gösterge yoktu. Daha da şaşırtıcı olan ise Altman’ın serbest bırakılma şekli ve OpenAI yönetim kurulunun duyurusunda tam olarak ne söylediğiydi. Zamanlama da alışılmadıktı; çünkü şirketler, en zararlı etkileri kontrol altına alma umuduyla bu tür duyurular yaparken genellikle piyasalar kapanana kadar beklerdi.

OpenAI’den “Bay Altman’ın ayrılışı, kurul tarafından yapılan müzakereli bir inceleme sürecinin ardından geldi; bu süreç onun kurulla iletişiminde tutarlı bir şekilde samimi olmadığı ve bu durumun kurulun sorumluluklarını yerine getirme yeteneğini engellediği sonucuna vardı.” postalamak söz konusu. “Yönetim kurulunun artık onun OpenAI’ye liderlik etmeye devam etme becerisine güveni yok.”

Söylentiler ve spekülasyonlar sosyal medyada hızla yayıldı; teknoloji sektörü yöneticileri, gazeteciler ve izleyiciler, kurulun duyurusuna dayanarak durumu anlamaya çalışıyor.

OpenAI’nin duyurusundan kısa bir süre sonra Altman sessizliğini bozdu Elon Musk’un sahibi olduğu ve daha önce Twitter olarak bilinen platform oyunu X’te.

“Openai’de geçirdiğim zamanı çok sevdim. Kişisel olarak benim için ve umarım dünya için de bir miktar dönüştürücü oldu. En önemlisi böyle yetenekli insanlarla çalışmayı sevdim.” Altman gönderildi. “Sonra ne olacağı hakkında daha sonra söyleyecek daha çok şeyim olacak.”

Altman’ın gönderisinde de herhangi bir ayrıntı yoktu ancak Altman’ın durum hakkındaki tutumu hakkında bazı bilgiler sağlıyordu – ve belki de Altman’ın kovulmasının gerekçesi, saklanması gerektiğini hissettiği bir neden değildi.

OpenAI’nin başkanı istifa etti

Aynı Cuma akşamı başka bir şok daha yaşandı. Yönetim kurulu, Altman’ın ayrılışıyla ilgili gönderisinde ayrıca OpenAI kurucu ortağı ve başkanı Greg Brockman’ın yönetim kurulu başkanlığından istifa ettiğini duyurdu.

Yönetim kurulunun açıklamasında Brockman’ın diğer görevlerinde de şirkette kalacağı belirtildi.

Ancak görünen o ki yönetim kurulu, Brockman’ın Altman’ın yanında yer almayı ve şirketten tamamen ayrılmayı planladığını bilmiyordu. Altman’ın X’te paylaşım yapmasından kısa bir süre sonra Brockman, OpenAI’den ayrıldığına dair kendi duyurusunu yaptı.

“Bugünkü haberlere göre istifa ettim” gönderildiOpenAI’de geçirdiği zamandan gurur duyduğunu da sözlerine ekledi.

Altman’ın kovulması nasıl azaldı?

Brockman’ın, kurulmasına yardım ettiği şirketten ayrıldığını açıkladıktan sonra işi bitmedi. Cuma gecesi geç saatlerde karar verdi paylaşmak Altman’ın şirketten çıkarılmasıyla ilgili olaylara dair kendi versiyonu.

Brockman’a göre Altman, Perşembe akşamı OpenAI’nin baş bilim adamı Ilya Sutskever’den ertesi gün yapılacak toplantı hakkında bir kısa mesaj aldı. Cuma günü Google Meet üzerinden yapılan toplantıda Altman, toplantıya katılmayan Brockman hariç tüm yönetim kurulu tarafından kovuldu. Brockman, daha sonra yönetim kurulundan çıkarılacağı ancak şirketteki diğer görevlerde kalacağı konusunda kendisine bilgi verildiğini söyledi.

Brockman’a göre OpenAI yönetiminin çoğu, o güne kadar Altman’ın görevden alınmasından habersizdi. OpenAI’nin o zamanki CTO’su ve şu anki geçici CEO’su olduğunu söylüyor MiraMuratHaberden ancak önceki gece haberdar oldum.

AYRICA BAKINIZ:

Mira Murati: OpenAI’nin yeni geçici CEO’su kim?

Sam Altman neden kovuldu?

Altman’ın neden kovulduğunu hâlâ tam olarak bilmiyoruz.

Ancak teknoloji gazetecisi Kara Swisher asıl sorunun “yanlış hizalama” OpenAI’nin kar amacı güden tarafı ile kar amacı gütmeyen tarafı arasında.

Swisher’a göre Sutskever, yönetim kurulunu arkasına almayı başardı. endişeler OpenAI’nin ilerlediği yön hakkında. OpenAI başlangıçta daha açık kaynak ahlakına sahip, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kuruldu. Ancak yıllar geçtikçe şirket, Altman liderliğindeki kâr amacı güden koluna giderek daha fazla yöneldi.

Altman’dı iddiaya göre OpenAI’nin şirketi de kontrol eden kar amacı gütmeyen kuruluşu arasında endişeye neden olan yapay zeka güvenliği gibi konulardan ziyade kâr ve ürün geliştirmeye odaklandı.

OpenAI artık Altman’ı geri istiyor

Yönetim kurulunun liderliğindeki kar amacı gütmeyen kanat Altman üzerinde söz sahibiyken, kar amacı gütmeyen kolun yatırımcıları mutlu değil Bununla birlikte.

Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleri OpenAI’ye büyük yatırımlar yaptı. Örneğin bilgisayar devi tek başına şirkete 13 milyar dolar taahhüt etti. Ve bunun nedeni kesinlikle Microsoft’un kar amacı gütmeyen kuruluşun yapay zeka ahlakına güçlü bir şekilde inanması değil. Sam Altman liderliğindeki kâr amaçlı OpenAI’ye yatırım yapıyor.

tarafından hazırlanan bir rapora göre ForbesYatırımcıların Altman’ı geri getirme gücü olmasa da OpenAI yönetim kurulunu bunu yapmaya zorluyorlar.

Ve görünüşe göre işe yaradı. Sınır rapor edildi Cumartesi günü – Altman’ın kovulmasının üzerinden 24 saatten az bir süre geçtikten sonra – yönetim kurulunun şirkete geri dönüş konusunda görüşmek üzere Altman’a ulaştığı bildirildi.

Ancak yönetim kurulunun istifasını ve Altman ile Brockman’ın OpenAI’deki görevlerine geri dönmesini öngören anlaşma, Cumartesi gecesi son teslim tarihi geçtiğinden hiçbir zaman gerçekleşemedi.

OpenAI çalışanları ise Altman’ın işten çıkarılmasını onaylamadıklarını dile getirdi. Bazıları görüşlerini net bir şekilde dile getirdi Destek Sosyal medyadaki eski CEO için. Üç kıdemli OpenAI araştırmacısı farklı bir yaklaşım benimsedi ve istifa şirketten. Buna göre BilgiBu araştırmacılar OpenAI’nin araştırma direktörü Jakub Pachocki, AI risk ekibinin başkanı Aleksander Madry ve kıdemli araştırmacı Szymon Sidor’dur.

Şu an itibariyle OpenAI, çalışanlarına Altman’ı geri getirecek bir anlaşmanın hazırlık aşamasında olduğu konusunda güvence veriyor. iyimser kalıyor.” Altman ayrıca Paylaşıldı onun takdir meslektaşları için.

X’teki bir gönderisinde “Openai takımını çok seviyorum” dedi.

Ancak Altman yine de kendi yoluna gitmeye ve kendi yapay zeka şirketini kurmaya karar verebilir. Görünüşe göre eski çalışanlarının çoğu onunla çalışmak için oraya taşınacaktı. Ayrıca daha fazla kontrole sahip olacak ve işleri nasıl yürüteceği konusunda da söz sahibi olacaktı.

Şu an itibariyle her şey olabilir gibi görünüyor.

Teknory